کاخ سفید می خواهد روسیه را در زمینه کنترل تسلیحات هسته ای در جهان پس از معاهده درگیر کند

واشنگتن (AP) – کاخ سفید آماده گفتگو با روسیه بدون پیش شرط در مورد چارچوب کنترل تسلیحات هسته ای آینده است، حتی در شرایطی که در واکنش به تصمیم ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه برای تعلیق آخرین معاهده کنترل تسلیحات هسته ای بین دو کشور، اقدامات متقابلی را اتخاذ می کند. .

به گفته دو مقام ارشد دولت که به شرط ناشناس ماندن، پیش‌بینی کرده بودند، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید، تمایل دولت بایدن برای گفت‌وگو در مورد ایجاد چارچوبی جدید را در سخنرانی خود در انجمن کنترل تسلیحات در روز جمعه آشکار خواهد کرد.

پوتین در ماه فوریه اعلام کرد که همکاری روسیه با مفاد معاهده استارت جدید برای بازرسی کلاهک‌های هسته‌ای و موشکی را در بحبوحه تنش‌های عمیق بین واشنگتن و مسکو بر سر تهاجم مداوم روسیه به اوکراین، تعلیق می‌کند. با این حال، روسیه اعلام کرد که به سقف های معاهده در مورد سلاح های هسته ای احترام می گذارد.

این مقامات گفتند که سالیوان تاکید خواهد کرد که اگر روسیه این کار را انجام دهد، ایالات متحده همچنان به پایبندی به این معاهده متعهد است، اما همچنین “نشانی می‌دهد که ما آماده گفتگو هستیم” در مورد ایجاد چارچوب جدیدی برای مدیریت خطرات هسته‌ای پس از انقضای معاهده در فوریه 2026.

این مقامات گفتند که دولت بایدن مایل است تا زمان انقضای معاهده به کلاهک های کلاهک پایبند بماند. کشف جزئیات در مورد چارچوب پس از سال 2026 به دلیل تنش بین ایالات متحده و روسیه و افزایش قدرت هسته ای چین پیچیده خواهد شد.

بر اساس نظرسنجی سالانه فدراسیون دانشمندان آمریکایی، چین اکنون حدود 410 کلاهک هسته ای دارد. پنتاگون در نوامبر تخمین زد که تعداد کلاهک‌های چین می‌تواند تا پایان دهه به 1000 و در حدود سال 2035 به 1500 برسد.

به گفته مقامات، اندازه زرادخانه چین و اینکه آیا پکن مایل به شرکت در گفتگوی اساسی است یا خیر، بر وضعیت نیروی آینده ایالات متحده و توانایی واشنگتن برای دستیابی به هر گونه توافقی با روس ها تأثیر خواهد گذاشت.

روابط ایالات متحده و چین به دلیل سرنگونی یک بالن جاسوسی چینی توسط ایالات متحده در اوایل سال جاری پس از عبور از قاره ایالات متحده تیره شده است. تنش در مورد وضعیت جزیره خودمختار تایوان که چین آن را متعلق به خود می‌داند. کنترل صادرات ایالات متحده با هدف محدود کردن تجهیزات پیشرفته نیمه هادی چین؛ و اصطکاک های دیگر

فشار کاخ سفید بر مسکو برای کنترل تسلیحات هسته ای یک روز پس از آن صورت می گیرد که دولت آمریکا اقدامات متقابل جدیدی را در خصوص تعلیق مشارکت روسیه در این معاهده اعلام کرد.

وزارت امور خارجه روز پنجشنبه اعلام کرد که دیگر روسیه را از هیچ گونه به روز رسانی در مورد وضعیت یا مکان «اقلام قابل پاسخگویی بر اساس معاهده» مانند موشک ها و پرتابگرها مطلع نخواهد کرد، ویزای ایالات متحده را که برای بازرسان معاهده روسیه و اعضای خدمه هواپیما صادر شده است لغو خواهد کرد و ارائه اطلاعات تله متری را متوقف خواهد کرد. پرتاب آزمایشی موشک های بالستیک قاره پیما و موشک های بالستیک زیردریایی. ایالات متحده و روسیه در اوایل سال جاری به اشتراک گذاری داده های تسلیحات هسته ای دوسالانه مورد نیاز این معاهده را متوقف کردند.

این معاهده که باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روسای جمهور وقت آمریکا در سال 2010 امضا کردند، هر کشور را به بیش از 1550 کلاهک هسته ای مستقر و 700 موشک و بمب افکن مستقر محدود می کند و بازرسی در محل را برای تأیید پایبندی به آن ها پیش بینی می کند.

این بازرسی ها از سال 2020 به دلیل همه گیری کووید-19 غیر فعال بوده است. قرار بود مذاکرات در مورد از سرگیری آنها در نوامبر 2022 انجام شود، اما روسیه به دلیل حمایت آمریکا از اوکراین به طور ناگهانی آنها را لغو کرد.