گامی کلیدی به سوی معاهده تاریخی برای پایان دادن به زباله های پلاستیکی

پاریس (AP) – مذاکره کنندگان جهانی توافق کرده اند که پیش نویس معاهده اولیه برای پایان دادن به آلودگی پلاستیکی را تهیه کنند، گامی مقدماتی اما حیاتی برای مقابله با یکی از ماندگارترین منابع ضایعات انسانی.

حامیان محیط زیست محتاطانه از نتیجه مذاکرات پنج روزه سازمان ملل در پاریس در مورد آلودگی پلاستیک استقبال کردند، اما ابراز نگرانی کردند که صنعت نفت و برخی از دولت ها این معاهده نهایی را کاهش دهند. بیشتر پلاستیک ها از سوخت های فسیلی ساخته می شوند.

شرکت کنندگان گفتند که نمایندگان کمیته مذاکره بین دولتی برای پلاستیک عصر جمعه توافق کردند که پیش نویس اولیه را قبل از نشست بعدی خود در کنیا در ماه نوامبر تهیه کنند. مسئولیت این کمیته تدوین اولین معاهده بین المللی الزام آور قانونی در مورد آلودگی پلاستیکی، در خشکی و دریا است.

ائتلافی از دولت‌های «بلندپروا» به رهبری نروژ و رواندا، همراه با گروه‌های زیست‌محیطی، می‌خواهند با کاهش تولید و محدود کردن برخی مواد شیمیایی مورد استفاده در ساخت پلاستیک، تا سال ۲۰۴۰ به آلودگی پلاستیک پایان دهند.

دکتر Tadesse Amera گفت: “پیش بینی ها نشان می دهد که کودکی که امروز به دنیا می آید تا 18 سالگی تولید پلاستیک را دو برابر خواهد کرد، اما ما می دانیم که عواقب افزایش تولید پلاستیک برای سلامتی ما، سیاره زمین و آب و هوا فاجعه بار خواهد بود.” ، که رهبری هیئت بین المللی شبکه حذف آلاینده ها را در این مذاکرات بر عهده داشت. “مخاطرات زیاد است، اما ما به دلیل افزایش آگاهی نمایندگان در مورد نیاز به کنترل های جهانی خوشبین هستیم.”

کشورهای دارای صنایع بزرگ نفتی مانند ایالات متحده، چین و عربستان سعودی به جای آن بر بازیافت پلاستیک تمرکز کرده اند و به جای محدودیت های فراگیر، قوانین کشور به کشور را می خواهند.

استیو هریس، مدیر ارشد سیاست جهانی پلاستیک در شورای شیمی آمریکا، استدلال می کند که به هر دولت اجازه می دهد «از ابزار مناسب بر اساس شرایط منحصر به فرد خود استفاده کند». در بیانیه‌ای به آسوشیتدپرس در پایان مذاکرات، او گفت که دایره‌ای – یا استفاده مجدد از پلاستیک – «در خط مقدم مذاکرات به‌عنوان وسیله‌ای برای مقابله با آلودگی و پایداری بیشتر در تولید و مصرف پلاستیک است. ما موافقیم که این بهترین راه است.»

برنامه محیط زیست سازمان ملل در آوریل اعلام کرد که بشریت سالانه بیش از 430 میلیون تن پلاستیک تولید می کند که دو سوم آن محصولاتی با عمر کوتاه است که به زودی تبدیل به زباله می شوند، اقیانوس ها را پر می کنند و اغلب به زنجیره غذایی انسان می رسند. گزارش. به گفته سازمان همکاری اقتصادی و توسعه، زباله‌های پلاستیکی تولید شده در سطح جهان تا سال 2060 تقریباً سه برابر می‌شود، که حدود نیمی از آنها در محل دفن زباله‌ها و کمتر از یک پنجم بازیافت می‌شوند.

بیش از 2000 شرکت کننده از نزدیک به 200 کشور، از جمله دولت ها و ناظران، در گفتگوهای این هفته شرکت کردند. جمع کننده های زباله و برخی از گروه های مدافع گفتند که در ابتدا از دسترسی به مذاکرات محروم بودند. شرکت‌کنندگان گفتند، سپس بحث‌ها درباره قواعد رویه – از جمله اینکه آیا تصمیم‌گیری‌ها نیاز به اجماع دارند یا فقط دو سوم تأیید هستند – روند رسیدگی را طولانی کرد.

اما آنها در نهایت موافقت کردند که پیش نویس معاهده ای را تا ماه نوامبر تهیه کنند، که همه چیز را در مسیر تولید نسخه نهایی تا مهلت هدف در اواخر سال 2024 حفظ می کند. مذاکرات این هفته دومین دور از پنج دور جلساتی بود که قرار بود برای تکمیل مذاکرات برگزار شود.

گراهام فوربس از کمپین جهانی پلاستیک در ایالات متحده آمریکا گفت: «زمان رو به اتمام است و از مذاکرات این هفته مشخص است که کشورهای تولیدکننده نفت و صنعت سوخت فسیلی تمام تلاش خود را برای تضعیف معاهده و به تاخیر انداختن روند انجام خواهند داد». در حالی که بحث‌های اساسی صورت گرفته است، هنوز مقدار زیادی کار در پیش رو داریم.»

___

مک درموت از پراویدنس، رود آیلند گزارش داد.

___

پوشش آب و هوا و محیط زیست آسوشیتدپرس از چندین بنیاد خصوصی حمایت می شود. اطلاعات بیشتر در مورد ابتکار آب و هوای AP را اینجا ببینید. AP تنها مسئول تمام محتوا است.