فرانسیس از ترینیداد به عنوان رهبر بعدی مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد

ملل متحد (AP) – دنیس فرانسیس سفیر ترینیداد و توباگو روز پنجشنبه به عنوان رئیس بعدی مجمع عمومی سازمان ملل انتخاب شد، سازمان جهانی متشکل از 193 عضو که در خط مقدم محکومیت تهاجم روسیه از سوی سازمان ملل به اوکراین بوده است. یک مکان کلیدی برای همه کشورها برای مقابله با مسائل فوری از فقر رو به رشد جهانی و نابرابری تا تغییرات آب و هوایی.

فرانسیس، باسابقه‌ترین سفیر کشور کارائیب خود، در آغاز هفتاد و هشتمین نشست مجمع در سپتامبر ریاست جمهوری را بر عهده می‌گیرد و در اواخر همان ماه ریاست نشست سالانه رهبران جهان را بر عهده خواهد داشت.

فرانسیس با صدای تحسین و تشویق با صدای بلند و تشویق بلند انتخاب شد. او جانشین چابا کوروسی مجارستانی خواهد شد، دیپلمات نزدیک به 40 سال که توسط آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد بسیار مورد تحسین قرار گرفت و گفت: “دلم برای نصیحت و راهنمایی های او تنگ خواهد شد.”

مجمع عمومی که نماینده ترین نهاد سازمان ملل است، در واکنش به جنگ در اوکراین به دلیل حق وتوی روسیه در شورای امنیت، که وظیفه تامین صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارد، کانون توجه قرار گرفته است. این کشور شش قطعنامه را تصویب کرده است که از روسیه خواسته است تمام نیروهای خود را از اوکراین خارج کند و “تلاش برای الحاق غیرقانونی” چهار منطقه اوکراین را محکوم کرده است.

برخلاف قطعنامه های شورای امنیت، قطعنامه های مجمع عمومی الزام آور قانونی نیستند، اما به عنوان بازتابی از افکار جهانی مهم هستند.

از فرانسیس پرسیده شد که جنگ چگونه در جلسه آتی نقش خواهد داشت و پاسخ داد: “من معتقدم که اراده وجود دارد و ظرفیت وجود دارد تا فراتر از محدودیت های جنگ در سطح جهانی فکر و عمل کنم، و این چیزی خواهد بود که من خواهم بود. به دنبال تشویق به طرق مختلف تا بتوانیم در یافتن اجماع، یا اگر اجماع نباشد، دست کم مصالحه کنیم.»

فرانسیس که نزدیک به 40 سال دیپلمات حرفه ای بود، از بازنشستگی خارج شد و در سپتامبر 2021 سفیر ترینیداد و توباگو در سازمان ملل شد. او پیش از این نماینده کشور در آژانس های سازمان ملل در ژنو، وین و پاریس بود و پست های بالایی در وزارت خارجه داشت. او همچنین به عنوان کمیسر عالی در جامائیکا خدمت کرد و در جمهوری دومینیکن، هائیتی و کوبا معتبر بود.

فرانسیس «صلح، رفاه، پیشرفت و پایداری» را به عنوان مضمون خود انتخاب کرده و گفته است که آنها «چهار هدف عالی در برابر جامعه بین‌المللی» را در این زمان حساس تشکیل می‌دهند. موضوع Kőrösi برای جلسه فعلی مجمع “راه حل ها از طریق همبستگی، پایداری و علم” بوده است.

پس از انتخاب، فرانسیس به مجمع گفت که “آموزش و پرورش رهایی بخش بزرگ است، مردم را از نردبان اجتماعی بالا می برد و جامعه را در این فرآیند تقویت می کند.”

به گفته وی، هنگامی که رهبران جهان در ماه سپتامبر گرد هم می‌آیند، تمرکز کلیدی، تقویت مجدد اقدامات برای دستیابی به اهداف سازمان ملل برای سال 2030 است که به طور جدی با تاخیر مواجه هستند. دامنه آنها از پایان دادن به فقر شدید و تضمین آموزش متوسطه با کیفیت برای همه کودکان تا دستیابی به برابری جنسیتی، کاهش نابرابری و اقدام فوری برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی است.

گوترش گفت فرانسیس “در لحظه ای عمیقا چالش برانگیز برای خانواده بشری” ریاست جمهوری را بر عهده خواهد گرفت و به “درگیری ها و هرج و مرج آب و هوایی، تشدید فقر، گرسنگی و نابرابری، بی اعتمادی و تفرقه” اشاره کرد. و او گفت که اهداف 2030 “در خطر” هستند و “از دسترس خارج می شوند.”