ژنرال لبنانی به دلیل گزارشگر ناپدید شده آمریکایی در سوریه بود

بیروت (AP) – یک مقام ارشد امنیتی لبنان روز شنبه گفت که پس از بازگشت از واشنگتن به تازگی به مدت دو روز به سوریه سفر کرده است و در آنجا با مقامات درباره روزنامه نگار آمریکایی آستین تیس که از سال 2012 در این کشور جنگ زده گم شده است صحبت کرد.

سرلشکر عباس ابراهیم در مصاحبه با شبکه تلویزیونی محلی الجدید جزئیات زیادی نداد. اظهارات وی دو هفته پس از بازگشت وی از واشنگتن ، جایی که گفته می شود درباره پرونده تیس با مقامات آمریکایی بحث کرده است ، بیان شد.

تیس ، اهل هوستون ، تگزاس ، در یک ایست بازرسی در حومه مورد اختلاف غربی دمشق ، دارایا ، در 14 آگوست 2012 ناپدید شد. ویدئویی که یک ماه بعد منتشر شد ، او را با چشم بند و در دست افراد مسلح نشان داد. از آن زمان دیگر خبری از او نیست.

تیس یک تفنگدار دریایی سابق است که در روزنامه های واشنگتن پست ، روزنامه های مک کلاتچی ، سی بی اس و سایر رسانه ها گزارش تهیه کرده و اندکی پس از تولد 31 سالگی ناپدید شده است.

ابراهیم با اشاره به ناپدید شدن تیس گفت: “پس از بازدید از واشنگتن ، من برای دو روز به سوریه رفتم و بحث در این مورد ادامه دارد و ادامه خواهد داشت.”

این اظهارات ابراهیم در حالی است که روزنامه الاخبار لبنان روز شنبه گزارش داد كه كنگره آمریكا می تواند تحت لایحه جدیدی در حال بررسی باشد ، او را تحریم كند. ابراهیم در سالهای اخیر به تسهیل آزادی یک شهروند آمریکایی در سوریه و یک لبنانی-آمریکایی که در ایران زندانی بود کمک کرده است.

ایالات متحده در ماه های اخیر سیاست مداران لبنان از جمله متحدان گروه مبارز حزب الله را تحریم کرده است. واشنگتن از سال 1997 حزب الله را به عنوان یک سازمان تروریستی در لیست خود قرار داده و این گروه را نماینده ای برای ایران سلطنتی خود در منطقه می داند.

ابراهیم گفت که تحریم های ایالات متحده مانع کار وی در پرونده تیس نخواهد شد.

وی افزود: “من به مادر آستین تیس كه با وی در واشنگتن ملاقات كرده ام و روزانه با او تلفنی صحبت می كنم قول داده ام كه ​​نه تحریم ها و نه هیچ چیز دیگری تاثیری در كار پرونده پسرش نخواهد داشت.”

در اواخر ماه اکتبر ، مقامات دولت ترامپ گفتند که کاش پاتل ، معاون دستیار رئیس جمهور دونالد ترامپ ، سفری غیرمعمول و مخفیانه به سوریه برای مذاکرات سطح بالا با هدف تأمین آزادی Tice و شهروند آمریکایی مجد کمالماز ، 62 ساله روانشناس بالینی قدیمی از ویرجینیا ، که در سال 2017 ناپدید شد و گمان می رود در یک زندان دولت سوریه محبوس باشد.

دولت سوریه علناً اذعان نکرده است که از محل نگهداری وی چیزی می داند.

نماینده آمریکا در سوریه جیمز جفری ، که اوایل ماه جاری از سمت خود استعفا داد ، گفت که تصور می شود تیس زنده است و در سوریه گروگان است. وی نگفت چرا مسئولان این حرف را باور دارند یا چه کسی ممکن است او را در آغوش بگیرد