پنج آزمایش در انتظار رئیس جمهور جدید نیجریه

Bola Tinubu در مارس 2023

Bola Tinubu در مارس 2023

با توجه به جمعیت عظیم و پتانسیل اقتصادی، نیجریه اغلب به عنوان “غول آفریقا” شناخته می شود، اما مشکلات بزرگی نیز دارد – و این مشکلات با بولا تینوبو به عنوان رئیس جمهور در روز دوشنبه مواجه خواهد شد.

بعید است که این پیرمرد 71 ساله با این چالش ها دچار مشکل شود. او به عنوان فرماندار دو بار لاگوس، مرکز تجاری نیجریه را احیا کرد – کار آسانی نیست – و به خوبی از مسائل آگاه است.

اما نیجریه‌ای‌ها، حتی کسانی که به او رای نداده‌اند، می‌خواهند نتایج اولیه آقای تینوبو را ببینند. در اینجا برخی از موانع عمده ای که او با آن روبرو است و نحوه مقابله با آنها آورده شده است.

پایان یارانه سوخت

این چالش از زمان معرفی آن در دهه 1970 توسط دولت‌های متوالی کنار گذاشته شد.

با وجود ثروت نفتی نیجریه، نیجریه قادر به پالایش نفت خام کافی برای پاسخگویی به نیازهای محلی نیست، بنابراین محصولات نفتی را وارد می‌کند که سپس به قیمت تعیین‌شده دولتی فروخته می‌شود. از آنجایی که این قیمت معمولاً کمتر از قیمت واردات است، دولت تفاوت را پرداخت می کند.

یک متصدی به یک راننده گازوئیل می‌فروشد در یک پمپ بنزین در Warewa، در امتداد بزرگراه لاگوس-ایبادان، ایالت اوگان، جنوب غربی نیجریه - مارس 2022

با توجه به ثروت نفتی این کشور، بسیاری از نیجریه ای ها سوخت ارزان را حق خود می دانند

اما این یارانه تلفات زیادی بر کاهش مالیه عمومی وارد می کند. سال گذشته 4.3 تریلیون نایرا (9.3 میلیارد دلار؛ 7.5 میلیارد پوند) و برای نیمه اول سال جاری 3.36 تریلیون نایرا در نظر گرفته شد.

این پرداخت ها به قیمت اهداف توسعه ای مانند ساخت مدرسه یا بیمارستان تمام می شود، اما حذف یارانه آسان نخواهد بود زیرا منجر به افزایش قیمت ها می شود.

آخرین تلاش برای انجام این کار در سال 2012 با اعتراضات گسترده به پایان رسید.

بسیاری از مردم نیجریه در حال مبارزه، که عادت داشتند سیاستمدارانی را که ثروت نفتی کشور را مدیریت نمی کنند، بر این باورند که بنزین ارزان سهم آنها از چیزی است که به عنوان “کیک ملی” توصیف شده است.

اما آقای تینوبو قاطعانه تکرار کرده است که این یارانه باید قطع شود و همکارانش اصرار دارند که او اراده سیاسی برای انجام آن دارد.

باباتونده فاشولا، وزیر مسکن، یکی از همکاران نزدیک که در سال 2007 جانشین آقای تینوبو به عنوان فرماندار لاگوس شد، به بی‌بی‌سی گفت: «او توانایی شنیدن و مشورت گسترده قبل از تصمیم‌گیری‌های سخت را دارد.

یکی از زمینه‌هایی که او ممکن است برای کاهش تأثیر آن بررسی کند، یارانه دادن و بهبود حمل‌ونقل عمومی است – چیزی که او پس از اجرای یک طرح حمل‌ونقل عمومی عظیم در لاگوس تجربه دارد که پیوندهای سریع اتوبوس را ایجاد می‌کند.

دولت مستعفی همچنین موفق به دریافت وام 800 میلیون دلاری بانک جهانی شده است که قصد دارد طرح رفاهی خود را برای نیجریه‌های آسیب‌پذیری که بیشترین آسیب را از دست دادن یارانه خواهند دید، تقویت کند. با این حال، قانونگذاران هنوز باید این بسته را تصویب کنند – بنابراین این یک معامله تمام شده نیست.

عدم حمایت مردمی

تنها 37 درصد از رای دهندگان از آقای تینوبو حمایت کردند که باعث شد او رئیس جمهور نیجریه با کمترین سهم از سال 1999 انتخاب شود.

او در انتخاباتی که نه تنها کینه توزانه بود، پیروز شد، بلکه اختلافات قومی و مذهبی را آشکار کرد که حتی در بین‌المللی‌ترین شهرهای نیجریه نیز وجود داشته است.

او باید هنگام انتخاب دولتش برای ایجاد پل هایی بر روی این شکاف ها، یک اقدام متعادل کننده انجام دهد.

نشانه هایی وجود دارد که او در حال حاضر این کار را انجام می دهد، بنا بر گزارش ها از زمان پیروزی در رای فوریه با دو سیاستمدار مخالف ملاقات کرده است:

  • موسی کوانکواسو رقیب قدرتمند شمال که نایب قهرمان سوم شد

  • Nyesom Wike، فرماندار بانفوذ و برون‌شده ایالت ریورز.

به‌عنوان فرماندار لاگوس، آقای تینوبو احتمالاً متنوع‌ترین کابینه از نظر قومیتی را در نیجریه داشت و غیر لاگوسی‌ها را در پست‌های کلیدی منصوب می‌کرد، که هنوز هم نادر است.

سی اویتاد دوستش به بی بی سی گفت: «او بیشتر به تکنوکرات هایی که متفکر و محقق هستند علاقه دارد.

اما سیاستمدارانی که اغلب دارای علایق مشترک هستند، ممکن است راحت‌تر از میلیون‌ها جوان نیجریه‌ای که به او رای ندادند، راحت‌تر باشد – به‌ویژه آن‌هایی که از پیتر اوبی از حزب کارگر حمایت کردند.

بسیاری از آنها رأی را ناقص می دانند، اگرچه کمیسیون انتخابات این موضوع را رد می کند – و چالش انتخاباتی هنوز در دادگاه در انتظار است.

متحدان نزدیک می گویند با ایجاد مشاغل و مشارکت دادن جوانان در حکومت، ممکن است آقای تینوبو بر برخی از آنها پیروز شود.

آقای فاشولا توضیح داد: “شما دولتی را خواهید دید که از ایده ها و فناوری های جدید استقبال می کند و در نتیجه، جوانان زیادی را در اطراف او خواهید دید.”

اصلاح اقتصاد

اکثر آنها موافقند که به عنوان یک حسابدار آموزش دیده، این حوزه تخصص آقای تینوبو است – اما اوضاع برای نیجریه هرگز بدتر به نظر نمی رسید:

  • از هر سه نفر یک نفر بیکار است

  • تورم به رکورد 22 درصد رسید

  • 96 میلیون نفر زیر خط فقر 1.90 دلار در روز زندگی می کنند

  • تولید ناخالص داخلی سرانه (تولید اقتصادی تولید شده در یک سال توسط یک فرد متوسط) برای سال 2021 2065 دلار بود (در مقایسه با 70248 دلار برای ایالات متحده و 46510 دلار برای انگلستان).

  • درآمد کم ناشی از کاهش فروش نفت.

آقای اویتاد چنین آماری را رد می کند: “اینها خیلی بی شباهت به آنچه او در لاگوس در سال 1999 ملاقات کرد نیست.”

این ممکن است بیش از حد باشد، اما استفاده آقای تینوبو از فناوری برای بهبود جمع آوری مالیات در لاگوس قابل توجه بود و درآمد را بیش از 400 درصد در هشت سال افزایش داد.

مردی در لاگوس، نیجریه، ارز نیجریه را با دلار آمریکا مبادله می کند - آوریل 2021

بدست آوردن ارز خارجی ممکن است سخت باشد، که منجر به افزایش شکاف بین نرخ رسمی و بازار سیاه شده است.

او چندین بار از جاه طلبی خود برای گسترش شبکه مالیاتی صحبت کرده است، اما تکرار این امر در سطح ملی با توجه به تورم بالا، افزایش فقر و ناامنی گسترده که اغلب مردم را از کار کردن بازمی دارد، ممکن است سخت تر باشد.

آقای تینوبو همچنین بر خلاف سلف خود، محمدو بوهاری، که هدفش تقویت شبکه‌های ایمنی رفاه ملی بود، از رویکردی تحت رهبری بخش خصوصی حمایت می‌کند.

اما رابطه او با گادوین امفیله، رئیس بانک مرکزی، کلیدی خواهد بود.

رئیس جمهور آینده از سیاست بانک در استفاده از چند نرخی شدن ارز انتقاد کرده است.

این نرخ نایرا را بطور مصنوعی بالا نگه می‌دارد – نرخ ارز رسمی 460 نایرا است: 1 دلار، برای دسته‌های مختلف افرادی که باید درخواست دهند و منتظر بمانند تا در دسترس باشد.

هر کس دیگری که خواهان فارکس است باید از نرخ موازی استفاده کند – در حال حاضر 760 نایرا: 1 دلار، به این معنی که شکاف بین بازار رسمی و بازار سیاه در حال افزایش است.

برای انجام هرگونه بازبینی، آقای تینوبو باید با آقای Emefiele که یک سال دیگر برای خدمت به عنوان فرماندار باقی مانده است، همکاری کند.

این دو پس از اقدام بانک مرکزی برای طراحی مجدد پول محلی – که منجر به کمبود شدید پول نقد شد – درست قبل از انتخابات، رابطه نادرستی دارند. این توسط برخی به عنوان یک ترفند برای از بین بردن شانس حزب حاکم برای برنده شدن در رای تلقی شد – اتهاماتی که آقای Emefiele آن را رد می کند.

آدم ربایی و ناامنی

آقای تینوبو با توجه به مقیاس مشکل، می‌خواهد به سرعت این موضوع را کنترل کند. دولت او با جنایتکاران مسلح موتورسیکلت سوار در شمال غرب، آدم ربایی در سراسر کشور و یک گروه جدایی طلب خشن در جنوب شرق مقابله خواهد کرد. درگیری های مرگبار بین کشاورزان و دامداران نیز در ایالت های مرکزی ادامه دارد.

در طول مبارزات انتخاباتی، معاون آقای تینوبو، معاون رئیس‌جمهور جدید کاشیم شتیما، گفت که این وظیفه او خواهد بود – از تجربیات خود به عنوان فرماندار ایالت بورنو در شمال شرقی، که محل زندگی بسیاری از گروه‌های شبه نظامی اسلام‌گرا و شورشیان بوکوحرام است.

والدین دانش آموزان ربوده شده در ایالت کادونا، نیجریه - ژوئیه 2021

بستگان افراد ربوده شده مضطرب و ناامید شده اند تا برای باج گرفتن پول جمع کنند.

اما چالش‌های امنیتی نیجریه از زمانی که وی در سال 2019 از سمت خود کنار رفت و رئیس‌جمهور بوهاری، ژنرال سابق ارتش، در طول هشت سال قدرت خود به طرز ناامیدکننده‌ای نتوانست پاسخی پیدا کند – در عوض ناامنی در سراسر کشور تشدید شده است.

طرح تینوبو-شتیما شامل استفاده از گردان های ضد تروریستی با نیروهای ویژه برای تعقیب آدم ربایان و گروه های افراطی است.

مهمتر از آن، آنها پیشنهاد کرده اند که پرسنل پلیس از وظایف امنیتی و نگهبانی VIP آزاد شوند، که می تواند شاهد مبارزه با جرم و جنایت در خیابان ها باشد.

تناسب اندام – و سایر عوامل حواس پرتی

مخالفان رئیس جمهور آینده می گویند که او نشاطی را که برای مدرن کردن لاگوس به کار گرفته بود، از دست داده است.

از زمان انتخابات، او دو بار به خارج از کشور سفر کرده است و سؤالاتی در مورد سلامتی او ایجاد کرده است. در سال 2021 او ماه ها را در لندن گذراند و به دلیل یک بیماری نامعلوم تحت درمان قرار گرفت.

او انتقادات را رد کرد و گفت که این شغل نیازی به تناسب اندام یک ورزشکار المپیکی ندارد و همکارانش به سرعت به همه یادآوری می کنند که جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده، در سن 80 سالگی مسن تر است.

اما نیجریه ای ها از اینکه روسای جمهور وقت زیادی را در بیمارستان های خارج از کشور سپری می کنند، خسته شده اند که منجر به جنگ داخلی دولت برای کنترل می شود. این اتفاق در زمان آقای بوهاری و عمرو یارآدوآ رخ داد که در سال 2010 در سمت ریاست جمهوری درگذشتند.

آنها همچنین نگران جنجال های احتمالی هستند. قبل از رای گیری آقای تینوبو اتهامات مختلف مرتبط با مواد مخدر و فساد را رد کرد.

از زمان پیروزی او، مشخص شد که یک بار پاسپورت دیپلماتیک گینه برای او صادر شده است – که غیرقانونی نیست اما قبلاً فاش نشده بود. در حالی که تحقیقات بلومبرگ نشان داد که پسرش یک عمارت 11 میلیون پوندی در لندن دارد. نه آقای تینوبو، نه پسرش و نه متحدانش در مورد این گزارش اظهار نظر نکرده اند و تایید نشده است که آقای تینوبو در این خرید نقش داشته است.

متحدان آقای تینوبو نگران خواهند بود که هرگونه ادعای بیشتر بتواند او را از کار عظیمی که قرار است انجام دهد منحرف کند.