چرا ترس از جنگ داخلی در اتیوپی وجود دارد؟

افرادی که برای رأی دادن صف می کشند
انتخاباتی که در ماه سپتامبر در Tigray انجام شد ، بر خلاف دولت فدرال باعث افزایش تنش ها شد

دولت فدرال در اتیوپی قول داده است که علیرغم درخواست های بین المللی برای محدود کردن ، حملات نظامی را در منطقه تیگرای شمالی ادامه دهد.

اختلاف بین جبهه آزادی خواهی مردم Tigray (TPLF) ، زمانی عضو غالب ائتلاف حاکم اتیوپی و نخست وزیر ابی احمد از ماه ها قبل درحال تلاطم بود و پس از انتخابات منطقه ای با مخالفت با دولت فدرال به منصه ظهور رسید. .

نخست وزیر ابی پس از گفت حمله به یک پایگاه ارتش فدرال که منجر به “تعداد زیادی شهید ، جراحت و خسارت مالی” شد ، ارتش دستور داد تا علیه Tigray حمله کنند.

وی حزب حاکم منطقه ، جبهه آزادیبخش مردم تیگری (TPLF) را مقصر دانست.

چه چیزی منجر به تنش شد؟

انتخابات ماه سپتامبر در Tigray ، که دولت فدرال به دلیل ویروس کرونا در سراسر کشور به تعویق انداخته بود ، به نظر می رسد علت وخامت سریع اخیر است.

اما مدتهاست که این تنش در حال افزایش است.

TPLF ، که برای دهه ها حزب سیاسی غالب در اتیوپی بود ، از مدت کوتاهی پس از روی کار آمدن آقای ابی در سال 2018 با او خصومت می کند.

نخست وزیر که به عنوان “رهبر اصلاح طلبان” انتخاب شد ، مقامات دولت های گذشته را به فساد و نقض حقوق بشر متهم کرد و شخصیت های اصلی TPLF را از دولت مرکزی برکنار کرد.

این شامل رئیس اطلاعات سابق و مقام ارشد TPLF ، Getachew Asefa بود ، که از دستگیری فرار کرد و به Tigray فرار کرد ، جایی که او همچنان به عنوان فراری باقی مانده است.

مطالب دیدنی  آخرین اخبار «سالن عقد

تصمیم سال گذشته آقای ابی در ادغام احزاب مستقر در قومیت که ائتلاف حاکم EPRDF را تشکیل دادند و حزب رفاه (PP) را ایجاد کردند ، بر تنش ها سوخت. TPLF با این تصمیم مخالفت کرد و گفت که این کشور باعث تقسیم کشور خواهد شد و از پیوستن به حزب PP خودداری کرد.

در اوایل سال جاری ، اختلافات پس از به تعویق انداختن انتخابات فدرال در سرتاسر کشور ، حتی گسترده تر شد.

تصمیم تیگری برای برگزاری رأی خود در ماه سپتامبر اقدامی سرکش بی سابقه علیه دولت فدرال بود. پارلمان فدرال این روند را “غیرقانونی” خواند.

از آن زمان ، هر دو دولت یکدیگر را “نامشروع و خلاف قانون اساسی” معرفی کرده اند.

یکی از ساکنان منطقه مکله هنگامی که در جشن های 45 سالگرد راه اندازی این هواپیما شرکت می کردند ، بر اسب سوار شده به رنگ پرچم منطقه Tigray سوار می شوند. "مبارزات مسلحانه مردمان Tigray"، در 19 فوریه سال 2020 ، در مکله
اسبی در مکله به رنگ پرچم Tigray نقاشی شده است که با افتخار در منطقه به اهتزاز در می آید

TPLF قبلاً با استناد به ماده ای در قانون اساسی فدرال تهدیدهای محرمانه جدایی را تهدید كرده بود كه “حق تعیین سرنوشت بی قید و شرط ، از جمله حق جدایی” را مجاز می داند.

رهبر منطقه ، دبرتسیون گبرمیکل در ماه آگوست گفت: “ما هرگز برای کسی که قصد سلب حق تعیین سرنوشت و خودگردانی را دارد که سخت بدست آمده است ، عقب نخواهیم نشست.”

در اوایل ماه اکتبر ، دولت فدرال تصمیم گرفت روابط خود را با منطقه Tigray قطع کند و مجلس اعلای مجلس رای به تعلیق کمک های بودجه به Tigray داد.

چرا TPLF اینقدر قابل توجه بود؟

از زمان سرنگونی رهبر مارکسیست Mengistu Haile Mariam در سال 1991 و تا سال 2018 ، TPLF شریک اصلی ائتلاف حاکم بود و همچنین خود Tigray را اداره می کرد.

TPLF نقشی محوری در مرگ منگیستو داشته و نه تنها بر سیاست این کشور بلکه بر اقتصاد نیز تسلط یافت.

مطالب دیدنی  آدرس معتبر آمریکا برای ساخت اپل ایدی
Mengistu Haile Marian در کنار فیدل کاسترو
TPLF در سرنگونی Mengistu Haile Mariam (R) در سال 1991 نقش مهمی داشت ، که در سال 1975 با رهبر کوبا فیدل کاسترو دیده شد

اختلاف نظر آن با آقای ابی یک شکستگی عمیق در هسته اصلی قدرت در کشور است.

بیشتر رهبران منطقه ای Tigray ، از جمله آقای Debretsion ، برای مدت طولانی در دولت مرکزی خدمت کرده بودند.

آقای Debretsion ، که یک مبارز باسابقه است ، در یک زمان معاون نخست وزیر بود. رفقا و مشاوران وی نیز تا زمان روی کار آمدن آقای ابی سمت های کلیدی در کشور را بر عهده داشتند.

TPLF چه می خواهد؟

دولت Tigray اصلاحات آقای ابی را تلاشی برای ایجاد یک سیستم واحد دولتی می داند که ترتیب فعلی فدرال را از بین می برد.

همچنین از آنچه “دوستی” غیراصولی “نخست وزیر با ایسیاس افورکی رئیس جمهور اریتره می خواند ، ناراحت است.

آقای ابی به خاطر تلاش هایش برای ایجاد صلح با دشمن دیرینه اریتره در سال 2019 برنده جایزه نوبل نوبل شد. اما TPLF احساس می کند که منافع Tigray نادیده گرفته شده است و می خواهد در مورد روابط آینده با همسایه اتیوپی حرف بیشتری بزند.

از طرف خود ، نخست وزیر معتقد است که مقامات TPLF اختیارات وی را تضعیف می کنند.

آیا اریتره درگیر درگیری Tigray است؟

یک اختلاف طولانی مدت بین TPLF و دولت در اریتره وجود دارد ، که مرز طولانی با منطقه Tigray دارد.

جنگ اتیوپی و اریتره در سال های 1998-2000 بر سر اختلاف در مورد سرزمین در آن مرز ، به ویژه منطقه اطراف شهر بادمه آغاز شد.

وضعیت Badme همچنان حل نشده است اما اریتره می خواهد که اتیوپی به یک کمیسیون مرزی مورد حمایت سازمان ملل برای تحویل شهر پایبند باشد.

مطالب دیدنی  طراحی سایت در کرج

اما این امر بدون همکاری دولت در Tigray محقق نمی شود ، زیرا منطقه را اداره می کند.

نخست وزیر ابی و رئیس جمهور ایسیاس
هنگامی که نخست وزیر ابی (1) توافق کرد که با رئیس جمهور اریتره با ایسیاس آفورکی در سال 2018 موافقت کند جشن هایی برگزار می شود

صحبت از حمله به پایگاه ارتش فدرال ، دفتر آقای ابی TPLF را متهم کرده است که سربازان خود را با لباسهایی شبیه به ارتش همسایه اریتره پوشانده است تا “دولت اریتره را در ادعاهای دروغین تجاوز علیه مردم Tigray دخیل کند”.

گرچه این ادعا به طور مستقل تأیید نشده است ، اما نگرانی در مورد واکنش اریتره به بحران Tigray و اینکه آیا به امور داخلی همسایه بزرگتر خود کشیده می شود را ایجاد می کند.

چقدر جنگ تمام عیار احتمال دارد؟

رهبر منطقه Tigray گفته است که آنها آماده جنگ برای دفاع از منطقه هستند ، که “یک محل دفن برای مرتجعین” خواهد بود ، و از Tigrayans خواست که شرایط را درک کنند و همه مقدمات لازم را انجام دهند.

آقای Debretsion گفت: “ما ارتش ، شبه نظامیان و نیروی ویژه خود را آماده کرده ایم. هدف ما آماده سازی برای جلوگیری از جنگ است ، اما اگر بخواهیم بجنگیم ، آماده پیروزی هستیم.”

در توجیه رویارویی نظامی ، دفتر آقای ابی TPLF را به “ادامه تحریک و تحریک خشونت” متهم کرده و گفته است “آخرین خط قرمز عبور کرده است”.

این سطح از شعارها خطراتی دارد که درگیری در Tigray ، اگر با صلح و صلح حل نشود ، می تواند به راحتی در یک مسئله جدی تر منفجر شود ، که می تواند باعث تشدید تنش ها در بقیه کشور شود.