شهرک سازی های اسرائیل می تواند روابط خود را با بایدن آزمایش کند

جروسالم (AP) – رئیس جمهور منتخب جو بایدن ممکن است هرگز رامات شلومو را فراموش نکند.

در هنگام بازدید از اسرائیل در سال 2010 ، بایدن هنگامی که مقامات از برنامه ساخت صدها خانه جدید در شهرک گسترده یهودیان در شرق بیت المقدس خبر دادند ، مورد بی مهری قرار گرفت. این حادثه بایدن را خجالت زده کرد و یک اختلاف دیپلماتیک با دولت اوباما ایجاد کرد که هرگز بهبود نیافت. با وجود مخالفت بایدن با این پروژه ، یک دهه بعد رامات شلومو بالون شد.

این اپیزود می تواند آنچه در دولت بیدن پیش رو است را نشان دهد – با مخالفت رئیس جمهور آمریكا با ساخت و ساز اسرائیل در اراضی اشغالی مورد ادعای فلسطینی ها اما ظاهراً در توانایی متوقف ساختن آن محدود است ، به ویژه هنگام برخورد با خاورمیانه متغیر و مشغول اولویت های داخلی .

دو ماه آینده یک آزمایش اساسی برای بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در این مورد فراهم می کند. رهبر اسرائیل ، یکی از هواداران قدیمی شهرک سازی ، ممکن است به دنبال بهره گیری از روزهای آخر دولت دوستانه ترامپ برای حل و فصل و انبوه پروژه های ساخت و ساز در آخرین لحظه باشد. اما انجام این کار می تواند دولت جدید را در تضاد قرار دهد.

طرفداران و منتقدان تسویه حساب انتظار دارند نتانیاهو با احتیاط پیش برود. با انتظار می رود که دولت بایدن بر سر برنامه هسته ای خود ، که مهمترین نگرانی امنیتی نتانیاهو است ، با ایران درگیر شود ، بعید به نظر می رسد که وی درگیری با رئیس جمهور منتخب را انتخاب کند. دفتر نتانیاهو به درخواستی برای اظهار نظر پاسخ نداد.

مارتین ایندیک ، مذاکره کننده سابق صلح ایالات متحده در زمان دولت های کلینتون و اوباما ، گفت که درگیری اسرائیل و فلسطین دیگر “منافع ملی” برای واشنگتن نیست و او انتظار ندارد که بایدن آن را در اولویت قرار دهد. با این وجود ، وی گفت که بایدن هنوز آشنایی زیادی با منطقه دارد.

“من فکر نمی کنم که او بخواهد بر سر شهرک ها جنگ کند. اما اگر بی بی آن را به یک مسئله تبدیل کند ، در آنجا مشکلی پیش خواهد آمد. ”ایندیک با استفاده از نام مستعار نتانیاهو گفت.

ترامپ تعدادی هدایای دیپلماتیک از جمله خروج آمریکا از توافق هسته ای بین المللی با ایران ، به رسمیت شناختن قدس به عنوان پایتخت اسرائیل و انتقال سفارت آمریکا به آنجا به نتانیاهو تحویل داده است. ترامپ اخیراً واسطه سه معامله عادی سازی بین اسرائیل و کشورهای عربی شده است ، و موضع دیرینه کشورهای عربی را که به طور سنتی از شناسایی اسرائیل دریغ می کردند ، شکسته تا زمانی که امتیازات بزرگی به فلسطینی ها نداد.

ترامپ همچنین در جدایی با اسلاف جمهوری خواه و دموکرات خود ، در مقایسه با شهرک ها بسیار نرم تر عمل کرده است. دولت ترامپ در محاصره مشاورانی با ارتباط نزدیک با جنبش مهاجران ، سال گذشته اعلام کرد که شهرک سازی را طبق قوانین بین المللی غیرقانونی نمی داند. سپس ، در ژانویه ، او از یک طرح خاورمیانه رونمایی کرد که پیش بینی می کند بخشهایی از کرانه باختری ، از جمله همه شهرک ها را تحت کنترل دائمی اسرائیل قرار دهد.

به نظر می رسد امسال اسرائیل آماده است تا الحاق قلمرو کرانه باختری را تحت طرح ترامپ آغاز کند اما به عنوان بخشی از توافق ایجاد روابط با امارات متحده عربی منصرف شد. با این وجود ، اسرائیل برنامه های ساخت هزاران خانه جدید در سراسر کرانه باختری را تسریع کرده است. گروه های نظارتی ضد شهرک سازی پیش از پایان دوره ترامپ انتظار تصویب شهرک اضافی در کرانه باختری و شرق بیت المقدس را دارند.

بایدن ، در حالی که ادعا می کند از حمایت “جلیقه ای” از اسرائیل برخوردار است ، اما قبلاً نشان داده است که بسیاری از تصمیمات ترامپ را لغو خواهد کرد. او علیه الحاق یک جانبه مخالفت کرده و از راه حل دو کشور بین اسرائیل و فلسطینیان حمایت می کند. اگرچه وی گفته است كه سفارت را به تل آویو منتقل نخواهد كرد ، اما انتظار می رود كنسولگری آمریكا در بیت المقدس كه روابط با فلسطینیان را مدیریت می كرد ، بازگشایی كند و صدها میلیون دلار كمك به فلسطینیان را كه ترامپ قطع كرده بود ، بازگرداند.

حنان اشراوی ، مقام فلسطینی ، از دولت آینده خواست كه به “اشتباهات گذشته” بازنگردد و گفت كه محكومیت های سنتی گسترش تسویه حساب توسط آمریكا كافی نیست.

وی گفت: “اگر اسرائیل به سیاست های حل و فصل خود ادامه دهد ، باید پاسخگویی و عواقب داشته باشد.” “در غیر این صورت ، اگر اسرائیل با گسترش و استقرار اسرائیل ادامه یابد ، اظهارات محکومیت چه فایده ای خواهد داشت؟”

فلسطینی ها با پشتوانه بین المللی گسترده ، تمام کرانه باختری و بیت المقدس شرقی را که در سال 1967 توسط اسرائیل اسیر شد ، به عنوان بخشی از یک کشور مستقل آینده جستجو می کنند. فلسطینی ها می گویند که در حال حاضر نزدیک به 500،000 شهرک نشین در کرانه باختری و بیش از 220،000 نفر دیگر در شرق بیت المقدس زندگی می کنند ، شانس ایجاد کشور خود به سرعت کاهش می یابد.

دولتهای قبلی آمریکا شهرک سازی را غیرقانونی و موانع صلح می دانستند. باراک اوباما ، رئیس جمهور آمریکا ، شدت سخت تری گرفت و بارها بر سر ساخت و سازهای جدید با نتانیاهو درگیر شد. هفته ها قبل از ترک دفتر ، اوباما به شورای امنیت سازمان ملل اجازه داد قطعنامه ای را اعلام کند که شهرک سازی را غیرقانونی اعلام کرد.

با حادثه رامات شلومو در سال 2010 ، یک نادر در این روابط به هزینه بایدن انجام شد. در حالی که وی جلسات دوستانه ای با مقامات اسرائیلی داشت ، وزارت کشور اسرائیل ساخت 1600 آپارتمان جدید در این محله را تصویب کرد. نتانیاهو در آن زمان گفت که با اعلام خبر تکنوکرات های سطح پایین چشمش بسته شده و سعی کرد خسارت را در یک شام آخر شب با بایدن مهار کند.

با این وجود ، بایدن بیانیه ای به سختی بیان کرد و گفت که این مصوبات اعتماد را خدشه دار می کند.

به گفته ایر آمیم ، گروهی که ساختمان شهرک سازی را در اورشلیم ردیابی می کنند ، در آن زمان ، رامات شلومو حدود 2000 آپارتمان داشت.

امروز ، به گفته صلح نو ، یکی دیگر از گروه های نظارت بر ضد شهرک سازی ، منطقه ای که اسرائیل آن را محله ای از پایتخت خود می داند ، با نزدیک به 600 خانه در حال ساخت است. ایر آمیم می گوید بیش از 700 آپارتمان اضافی در دست ساخت است. در این هفته ، بولدوزرها با بیل خاک و جرثقیل هایی را که در دیوانگی ساختمان محله گرد آمده بود ، بیل می زدند.

برایان ریوز ، سخنگوی Peace Now ، گفت که این گروه انتظار دارد که بایدن لحن شهرک سازی را تغییر دهد اما فشار کافی را برای متوقف کردن اسرائیل ایجاد نکند.

وی گفت: “ایالات متحده محكومیت خود در مورد شهرک سازی را از سر خواهد گرفت اما هیچ اقدام شدیدی علیه آن انجام نخواهد داد ، بنابراین به نظر می رسد که توخالی است.”

رهبران شهرک نشین ، که از از دست دادن دوست خود در ترامپ ناامید شده بودند ، گفتند که آنها امیدوارند که بایدن متفاوت از اوباما باشد و برای محدود کردن ساخت و ساز فشار نیاورد.

اودد ریویوی ، شهردار شهرک افرات گفت: “من امیدوارم که آنها دوباره به رویکرد قدیمی که ما را به بن بست منجر شد ، نپردازند.”

در حال حاضر ، به نظر می رسد اسرائیل اگر بخواهد با دولتی كه احتمال مذاكره مجدد در مورد توافق هسته ای ایران را دارد ، به نفع خود باشد ، در شهرک ها حركت های جسورانه زیادی انجام نمی دهد.

“مسئله شماره 1 اسرائیل ایران است. نه شهرک سازی ها ، نه روند صلح ، نه فلسطینی ها. ”گفت ایتان گیلبوا ، متخصص روابط ایالات متحده و اسرائیل. “هر چیزی که بتواند همکاری با ایالات متحده در مورد ایران را مختل کند از بین می رود.”

___

آلون برنشتاین ، فیلمبردار آسوشیتدپرس ، در اورشلیم به این گزارش کمک کرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>