میزبانان اماراتی می خواهند که مذاکرات آب و هوایی سازمان ملل “نتایج تغییر دهنده بازی” را به همراه داشته باشد و نفت بزرگ روی میز باشد.

برلین (AP) – یک مقام ارشد امارات متحده عربی می گوید که این کشور خلیج فارس می خواهد نشست آب و هوای سازمان ملل که در اواخر سال جاری میزبانی می کند، “نتایج تغییر دهنده بازی” را برای تلاش های بین المللی برای مهار گرمایش جهانی ارائه دهد، اما انجام این کار مستلزم داشتن سوخت فسیلی است. صنعت روی میز

فعالان محیط زیست حضور لابیگران نفت و گاز در دورهای قبلی مذاکرات را به شدت مورد انتقاد قرار داده و هشدار داده اند که منافع آنها با هدف کاهش انتشار گازهای گلخانه ای – ناشی از سوزاندن سوخت های فسیلی – مخالف است. ماه گذشته تعداد زیادی از قانونگذاران آمریکایی و اروپایی خواستار تعویض سلطان الجابر، رئیس منتخب نشست، به دلیل ارتباطش با شرکت ملی نفت ابوظبی شدند.

این موضوع مذاکرات حساس را پیش از نشست 30 نوامبر تا 12 دسامبر در دبی، معروف به COP28، پیچیده می کند. گفتگوهای مقدماتی که هفته آینده در بن آلمان آغاز می شود، نشان خواهد داد که آیا ریاست جمهوری امارات متحده عربی می تواند بر شک و تردید احزاب و گروه های جامعه مدنی در مورد توانایی اش در حمایت از تقریباً 200 کشور به سوی یک توافق مهم غلبه کند یا خیر.

مجید السویدی که به عنوان مدیر کل اجلاس نقشی کلیدی در مذاکرات دیپلماتیک ایفا می کند، گفت: «رهبری ما برای من، تیم و رئیس جمهور ما کاملاً روشن بوده است که آنها فقط یک پلیس دیگر را که افزایشی است نمی خواهند. آنها یک پلیس می خواهند که نتایج واقعی، بزرگ و متحول کننده بازی را به ارمغان بیاورد زیرا آنها نیز مانند همه ما می بینند که ما در مسیر رسیدن به اهداف پاریس قرار نداریم.

دولت ها هشت سال پیش در پایتخت فرانسه توافق کردند که گرمایش زمین را به 2 درجه سانتیگراد (3.6 فارنهایت) محدود کنند – در حالت ایده آل بیش از 1.5 درجه سانتیگراد (2.7 فارنهایت) نباشد. با توجه به میانگین دمای جهانی حدود 1.2 درجه سانتیگراد (2.2 فارنهایت) بالاتر از سطح قبل از صنعتی شدن، کارشناسان می گویند که پنجره برای دستیابی به هدف بلندپروازانه به سرعت در حال بسته شدن است و اگر انتشار گازهای گلخانه ای به زودی به شدت کاهش پیدا نکند، حتی هدف کمتر سخت گیرانه از دست خواهد رفت.

السویدی روز جمعه در مصاحبه ای با آسوشیتدپرس گفت: «ما باید همه را سر میز داشته باشیم تا با ما در مورد چگونگی ارائه آن بحث کنند.

وی گفت: ما باید نفت و گاز داشته باشیم، صنعت داشته باشیم، هوانوردی، کشتیرانی داشته باشیم، همه بخش‌هایی را که به سختی کاهش می‌دهند، باید داشته باشیم. می توانند آنچه را که می توانند ارائه دهند، صرف نظر از اینکه چه کسی هستند.»

السویدی با این ایده مخالفت کرد که صنعت سوخت‌های فسیلی مذاکرات معنی‌دار در مورد کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای را به روشی که در گذشته از طریق کمپین‌های اطلاعات نادرست انجام می‌دادند تضعیف می‌کند و اطلاعات خود را درباره تغییرات آب و هوایی ساکت نگه می‌دارد.

او گفت: “در ذهن من شکی نیست که موقعیت این بخش کاملاً تغییر کرده است و آنها در حال گفتگوی فعال با ما هستند.”

السویدی در پاسخ به این سوال که آیا این مذاکرات ممکن است حذف تدریجی سوخت های فسیلی را که سال گذشته توسط کشورهای آسیب پذیر در برابر تغییرات آب و هوایی پیشنهاد شده بود، در نظر بگیرد، گفت که ریاست جمهوری مانع از این گفتگوها نخواهد شد.

سفیر سابق امارات در اسپانیا گفت: ما از هر نوع بحثی استقبال می کنیم. اما طرف‌ها هستند که تصمیم می‌گیرند این بحث چیست و به کجا برسیم.»

تا کنون، الجابر، رئیس منتخب اجلاس، بر لزوم کاهش انتشار گازهای گلخانه ای به جای پایان دادن به خود مصرف سوخت فسیلی تاکید کرده است. این نگرانی‌ها را برانگیخته است که او ممکن است به دنبال راه‌هایی برای فناوری‌های جذب کربن آزمایش‌نشده و به اصطلاح جبران‌ها باشد – که هر دو با هدف کاهش سطح فعلی دی اکسید کربن در هوا انجام می‌شوند – که کارشناسان می‌گویند توجه را از نیاز به پایان دادن به انتشار گازهای گلخانه‌ای منحرف می‌کند.

گزارش هیئت بین دولتی تغییرات اقلیمی در اوایل سال جاری خواستار کاهش تقریباً دو سومی انتشار کربن تا سال 2035 شد و هشدار داد که عدم انجام این کار خطر خشکسالی، سیل، افزایش سطح آب دریا و سایر موارد کوتاه و کوتاه را افزایش می دهد. بلایای طولانی مدت

السویدی که همچنین سابقه ای در بخش نفت و گاز دارد، گفت که رهبری امارات به شدت از تهدید وجودی گرمایش جهانی – از جمله برای کشور غنی از آفتاب اما فقیر خود – آگاه است و متعهد است که از این منطقه خارج شود. سوخت های فسیلی به سمت انرژی های تجدیدپذیر مانند باد و خورشید.

او گفت: “ما می خواهیم بخشی از این اقتصاد جدید باشیم.” “ما کشوری هستیم که ابتدا به سمت این آینده پیش می رویم.”

السویدی گفت که موافقت با یک هدف جهانی برای افزایش انرژی های تجدیدپذیر در دبی می تواند پیام مثبتی برای کسانی که نگران تحول مورد نیاز برای توقف تغییرات آب و هوایی هستند ارسال کند.

او گفت: “به جای صحبت در مورد آنچه که مردم را از انجام آنها منع می کنیم، بیایید در مورد اینکه چگونه به آنها کمک می کنیم تا راه حل هایی را اتخاذ کنند… که به ما در حل مشکل انتشار گازهای گلخانه ای که داریم، صحبت کنیم.”

مذاکرات در دبی همچنین شاهد خواهد بود که کشورها اولین «مجموعه جهانی» تلاش‌ها برای مقابله با تغییرات آب و هوایی را از زمان پاریس در سال 2015 انجام خواهند داد.

کشورهای فقیر همچنین از کشورهای ثروتمند می خواهند که به تعهدات خود برای حمایت مالی گسترده عمل کنند، موضوعی که اغلب باعث اختلافات عمده در جلسات گذشته شده است.

السویدی گفت: «ما به کشورهای در حال توسعه نیاز داریم تا به این سیستم آب و هوایی جدید جهش کنند و باید از این انتقال برای آنها حمایت کنیم. “مالی در COP28 واقعاً اساسی خواهد بود.”

او گفت که این امر مستلزم آن است که کشورهای ثروتمند، از جمله گروه هفت اقتصاد بزرگ، که از نظر تاریخی مسئول بخش بزرگی از انتشار گازهای گلخانه‌ای در جهان هستند، تقویت شوند.

«آنها این فناوری را دارند. آنها دانش لازم را دارند. توانایی مالی دارند. ما به آن‌ها نیاز داریم که این نقش رهبری را بر عهده بگیرند و جدیت ما را در مورد رسیدگی به این چالش نشان دهند.»