نخست وزیر ابی احمد گفتگوها را رد می کند

پناهنده ای از تیگرای
درگیری تاکنون صدها کشته و هزاران نفر آواره کرده است

یکی از دستیاران نخست وزیر ابی احمد به بی بی سی گفت که دولت اتیوپی با رهبران منطقه تیگرای شمالی برای پایان دادن به درگیری در آنجا صحبت نخواهد کرد.

مامو میهرتو گفت: “ما با مجرمان مذاکره نمی کنیم … ما آنها را به محاکمه قضایی می رسانیم ، نه پشت میز مذاکره.”

رهبران آفریقا از دولت خواسته اند که با رهبران Tigrayan دیدار کند.

گزارش شده است که درگیری ها طی هفته های گذشته صدها کشته و هزاران آواره داشته است. سازمان ملل هشدار داده است که می تواند بحران انسانی را در پی داشته باشد.

روز جمعه ، سیریل رامافوسا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی ، به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا ، از انتصاب سه رئیس جمهور سابق برای هدایت گفتگوها برای پایان دادن به درگیری ها خبر داد.

اما اتیوپی این پیشنهاد را رد کرده است ، زیرا عملکرد آن را یک ماموریت داخلی “اجرای قانون” می داند.

نیروهای دولتی هفته گذشته شهرهای مهم را تصرف کردند و می گویند که آنها برای حمله به Mekelle ، پایتخت Tigray آماده می شوند.

این درگیری ریشه در تنش طولانی مدت بین جبهه آزادیبخش مردم تیگرای (TPLF) ، حزب قدرتمند منطقه ای و دولت مرکزی اتیوپی دارد.

وقتی آقای ابی انتخابات ملی را به دلیل ویروس کرونا در ماه ژوئن به تعویق انداخت ، تنش ها بالا گرفت. TPLF دولت مرکزی را غیرقانونی می داند ، با این استدلال که آقای ابی دیگر مأموریتی ندارد.

در 4 اکتبر ، نخست وزیر اتیوپی به اتهام حمله به مقر فرماندهی شمالی ارتش در مکله ، عملیاتی علیه TPLF را اعلام کرد.

TPLF ادعاها را رد کرده است.

دیگر دستیار ابی چه گفت؟

آقای مامو گفت: “خواهران و برادران آفریقایی ما اگر آنها TPLF را برای تسلیم تحت فشار قرار دهند نقش پررنگ تری ایفا می كنند و می دانید كه برای اینكه هیچ كسی نیازی به رفتن به Tigray یا Mekelle نداشته باشد ،”

وی گفت که رهبران سابق موزامبیک ، لیبریا و آفریقای جنوبی – که قرار است طی روزهای آینده به این کشور برسند – به دلیل ادامه عملیات نظامی قادر به دیدار از Tigray نخواهند بود.

از زمان شروع جنگ ، خدمات ارتباطی و حمل و نقل به شدت با مشکل روبرو شده است.

آقای مامو افزود كه دولت “تمام تلاش خود را می كند تا به آژانسهای سازمان ملل اجازه دهد به افراد در Tigray كمك كنند.

ارتش روز یکشنبه اعلام کرد که قصد دارد مکل را تصرف کند.

سرهنگ Dejene Tsegaye ، سخنگوی ارتش ، به شرکت پخش دولتی اتیوپی گفت: “مراحل بعدی قسمت تعیین کننده عملیات است که محاصره مکل با استفاده از تانک ، پایان جنگ در مناطق کوهستانی و پیشروی به سمت مزارع است.”

این گزارش می افزاید که به غیرنظامیان هشدار داده شده است که از توپخانه در حمله استفاده خواهد شد.

این گزارش اضافه كرد كه رهبران TPLF به درخواست های اظهار نظر پاسخ ندادند.

اوضاع چقدر خراب است؟

آژانس های امدادی به منطقه درگیری دسترسی ندارند ، اما آنها می ترسند که از زمان آغاز جنگ در آغاز ماه نوامبر ، هزاران غیرنظامی کشته شده باشند.

حداقل 33000 پناهجو قبلاً به سودان رفته اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که آماده است تا در صورت ادامه درگیری ها حداکثر 200000 نفر در شش ماه آینده به آنجا بیایند.

روز جمعه ، TPLF به شلیک موشک به شهر بحیر دار در منطقه همسایه آمهرا متهم شد. دولت آمهارا گفت که هیچ خسارت جانی نداشته و خسارتی وارد نشده است.

اما حادثه گزارش شده در آمهارا ، که یک اختلاف طولانی مرزی با Tigray دارد ، این نگرانی را ایجاد کرده است که پس از اعزام نیروهای منطقه ای برای پشتیبانی از نیروهای فدرال ، درگیری می تواند به جنگ گسترده تری گسترش یابد.

در همین حال ، سازمان ملل نگرانی هایی را در مورد هجوم پناهندگان به سودان ابراز کرده است ، که به گفته آنها می تواند ملتی را که از حدود یک میلیون آواره دیگر کشورهای آفریقایی حمایت می کند ، بی ثبات کند.

اعتقاد بر این است که بسیاری از پناهندگان وارد سودان کودک هستند. آژانس های امدادی می گویند آتش بس فوری به آنها این امکان را می دهد تا به هزاران غیرنظامی که هنوز در اتیوپی محبوس شده اند ، کمک کنند.

آژانس های امداد درخواست 50 میلیون دلار (38 میلیون پوند) غذا و سرپناه برای تازه واردان را دارند.

نقشه
نقشه

پنج نکته در مورد Tigray:

1- پادشاهی آکسوم در این منطقه قرار داشت. این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تمدن های جهان باستان توصیف شده است ، زمانی قدرتمندترین دولت بین امپراتوری های روم و ایران بود.

خرابه های کاخ ملکه سبا در نزدیکی Axum ، Aksum ، کاخ Dongur
اعتقاد بر این است که آکسوم خانه ملکه کتاب مقدس سبا بوده است

2. ویرانه های شهر آکسوم در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار دارد. این سایت با قدمت بین قرن اول و سیزدهم میلادی ، شامل ابلیسک ها ، قلعه ها ، مقبره های سلطنتی و کلیسایی است که به اعتقاد برخی خانه های کشتی میثاق را در خود جای داده است.

3. بیشتر مردم در Tigray مسیحی ارتدکس اتیوپی هستند. ریشه های مسیحی این منطقه 1600 سال پیش باز می گردد.

4. زبان اصلی این منطقه ، تیگریینا است، یک گویش سامی با حداقل هفت میلیون گوینده در سراسر جهان.

5. کنجد یک محصول عمده نقدی است، به ایالات متحده ، چین و سایر کشورها صادر می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>