نامزد ریاست جمهوری مصر می گوید حامیان و عموهایشان بازداشت شدند

بیروت (AP) – یک سیاستمدار مصری که در خارج از کشور زندگی می کند و قصد دارد در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده این کشور شرکت کند، روز جمعه گفت که دو عموی او و گروهی از دوستان و حامیانش در روزهای اخیر بازداشت شده اند.

احمد آلتانتاوی، نماینده سابق پارلمان، نگفت که چه تعداد از هوادارانش بازداشت شدند، چه زمانی این اتفاق افتاد و آیا آنها آزاد شدند یا هنوز در بازداشت هستند. او گفت که برای سلامتی عموهایش نگران است و احتمال می دهد که آنها همچنان در بازداشت باشند.

مقامات قاهره بلافاصله به درخواست ها برای اظهار نظر در مورد این ادعاها پاسخ ندادند.

آلتانتاوی در ماه مارس در یک پست فیس بوک اعلام کرد که قصد دارد برای بالاترین مقام مصر نامزد شود. او در ویدئویی که روز جمعه منتشر شد، گفت که این دستگیری‌ها پیش از بازگشت اعلام شده او به کشور در روز شنبه از لبنان صورت می‌گیرد، جایی که او گفته است در حال تحصیل در مقطع دکترا بوده است.

به طور گسترده انتظار می رود که این رای یک رقابت بی چون و چرا برای رئیس جمهور فعلی، عبدالفتح السیسی باشد، که دولتش مخالفان سیاسی را سرکوب کرده، هزاران مظنون از حامیان اخوان المسلمین، یک گروه اسلامگرا، و همچنین تعداد زیادی از سکولارها را بازداشت کرده است. فعالان

گروه های حقوق بشر و بازداشت شدگان سابق، دولت السیسی را به نقض حقوق بشر، از جمله هدف قرار دادن مخالفان با تاکتیک های وحشیانه – ناپدید شدن اجباری، شکنجه و بازداشت های طولانی مدت بدون محاکمه، اغلب در شرایط افتضاح، متهم کرده اند.

دیده بان حقوق بشر در سال 2019 تخمین زد که مصر 60000 زندانی سیاسی دارد.

آلتانتاوی، روزنامه‌نگار سابق، تا سال 2020 به‌عنوان قانون‌گذار در مجلس قانون‌گذاری عمدتاً طرفدار دولت خدمت کرد و شهرت استقلال را پرورش داد. او در اعلام نامزدی خود در ماه مارس، گفت که می‌خواهد «یک جایگزین مدنی و دموکراتیک» ارائه دهد.

او همچنین در این ویدئو به حامیان خود درباره خطر دستگیری هشدار داد و از آنها خواست در بدو ورود برای استقبال از او به فرودگاه نیایند. او آنچه را که تاکتیک‌های غیراخلاقی و غیرقانونی دولت علیه مخالفان سیاسی توصیف کرد، محکوم کرد.

او گفت: «این نمی‌تواند ثبات را برای یک کشور به ارمغان بیاورد.» این فقط می‌تواند یک دوره طولانی‌تر ثبات را برای قدرت‌ها به قیمت از دست دادن یک کشور فراهم کند.

سوابق حقوق بشر مصر در سال گذشته زمانی که میزبان کنفرانس جهانی آب و هوا در شهر تفریحی شرم الشیخ دریای سرخ بود، مورد توجه ویژه قرار گرفت. سپس، یکی از سرشناس ترین زندانیان کشور، فعال حقوق بشر علا عبدالفتح، دست به اعتصاب غذای طولانی زد تا توجهات را به بازداشت خود جلب کند.

عبدالفتح بیشتر دهه گذشته را به دلیل انتقاد از حاکمان مصر پشت میله های زندان گذرانده است. در سال 2021، او به دلیل به اشتراک گذاشتن یک پست فیس بوک در مورد یک زندانی که در سال 2019 در بازداشت درگذشت، به پنج سال محکوم شد.

السیسی مدعی شده است که مصر هیچ زندانی سیاسی ندارد و بازداشت ها به دلایل امنیت ملی موجه است.