وکلای هوآوی نماینده مرزی کانادا را در پرونده استرداد CFO در ایالات متحده کباب می کنند

توسط سارا برمن

ونکوور (رویترز) – یک مامور مرزی کانادایی که قبل از دستگیری مدیر مالی هوآوی ، منگ وانژو را با حکم دو سال پیش از ایالات متحده مورد بازجویی قرار داده است ، روز پنجشنبه در دادگاه با سوالات بیشتری در رابطه با تعاملات وی با پلیس قبل از دستگیری مواجه خواهد شد.

منگ 48 ساله متهم به نادرست نشان دادن معاملات Huawei Technologies Co Ltd با ایران است و یکی از وام دهندگان آن HSBC را در معرض نقض تحریم های تجاری آمریکا قرار داده است.

وی اتهامات را انکار کرده و به دفاع از وی پرداخته و درخواست کرده است استرداد وی به دلیل ادعای تبانی بین مقامات کانادایی و ایالات متحده از بین برود.

دستگیری منگ منجر به درگیری دیپلماتیک بین اتاوا و پکن شده است. بلافاصله پس از بازداشت ، چین شهروندان کانادایی مایکل اسپاور و مایکل کوویگ را به اتهام جاسوسی دستگیر کرد. این دو نفر همچنان در بازداشت به سر می برند.

جلسات دادرسی عالی در دادگاه عالی بریتیش کلمبیا این هفته و هفته آینده شامل شهادت شاهدان از آژانس امنیت مرزی کانادا (CBSA) و مقامات پلیس سوار بر سلطنتی کانادا (RCMP) ، در مورد رفتار آنها در هنگام تحقیق و دستگیری منگ است.

شهادت اخیر ، تحولات دقیقه به دقیقه در فرودگاه در روز دستگیری منگ را بررسی و موشکافی کرده است ، زیرا وکلای وی در پی اثبات سواستفاده از پروسه استرداد وی هستند.

روز چهارشنبه ، سامویت کاتراگاددا ، عامل CBSA دیدار با افسران RCMP را قبل از ورود منگ به فرودگاه بین المللی ونکوور در دسامبر 2018 بازگو کرد. وی در مورد نگرانی های خود اظهار داشت که تحقیقات CBSA باید از اقدامات پلیس جدا باشد.

کاتراگادا به دادگاه گفت: “من نمی خواستم حتی به نظر برسد که ما در این مورد با هم کار می کنیم ، زیرا واقعاً اینطور نبودیم.”

تیم حقوقی هواوی با استفاده از پرسشنامه شاهد ، ادعای خود را مبنی بر هماهنگی غیرقانونی مقامات آمریكایی و كانادایی پیش از دستگیری منگ در فرودگاه بین المللی ونكوور برای اثبات بی اعتبار كردن درخواست استرداد وی اعلام كرد.

تاکنون سه مقام مرزی دیگر و یک افسر RCMP که در این دستگیری شرکت داشتند برای بازجویی حاضر شده اند.

یکی دیگر از مقامات RCMP که اکنون بازنشسته است و وکلای منگ ادعا می کنند شناسایی اطلاعات مربوط به دستگاه های الکترونیکی خود را به طور غیرقانونی به اداره تحقیقات فدرال ایالات متحده منتقل کرده است ، از شهادت خودداری کرد.

انتظار می رود طی روزهای آینده تعداد بیشتری از مقامات پلیس و آژانس مرزی به جایگاه شاهد فراخوانده شوند. انتظار می رود جلسات دادرسی تا آوریل 2021 پایان یابد.

(ویرایش توسط دنی توماس و کیم کوگیل)

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>