یک شهروند 85 ساله انگلیسی مقابل سفارت انگلیس رها شد

پدربزرگ و مادربزرگ با نوه دختر

ازهار شولگامی (ج) و خانواده‌اش تلاش می‌کردند تا مقامات بریتانیایی را وادار کنند تا به پدربزرگ و مادربزرگش کمک کنند تا خارطوم را ترک کنند.

خانواده آنها به بی بی سی نیوز عربی گفته اند که یک شهروند 85 ساله بریتانیایی در سودان مورد اصابت گلوله تک تیراندازها قرار گرفت و همسرش پس از آنکه توسط سفارت انگلیس در سودان به حال خود رها شدند، از گرسنگی جان باختند.

عبدالله شولگامی با همسر معلول 80 ساله خود، علویه ریشوان، درست در بالای جاده نمایندگی دیپلماتیک بریتانیا در خارطوم زندگی می کرد.

اما علیرغم درخواست‌های مکرر برای کمک، حتی زمانی که یک تیم نظامی بریتانیایی برای تخلیه کارکنان دیپلماتیک فرستاده شد، هرگز از صاحب هتل لندن برای ترک سودان حمایت نشد. در عوض، به زوج مسن گفته شد که برای سوار شدن به یک پرواز تخلیه به فرودگاهی در 40 کیلومتری (25 مایلی) خارج از خارطوم – که به معنای عبور از یک منطقه جنگی بود – بروند.

وزارت خارجه بریتانیا به بی بی سی اذعان کرد که پرونده شولگامیس “بسیار غم انگیز” است، اما افزود که “توانایی ما برای ارائه کمک کنسولی به شدت محدود است و ما نمی توانیم حمایت حضوری در سودان ارائه دهیم.”

منطقه دیپلماتیک خارطوم از زمان آغاز درگیری در 15 آوریل شاهد درگیری های شدید بوده است.

این خشونت ها به دلیل جنگ قدرت بین متحدان سابق – رهبران ارتش منظم و نیروهای پشتیبانی سریع شبه نظامی (RSF) آغاز شد.

تنها چند روز پس از درگیری، خانواده شروع به تماس با سفارت بریتانیا کردند.

سفارت با حمایت ارتش بریتانیا و نیروی هوایی سلطنتی تنها یک هفته پس از شروع درگیری تخلیه شد.

ازهار، نوه آقای شولگامی، که در خارطوم بزرگ شده است، توضیح داد که سفارت بریتانیا “حداکثر چهار قدم دورتر” است.

“به من اطلاع دادند که آنها 100 نیرو داشتند که آمدند و کارکنان خود را تخلیه کردند. آنها نتوانستند از جاده عبور کنند؟ من هنوز از آنها بسیار ناامید هستم.”

آقای شولگامی که با گرسنگی و بدون آب مواجه بود، مجبور شد همسرش را ترک کند تا کمکی بیابد. در حالی که او بیرون بود، سه گلوله – به دست، سینه و کمرش – توسط تک تیراندازان مورد اصابت گلوله قرار گرفت. در حالی که هیچ بیمارستانی در آنجا کار نمی کرد، آقای شولگامی به یکی از اعضای خانواده اش در بخش دیگری از خارطوم منتقل شد و زنده ماند.

اما همسرش اکنون به حال خود رها شده بود و دسترسی هیچ خانواده ای به او در منطقه ای که توسط تک تیراندازها محاصره شده بود غیرممکن بود.

خانواده همچنان برای کمک به علویه ریشوان با خط تلفن وزارت خارجه بریتانیا تماس گرفتند، اما او بدون هیچ کمکی در خانه گیر کرد و چند روز بعد توسط یکی از مقامات سفارت ترکیه جسدش پیدا شد. جسد او در خانه، دفن نشده باقی می ماند.

این خانواده می‌گویند که دولت بریتانیا هیچ کاری برای حمایت از آن‌ها انجام نداده و از 3 مه، که آخرین پرواز تخلیه به بریتانیا بود، در تماس نبوده‌اند.

ازهار شولگامی پریشان است.

“آنچه برای پدربزرگ و مادربزرگ من اتفاق افتاد جنایت علیه بشریت بود، نه تنها توسط RSF، نه تنها توسط [Sudanese army]او به بی بی سی گفت، اما توسط سفارت بریتانیا، زیرا آنها تنها کسانی بودند که می توانستند از این اتفاق برای پدربزرگ و مادربزرگ من جلوگیری کنند.

نوه و مادربزرگ

ازهار شولگامی (L) می گوید مادربزرگش (ر) در خانه ای درست روبروی سفارت بریتانیا بود.

وزارت خارجه بریتانیا به بی‌بی‌سی گفت: «درگیری‌های نظامی ادامه‌دار به این معناست که سودان همچنان خطرناک است… بریتانیا نقش پیشرو در تلاش‌های دیپلماتیک برای تأمین صلح در سودان دارد».

آقای شولگامی اکنون موفق به فرار به مصر شده است، جایی که پس از جراحی زخم هایش در خارطوم توسط پسرش، پزشک، بدون بیهوشی، تحت درمان است.

به گفته اتحادیه پزشکان سودان، این به این دلیل است که تنها تعداد انگشت شماری از 88 بیمارستان خارطوم پس از هفته ها درگیری باز مانده اند.

بیمارستان ها اغلب توسط هر دو طرف در جریان درگیری هدف قرار گرفته اند.

تحقیقات عربی اخبار بی بی سی شواهد نگران کننده ای از انجام جنایات جنگی احتمالی در مراکز و کارکنان پزشکی توسط هر دو طرف کشف کرده است.

تیم بی‌بی‌سی از داده‌های ماهواره‌ای و ابزارهای نقشه‌برداری استفاده کرد، محتوای تولید شده توسط کاربر را در مقیاس وسیع تجزیه و تحلیل کرد و با ده‌ها پزشک صحبت کرد تا تصویری از دقیقاً چه کسی مرتکب جنایات جنگی شود.

بیمارستان ابن سینا یکی از بیمارستان‌هایی است که بی‌بی‌سی شناسایی کرده است که زمانی که پزشکان در حال مداوای بیماران غیرنظامی بودند، هدف یک حمله هوایی یا آتش توپخانه قرار گرفته است.

دکتر علا یک جراح در بیمارستان است و در زمان حمله در 19 آوریل حضور داشت.

او گفت: “هیچ هشداری وجود نداشت. بیمارستان ابن سینا که من در آن کار می کردم مورد اصابت سه بمب قرار گرفت، در حالی که بمب چهارم به خانه پرستاران اصابت کرد که به طور کامل آتش گرفت.”

به گفته کریستین دی ووس، یک سازمان بین‌المللی، «وظیفه هشدار دادن در مورد هرگونه حمله هوایی قریب‌الوقوع برای اطمینان از اینکه همه غیرنظامیان می‌توانند بیمارستان را قبل از حمله هوایی تخلیه کنند، و اقدامات احتیاطی لازم را انجام می‌دهند – این امر طبق قوانین جنگ بسیار واضح است». کارشناس حقوق جزا با سازمان غیردولتی پزشکان برای حقوق بشر.

کریس کاب اسمیت، متخصص تسلیحات قانونی، با نگاهی به تصاویر این حمله گفت که ممکن است ناشی از شلیک توپخانه باشد.

عدم اطمینان در مورد نوع سلاح مورد استفاده به این معنی است که نمی توان مطمئن شد که کدام طرف مسئول بوده است یا اینکه آیا این یک حمله هدفمند بوده است.

یکی دیگر از مراکز درمانی مورد هدف، بیمارستان نیل شرقی بود – یکی از آخرین مراکزی که در آن بخش از پایتخت کار می کرد.

بی بی سی شواهدی از جنگنده های RSF دیده است که آن را با وسایل نقلیه و سلاح های ضد هوایی خود احاطه کرده اند.

گزارش هایی مبنی بر تخلیه اجباری بیماران از ساختمان وجود دارد. اما ما همچنین با شاهدانی صحبت کرده‌ایم که می‌گویند با غیرنظامیان در کنار سربازان RSF رفتار می‌شود.

در اول ماه مه، یک منطقه عمومی در کنار بیمارستان نیل شرقی مورد حمله هوایی ارتش سودان قرار گرفت. به گفته منابعی که بی بی سی با آنها صحبت کرده است، هیچ هشداری وجود ندارد.

پنج غیرنظامی در آن حمله جان باختند.

دو هفته بعد یک حمله هوایی دیگر انجام شد، اما هیچ تایید مستقلی در مورد تعداد مجروحان وجود ندارد.

سازمان جهانی بهداشت گزارش داده است که 9 بیمارستان از یک طرف به تصرف جنگجویان درآمده است.

«رفتار ترجیحی سربازان بر غیرنظامیان [is] آقای دی ووس گفت: استفاده مناسب از یک مرکز پزشکی نیست و ممکن است نقض قوانین جنگ باشد.

مصطفی محمد ابراهیم، ​​مشاور سیاسی نیروهای RSF، جلوگیری از برخورد با غیرنظامیان را رد کرد. او به بی‌بی‌سی گفت: «نیروهای ما در حال گسترش هستند و آنها حضور دارند… آنها اشغال نمی‌کنند و مانع درمان غیرنظامیان در این بیمارستان‌ها نمی‌شوند».

ارتش سودان به یافته های این تحقیقات پاسخی نداد.

فضای داخلی بیمارستان آسیب دیده

تصویری از داخل بیمارستان ابن سینا آسیب های موجود در آنجا را نشان می دهد

همچنین شواهدی از جنایت جنگی احتمالی دیگر وجود دارد – هدف قرار دادن پزشکان.

بی‌بی‌سی پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی دیده است که پزشکان را با نام تهدید کرده و حتی شماره شناسایی آنها را به اشتراک گذاشته است. این پیام ها آنها را به حمایت از RSF و دریافت پول از خارج متهم می کند.

سرلشکر طارق الهادی کجاب از ارتش سودان در ویدئویی که به طور گسترده منتشر شد، گفت: کمیته به اصطلاح مرکزی پزشکان باید کمیته شورشیان نامیده شود.

سازمان‌های پزشکان سودانی تهدیدهایی را که می‌گویند از هر دو طرف می‌آید زیر نظر دارند و بی‌بی‌سی با پزشکانی که مخفی شده‌اند صحبت کرده است.

دکتر محمد عیسی گفت: “ما می دانیم که این تاکتیکی است که در جنگ ها، برای فشار استفاده می شود، که در تمام قوانین بین المللی غیرقانونی است. متأسفانه، این کار کارکنان پزشکی را به یک جنگ تبلیغاتی – بین نیروهای RSF و ارتش سودان سوق داده است.” از انجمن پزشکان آمریکایی سودانی.

پزشکان در سراسر جهان خواستار پایان دادن به هدف قرار دادن همکاران خود هستند.

در کنفرانسی در لندن هفته گذشته، پزشکان حقوق بشر سودان گفتند کارکنان پزشکی کشته شده اند، آمبولانس ها هدف قرار گرفته اند و بیمارستان ها مجبور به بستن درهای خود شده اند.

دکتر احمد عباس گفت: ما در حال جمع آوری تمام شواهد این تجاوزات هستیم که جنایات علیه بشریت و جنایات جنگی هستند و این می تواند به مقامات قضایی بین المللی یا مقامات ملی در سودان ارائه شود.

گزارش توسط لارا الگیبلی، ونسا بولز، ممدوح اکبیک، احمد الشمی و نوال المغافی

در بریتانیا، می توانید اطلاعات بیشتری در این مورد در Newsnight در BBC2 از ساعت 22:30 روز جمعه ببینید