مناهل العتیبی، مربی تناسب اندام سعودی، آخرین مورد هدف سرکوب مخالفان در این کشور قرار گرفت.

دبی، امارات متحده عربی (AP) – یک مربی تناسب اندام 29 ساله که در رسانه های اجتماعی در عربستان سعودی محبوبیت دارد، با اتهاماتی روبرو است که ممکن است به دلیل پست های خود زندانی شود و تبدیل به آخرین فردی شود که در یک سرکوب در این کشور هدف قرار گرفته است.

پرونده علیه مناهل العتیبی محدودیت های بیان را در عربستان سعودی نشان می دهد، حتی برای کسانی مانند العتیبی که از حرکت های محمد بن سلمان ولیعهد به سمت آزادسازی برخی از جنبه های زندگی در پادشاهی فوق محافظه کار حمایت می کنند. در همین حال، شاهزاده محمد قدرت خود را تا حدی از طریق زندانی کردن نخبگان کشور و دیگرانی که در حالی سخن می‌گویند که پدرش، ملک سلمان 87 ساله، کنترل رسمی خود را حفظ کرده است، تقویت کرده است.

لینا الحاتلول، رئیس نظارت و حمایت در ALQST، یک گروه مستقر در لندن و مدافع حقوق بشر، گفت: «آنها می‌گویند که از زنان استقبال می‌کنند و زنان می‌توانند هر لباسی بپوشند – اما در نهایت چیزی که اتفاق می‌افتد این است که این فقط برای غربی‌هاست. در عربستان سعودی که پرونده العتیبی را دنبال کرد. خواهر الحثلول، لوجین، به دلیل ممنوعیت سفر پس از محکومیت به زندان برای فعالیت های خود، در پادشاهی باقی می ماند.

«زنان سعودی هنوز تحت ظلم و ستم هستند، آنها هنوز تحت سیستم قیمومیت مردانه هستند و اگر صحبت کنند زندانی می شوند و هیچکس در مورد آنها صحبت نمی کند. غم انگیز است، همه واقعاً می ترسند، همه بی دلیل دستگیر می شوند.

مقامات دولت عربستان سعودی به درخواست اظهار نظر در مورد دستگیری العتیبی پاسخی ندادند.

العتیبی که ویدئوهای تناسب اندام را در اینستاگرام، توییتر و اسنپ چت منتشر کرده است، با اتهامات “افترا به پادشاهی در داخل و خارج، دعوت به شورش علیه نظم عمومی و سنت ها و آداب و رسوم جامعه، و به چالش کشیدن قوه قضاییه و عدالت آن” مواجه است. به اسناد دادگاه که توسط آسوشیتدپرس مشاهده شده است. پست های او شامل حمایت از کدهای لباس لیبرال برای زنان، حقوق LGBTQ+ و لغو قوانین سرپرستی مردان در عربستان سعودی بود.

این اسناد همچنین او را متهم به ظاهر شدن با لباس ناشایست و ارسال هشتگ های عربی با عبارت “سرنگونی دولت” می کند.

هنوز مشخص نیست که او با چند سال زندان مواجه خواهد شد، اگرچه فعالان نگران هستند که این مدت طولانی باشد.

العتیبی از نوامبر 2022 در بازداشت به سر می برد. پرونده او در روزهای اخیر و زمانی که فعالان تصمیم به علنی شدن گرفتند، به شدت شناخته شده است. او در دادگاه کیفری تخصصی عربستان سعودی محاکمه می شود، دادگاهی که برای رسیدگی به پرونده های تروریستی تأسیس شده است اما اکنون اتهامات علیه فعالان را نیز بررسی می کند.

به گزارش ALQST، خواهر العتیبی، فوز، به طور مشابه با اتهاماتی روبرو است اما از عربستان سعودی گریخته است. یک خواهر دیگر به نام مریم در سال 1396 پس از 104 روز بازداشت به دلیل زندگی مستقل بدون اجازه پدرش و اعتراض به قوانین سرپرستی مرد دستگیر و با ممنوعیت سفر آزاد شد.

سیستم قیمومیت مردان در عربستان سعودی، زنان را ملزم می کند که برای سفر، ازدواج، ترتیبات زندگی و در موارد قانونی از آنها اجازه بگیرند.

چندین فعال به دلیل محکوم کردن قوانین سعودی یا پیروی از مخالفانی که این کار را انجام می دهند در رسانه های اجتماعی دستگیر شده اند. این شامل سلما الشهاب، دانشجوی سابق دکترا در دانشگاه لیدز می شود که در حال حاضر محکومیت 27 ساله خود را می گذراند.

یکی دیگر از شهروندان آمریکایی سعد ابراهیم المادی است که به دلیل توئیت هایی که در خارج از کشور منتشر کرده بود به 16 سال زندان محکوم شد. عربستان سعودی او را در ماه مارس آزاد کرد، اگرچه او با ممنوعیت سفر روبرو شد که مانع از بازگشت او به خانه به فلوریدا شد.