پوتین در میان انتقادات شدید از آتش بس ارمنستان و آذربایجان دفاع می کند

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از معامله دفاع کرده است - ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / استخر کرملین / EPA-EFE / Shutterstock
ولادیمیر پوتین ، رئیس جمهور روسیه از معامله دفاع کرده است – ALEXEI NIKOLSKY / SPUTNIK / استخر کرملین / EPA-EFE / Shutterstock

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور از آتش بس با واسطه روسیه در جنگ بین ارمنستان و آذربایجان دفاع کرد و گفت که اگر ایروان با وجود انتقادات شدید به آتش بس ، عقب نشینی کند “خودکشی” است.

در ارمنستان اعتراضاتی صورت گرفته و نخست وزیر نیکول پاشینیان برای استعفا به دلیل توافق یک هفته ای که به آذربایجان اجازه داده است پس از چندین هفته جنگ سخت ، دستاوردهای عمده ارضی را ادغام کند ، فراخوانده شده است.

گفته می شود که آقای پوتین روز سه شنبه در گفتگو با تلویزیون دولتی روسیه در مورد پتانسیل انتقام دولت جدید از این توافق ، گفت: “این یک اشتباه بزرگ است.”

فرانسه همچنین از توافق آتش بس به دلیل داشتن “ابهامات” انتقاد کرده و نقش ترکیه را در اجرای آن زیر سال برده است ، نگرانی هایی که توسط وزارت خارجه ایالات متحده نیز تکرار شد.

وزیر امور خارجه فرانسه ژان ایو لودریان به پارلمان در پاریس گفت که این مسائل در جلسه موسوم به گروه مینسک در مسکو – یک مغازه گفتگو با دهها سال قدم برای یافتن راه حل برای درگیری ، به ریاست مشترک فرانسه ، روسیه و ایالات متحده

اما آقای پوتین از توافق دفاع کرد و گفت: “این واقعیت که جنگ متوقف شده و توافق نامه ای برای رفع انسداد حمل و نقل ، برقراری روابط اقتصادی وجود دارد ، از اهمیت فوق العاده ای برخوردار است.”

وی گفت: این معامله اساس “عادی سازی طولانی مدت” منطقه مورد مناقشه قره باغ را ایجاد کرد اما اعتراف کرد که “مشکل” وضعیت نهایی خود را حل نکرده است.

“آنچه در آینده اتفاق می افتد باید در آینده یا توسط رهبران آینده ، شرکت کنندگان آینده در این روند تصمیم گیری شود.”

قره باغ کوهستانی بخشی از آذربایجان است که توسط ارمنی های قومی زندگی می کند و با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در دهه 1990 از کنترل باکو جدا شدند.

تحت این آتش بس ، روسیه برای حفظ صلح حدود 2000 نیروی صلحبان را با یک ماموریت 5 ساله اعزام می کند.

پوتین گفت که ترکیه که از باکو حمایت می کند ، از طریق یک مرکز کنترل مشترک با روسیه که از هواپیماهای بدون سرنشین استفاده خواهد کرد ، با روند حفظ صلح در ارتباط خواهد بود ، اما نیروهای ترک وارد قره باغ قره باغ نخواهند شد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>