چگونه پوتین برای آفریقای جنوبی یک سردرد دیپلماتیک بزرگ ایجاد کرده است

ولادیمیر پوتین در آفریقای جنوبی در سال 2018

ولادیمیر پوتین در آفریقای جنوبی در سال 2018

چند ماه ناخوشایند برای دیپلماسی آفریقای جنوبی بوده است.

کشوری که مایل است به عنوان یک سفیر عاقل و ثابت برای صلح در اوکراین و قهرمان جنگ های صلیبی یک جهان غیر متعهد و چند قطبی دیده شود، در یک رشته مناقشات بین المللی بسیار علنی گرفتار شده است. دولت خود را درهم و بلاتکلیف به نظر رساند و ارز آن به پایین‌ترین سطح سقوط کرد.

موضوع، رابطه گرم آفریقای جنوبی با روسیه است – و تصور رو به رشد غرب مبنی بر اینکه این کشور تصمیم گرفته است از مسکو در جنگش علیه اوکراین حمایت کند و شاید حتی برای آن سلاح بفرستد.

اما آیا این تصور منصفانه است؟ و همه اینها چه معنایی برای شهرت آفریقای جنوبی و اقتصاد شکننده آن دارد؟

یکی از مقامات ارشد آفریقای جنوبی اعتراف کرد: «این یک کابوس است. آنها این هفته در کیپ تاون، در حاشیه نشست وزرای خارجه گروه بریکس، متشکل از روسیه، چین، برزیل، هند و آفریقای جنوبی، بدون ضبط صحبت کردند.

دیپلمات های غربی به طور خصوصی ناامیدی عمیق خود را از موضع آفریقای جنوبی در قبال روسیه و تلاش های لرزان این کشور برای عمل به “بی طرفی” خود اعلام شده در رابطه با تهاجم کرملین به اوکراین ابراز کرده اند.

“قلب دولت با روس ها است. در این شکی نیست. آنها معتقدند که جهان از دست غربی ها خارج می شود – که روس ها قوی تر هستند و پیروز خواهند شد، و آنها در حال سرمایه گذاری در آینده استراتژیک، نظم جهانی جدید هستند. ایرینا فیلاتوا، یک دانشگاه روسی مستقر در کیپ تاون، گفت.

ولادیمیر پوتین (ل) و سیریل رامافوسا (ر) در سال 2019

رئیس جمهور آفریقای جنوبی (R) از محکوم کردن تهاجم رهبر روسیه به اوکراین خودداری کرده است

اما برخی دیگر در اینجا استدلال می‌کنند که غرب همه چیز را اشتباه گرفته است و آفریقای جنوبی را اشتباه می‌خواند و نگران است که طوفان در یک فنجان چای دیپلماتیک چیست.

“هیچ کس در داخل جدی نیست [South African] دولت می خواهد از ایالات متحده، بریتانیا و اتحادیه اروپا دور شود. همه می دانند که اینها شرکای تجاری بسیار مهمی هستند. فیلانی متمبو، تحلیلگر سیاسی، استدلال می کند که این فقط از نظر زمان و درک یک آشفتگی است، نه از نظر ماهیت.

پس کجای کار اشتباه شد؟

واکنش اولیه آفریقای جنوبی به تهاجم روسیه این بود که از مسکو بخواهد نیروهایش را “فورا” خارج کند. بلافاصله پس از آن تغییر رویکرد داد، از محکوم کردن کرملین در سازمان ملل امتناع کرد و سیاست بی طرفی را در قبال درگیری اتخاذ کرد.

اما این موضع بی طرفانه از آن زمان به دلیل مجموعه ای از اقدامات و اظهارات که متحدان اوکراین را عصبانی کرده است، تضعیف شده است.

آفریقای جنوبی میزبان نیروی دریایی روسیه برای رزمایش در اولین سالگرد تهاجم بود.

این کشور به گرمی از تعدادی از مقامات ارشد کرملین استقبال کرد و بعداً رئیس ارتش خود را برای یک سفر “آمادگی رزمی” به مسکو فرستاد.

و مقامات ارشد اینجا اغلب نکات صحبت کرملین را در مورد اینکه چگونه ایالات متحده یک جنگ “نیابتی” به راه انداخته است و چگونه یک اوکراین مسلح غرب اکنون تهدیدی برای روسیه است، تکرار کرده اند.

کشتی در بندر پهلو گرفت

تحقیقات درباره شرایط پهلوگیری کشتی روسی The Lady R در دسامبر گذشته در آفریقای جنوبی در حال انجام است.

سرخوردگی دیپلماتیک غرب سرانجام در یک کنفرانس خبری اخیر توسط روبن بریگیتی سفیر ایالات متحده در معرض دید عموم قرار گرفت.

او آفریقای جنوبی را به “تسلیح روسیه” با حمل “سلاح و مهمات” به کشتی روسی متهم کرد که دسامبر گذشته در یک بندر نیروی دریایی محافظت شده در نزدیکی کیپ تاون پهلو گرفت.

سفیر بریجیتی که در ادامه این احتمال را مطرح کرد که آمریکا ممکن است با محدودیت های تجاری پاسخ دهد، گفت: “ما مطمئن هستیم که سلاح در آن کشتی بارگیری شده است. من روی صحت این ادعا شرط می بندم.”

اظهارات سفیر خشم بسیاری را در آفریقای جنوبی برانگیخت و برخی به سرعت متوجه ذهنیت استعماری شدند.

Mavuso Msimang، کهنه سرباز برجسته مبارزات ضد آپارتاید، گفت: “او کاملاً از کار افتاده بود. آیا باید به هر چیزی که آمریکایی ها می گویند متعهد شویم؟ من واقعاً با آن موافق نیستم. این باج گیری ژئوپلیتیکی است.”

بسیاری از آفریقای جنوبی حمایت مسکو از جنبش‌های آزادی‌بخش در سراسر قاره را به خاطر دارند و از حرکت‌هایی که توسط گروه بریکس حمایت می‌شود، برای جهانی چند قطبی‌تر حمایت می‌کنند.

وزیر دفاع آفریقای جنوبی تاندی مودیس ناامیدی دولت را خلاصه کرد. او تنها یک کلمه عامیانه آفریقای جنوبی را صدا زد که مودبانه به معنای “هیچ” است، تا دقیقاً توضیح دهد که آفریقای جنوبی چه تعداد سلاح به روسیه ارسال کرده است.

پیشنهاد صلح آفریقا

در اینجا زمزمه هایی شنیده می شود مبنی بر اینکه سفیر ایالات متحده ممکن است در مورد خود اغراق کرده باشد، اما در حالی که او بعداً به دنبال “اصلاح هرگونه برداشت نادرست” بود، آشکارا عذرخواهی نکرد یا ادعاهای خود را پس نگرفت.

نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی و سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، همزمان با نشست وزرای خارجه بریکس در کیپ تاون، آفریقای جنوبی در یک کنفرانس مطبوعاتی شرکت کردند.

وزیر خارجه آفریقای جنوبی (L) این هفته میزبان همتای روسی خود (R) برای نشست بریکس بود

سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی – که با بحران های داخلی درگیر شده است – با درخواست تحقیقات مستقل در مورد آنچه که از طریق پایگاه نیروی دریایی آفریقای جنوبی در شهر سیمونز تاون قاچاق شده یا نبوده است، بازی کرده است.

از آن زمان، در اقدامی که ممکن است به اصلاح وضعیت بی‌طرف دولتش کمک کند، او برنامه‌هایی را برای یک هیئت صلح آفریقایی متشکل از شش رئیس‌جمهور به مسکو و کیف اعلام کرده است.

نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی به یک ایستگاه رادیویی محلی گفت: «این پیاده روی در پارک نخواهد بود… اما باید انجام شود.

در این میان، ائتلاف دموکراتیک اپوزیسیون (DA) کنگره ملی آفریقا (ANC) را متهم کرده است که فقط به این دلیل که حزب حاکم تقریباً ورشکسته می‌خواهد به کمک‌های مالی کلان کرملین و دستیارانش به جیب خود ادامه دهد، روسیه را می‌خورد.

یک مقام DA گفت: «آفریقای جنوبی به سادگی نمی تواند در جنگ تجاوزکارانه ای که اکنون خطر تضعیف اولویت های داخلی و صلح و امنیت بین المللی ما را تهدید می کند، شریک باشد.

هزینه اقتصادی دیپلماسی آشفته آفریقای جنوبی در حال حاضر بالا به نظر می رسد.

پس از جدال تسلیحاتی با سفیر ایالات متحده، واحد پول آفریقای جنوبی، راند، به شدت در برابر دلار آمریکا سقوط کرد و نگرانی های موجهی وجود دارد که سرمایه گذاری خارجی و معاملات تجارت خارجی ممکن است آسیب ببیند.

خبر بد برای کشوری که در حال حاضر با سیستم انرژی شکست خورده، بیکاری مزمن و زیرساخت های در حال فروپاشی دست و پنجه نرم می کند.

بیلبوردی که از رئیس‌جمهور آفریقای جنوبی می‌خواهد در صورت آمدن آقای پوتین به اجلاس بریکس، او را دستگیر کند - مارس 2023

همچنین فشارها در داخل بر سر دعوت از آقای پوتین برای شرکت در نشست در ماه اوت افزایش یافته است

و آفریقای جنوبی اکنون با یک سردرد دیپلماتیک دیگر مواجه است، زیرا در تلاش است تا تصمیم بگیرد که آیا بر دعوتی که از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه برای دیدار در ماه اوت برای نشست بریکس از ژوهانسبورگ ارائه کرده است یا خیر.

دادگاه کیفری بین‌المللی (ICC) به اتهام جنایات جنگی در اوکراین تحت حکم بازداشت بین‌المللی قرار دارد. اگر او بیاید، آفریقای جنوبی از نظر قانونی موظف به دستگیری او خواهد بود.

“اگر پوتین بیاید، فکر می کنم شوک شدید خواهد بود. یک شوک کاملاً عظیم وجود خواهد داشت [Western] واکنش متقابل این ارز منفجر خواهد شد.”، پیتر آتارد مونتالتو، تحلیلگر بازار، با ابراز نگرانی از اینکه آفریقای جنوبی توسط روسیه دستکاری شده و بیهوده با کشورهای غربی دشمنی می کند، هشدار داد.

اما در پشت صحنه نشانه‌های فزاینده‌ای وجود دارد که آفریقای جنوبی دیوانه‌وار به دنبال راه‌هایی برای اجتناب از میزبانی از آقای پوتین است، شاید از طریق انتقال اجلاس به کشوری دیگر، زیرا این کشور همچنان به وابستگی اقتصادی خود به کشورهای غربی، با روابط رو به رشد خود با بریکس، ادامه می‌دهد.