مقامات ارشد دفاعی آمریکا و چین برای نفوذ در آسیا و اقیانوسیه رقابت می کنند

سنگاپور (AP) – در حالی که ایالات متحده و چین برای ایجاد شراکت های جدید و گسترش نفوذ با کشورهای آسیا-اقیانوسیه رقابت می کنند، مقامات ارشد دفاعی هر دو کشور در حال آماده شدن برای تلاش برای جلب حمایت همتایان منطقه ای، دیپلمات ها و رهبران خود در این آخر هفته هستند. یک انجمن امنیتی در سنگاپور

آنتونی آلبانیز، نخست وزیر استرالیا، که کشورش متحد سرسخت آمریکا در اقیانوس آرام است، قرار است عصر روز جمعه برای افتتاح گفتگو در هتل شانگری لا به میزبانی اندیشکده موسسه بین المللی مطالعات استراتژیک، سخنرانی کلیدی داشته باشد.

آلبانیز که کشورش پکن را با توافق با بریتانیا و ایالات متحده موسوم به AUKUS برای دستیابی به زیردریایی های هسته ای برای مقابله با تهدید فزاینده چین خشمگین کرده است، گفت که بر تعامل عمیق استرالیا و همچنین “فرصت های مشترک تمرکز خواهد کرد.” و چالش ها» در منطقه.

او هنگام اعلام سخنرانی خود گفت: ما منطقه ای با ثبات، صلح آمیز، مقاوم و مرفه می خواهیم.

گفت‌وگوهای امسال در بحبوحه طیف وسیعی از موضوعات، از جمله جنگ در اوکراین و پیامدهای منطقه‌ای آن، از جمله حمایت چین از روسیه، درگیری‌های جاری در میانمار، و تنش‌های فزاینده بین چین و ایالات متحده و متحدانش بر سر ادعای پکن در مورد خود برگزار می‌شود. جزیره حاکم تایوان

به گفته پنتاگون، لوید آستین، وزیر دفاع ایالات متحده، روز شنبه را با سخنرانی در مورد “رهبری آمریکا در هند و اقیانوس آرام” آغاز خواهد کرد، در حالی که وزیر دفاع جدید چین، لی شانگ فو، روز یکشنبه را با سخنرانی در مورد کشورش آغاز می کند. ابتکارات امنیتی جدید

آستین سفر خود را به این منطقه در ژاپن آغاز کرد، نخست وزیر آن، فومیو کیشیدا، یکی از صراحتاترین رهبران آسیا در برابر تهاجم روسیه به اوکراین بوده است.

کیشیدا هزینه‌های دفاعی ژاپن را افزایش داده است و به دیگران در نشست شانگریلا در سال گذشته هشدار داد که «اوکراین امروز ممکن است فردا آسیای شرقی باشد».

چین از انتقاد از حمله روسیه به اوکراین خودداری کرده و آمریکا و ناتو را به تحریک مسکو متهم کرده است. لی طی سفری که در آوریل به مسکو داشت، متعهد شد که همکاری نظامی، روابط نظامی-فنی و تجارت تسلیحات با روسیه را گسترش دهد.

او در آن زمان گفت: «ما مطمئناً آنها را به سطح جدیدی خواهیم برد.

وزارت دفاع گفت: در حاشیه کنفرانس در سنگاپور، آستین قصد دارد با “رهبران کلیدی برای پیشبرد شراکت های دفاعی ایالات متحده در سراسر منطقه در حمایت از دیدگاه مشترک ما برای هند و اقیانوس آرام آزاد و باز که در مرکز ASEAN لنگر انداخته است، ملاقات کند.” با اشاره به انجمن کشورهای جنوب شرقی آسیا.

پس از کنفرانس، آستین به دهلی نو سفر می کند تا با همتای هندی خود درباره موضوعاتی از جمله گسترش «همکاری عملیاتی بین ارتش آمریکا و هند» گفتگو کند.

مانند ایالات متحده، بسیاری از متحدانش تمرکز خود را بر اقیانوس هند و اقیانوس آرام افزایش داده اند و این کنفرانس بسیاری از مقامات ارشد دیگر از جمله وزرای دفاع از بریتانیا، آلمان، سوئد، کانادا، هلند، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا را گرد هم می آورد. و نیوزلند قرار است وزیر دفاع اوکراین نیز در این نشست حضور داشته باشد.

بریگ، سخنگوی پنتاگون، آستین از لی خواست تا با او در سنگاپور ملاقات کند، اما چین این درخواست را رد کرد. ژنرال پت رایدر به خبرنگاران در واشنگتن گفت.

او گفت: «وزارت به شدت به اهمیت حفظ خطوط باز ارتباط نظامی به نظامی بین واشنگتن و پکن برای اطمینان از اینکه رقابت به درگیری منحرف نمی‌شود، اعتقاد دارد.»

لی، ژنرالی که در ماه مارس به عنوان وزیر دفاع منصوب شد، تحت تحریم‌های آمریکا قرار دارد که بخشی از یک بسته گسترده از اقدامات علیه روسیه است – اما قبل از حمله این کشور به اوکراین – که در سال 2018 به دلیل دخالت لی در خرید هواپیماهای جنگی و چینی اعمال شد. موشک های ضد هوایی از مسکو.

رایدر گفت، تحریم‌ها که به طور کلی مانع از تجارت لی در ایالات متحده می‌شود، مانع از انجام مذاکرات رسمی او نمی‌شود.

تان کفی، سخنگوی وزارت دفاع چین گفت که پیشنهاد آستین برای مذاکره در سنگاپور رد شد زیرا ایالات متحده “نگرانی های چین را نادیده می گیرد و موانع مصنوعی ایجاد می کند.”

وی ضمن اشاره مستقیم به تحریم ها و سایر موضوعات، گفت: طرف آمریکایی باید برای نشان دادن اخلاص و اصلاح اشتباهات، اقدامات عملی انجام دهد تا شرایط لازم و فضای مناسب برای ارتباط و تبادل نظر بین دو طرف ایجاد شود.

حتی قبل از انتصاب لی، چندین درخواست وزارت دفاع برای گفتگو با رهبران کلیدی رد شد و به گفته یک مقام ارشد دفاعی آمریکایی که به شرط ناشناس ماندن برای ارائه اطلاعات در مورد گفتگوهای خصوصی صحبت کرد، بیش از ده ها درخواست از سال 2021 بدون پاسخ یا رد شدند. .

آستین روز پنجشنبه در ژاپن بر نیاز به ارتباطات منظم و کانال‌های باز تاکید کرد و به حادثه اخیر اشاره کرد که در آن یک جت جنگنده چینی به طرز تهاجمی نزدیک یک هواپیمای شناسایی آمریکایی بر فراز دریای چین جنوبی پرواز کرد.

آستین گفت: “من نگران وقوع حادثه ای هستم که می تواند خیلی خیلی سریع از کنترل خارج شود.” من از هر فرصتی برای تعامل با رهبری استقبال می کنم.»

یوان گراهام، کارشناس ارشد هند و اقیانوسیه گفت، علیرغم امتناع لی از این دعوت، چین ممکن است بخواهد در چشمان منطقه ای به عنوان طرف غیر ارتباطی دیده نشود، بنابراین نوعی گفتگوهای دوجانبه ممکن است در طول آخر هفته انجام شود. دفاع و استراتژی با IISS.

او گفت: “من هنوز دیدار ایالات متحده و چین را رد نمی کنم.”

___

لولیتا سی. بالدور، نویسنده آسوشیتدپرس در واشنگتن دی سی، در این داستان مشارکت داشت.