سلاح روسی که نشان دهنده آغاز مرحله جدیدی در جنگ است

موشک های مافوق صوت

موشک های مافوق صوت

قرار بود این موشکی باشد که هیچکس نتواند آن را متوقف کند. «خنجر» مافوق صوت که ولادیمیر پوتین می‌تواند به سینه اوکراین – و ناتو – برود، مانند قاتلی که تیغه‌ای را چنان سریع به دست می‌گیرد که ضربه مرگبار آن فقط یک تاری است. قبل از اینکه بفهمی مرده

اما پس از آن در این هفته اوکراین ادعا کرد که با استفاده از سیستم های ضد موشکی که به طور گسترده تصور می شود باتری های پاتریوتی هستند که توسط آمریکا به این کشور قرض داده شده اند، 22 موشک KH-47M2 Kinzhal “Dagger” را منهدم کرده است. ناگهان تیغه قاتل ظاهراً در حال شکستن، انحراف و نابودی بود.

روسیه طبیعتاً این ادعا را رد می کند. اما اوایل این ماه، در 6 می، اوکراین اعلام کرد که موفق شده است یک موشک کینژال را ساقط کند، اولین موردی که از آن زمان تائید شده است. بنابراین، اگر اکنون واقعاً یک کتک پر از کینژال ها نابود شده است، آیا رمز و راز موشک غیرقابل توقفی که قرار بود چهره جنگ را تغییر دهد با آن سرنگون شده است؟ شاید.

رهگیری Kinzhal نشان دهنده راه حل معمایی است که در اصل، فرماندهی های نظامی به مدت نیم قرن با آن دست و پنجه نرم می کردند، از زمانی که کلاهک های هسته ای روی موشک های بالستیک بین قاره ای و میان بردی قرار گرفتند که تا آسمان بالا می رفتند. بالادست اتمسفر ما یا حتی فراتر از آن، تا زمانی که دوباره بر روی اهداف خود بیفتند.

همانطور که آنها این کار را انجام دادند، آنها نیز به سرعت های مافوق صوت، هر چیزی بالاتر از 5 ماخ یا 3800 مایل در ساعت رسیدند. ناگهان پیمان ورشو توانست لندن را در چهار دقیقه تحت تابش قرار دهد. جاستین برانک، متخصص جنگ هوایی در موسسه رویال یونایتد سرویس می‌گوید: «زمان پاسخ‌دهی به میزان قابل توجهی کاهش یافت.

چیزی که در مورد Kinzhal و سایر موشک‌های مافوق صوت امروزی متفاوت است، این است که آنها نه تنها به طور کورکورانه سریع هستند، بلکه – برخلاف موشک‌های بالستیک سنتی – قابل مانور نیز هستند. برانک می گوید: «این آنها را برای دفاع در برابر چالش برانگیز می کند.

سرعت خام فقط یکی از عناصر مشکل است. از آنجایی که موشک می‌تواند از زوایای مختلف وارد شود، زندگی حتی برای سیستم‌های دفاعی پیچیده‌ای که اغلب تمایل دارند در جهت حمله مورد انتظار «روبه‌رو شوند» به‌شدت سخت‌تر می‌شود. به روز رسانی های اخیر به سیستم های پاتریوت، که به طور خاص برای اعطای قابلیت 360 درجه طراحی شده اند، ممکن است پشت سر موفقیت اخیر اوکراین در سرنگونی Kinzhal باشد.

با این حال، ترکیب سرعت و قدرت مانور حتی پیش‌بینی هدف موشک مافوق صوت را سخت می‌کند، چه رسد به سقوط آن از آسمان.

به گفته جیمز اکتون، یکی از مدیران برنامه سیاست هسته ای در بنیاد کارنگی برای صلح بین المللی، سه نوع موشک مافوق صوت وجود دارد. اولین – موشک‌های بالستیک هدایت‌شونده – ابتدایی‌ترین آنها هستند، که اساساً باله‌هایی را به موشک‌های سنتی اضافه می‌کنند و به یک عنصر جهت اجازه می‌دهند که آنها به زمین سقوط کنند.

سپس وسایل نقلیه موسوم به “بوست گلاید” وجود دارند که در بلندی آسمان اوج می گیرند، فقط پس از پرتاب، با استفاده از سرعت مافوق صوت به دست آمده در هنگام فرود برای سر خوردن، اغلب در فواصل بسیار زیاد، در ارتفاع نسبتاً کم به سمت هدف خود، به شدت سقوط می کنند.

سپس موشک‌های کروز مجهز به موتور انقلابی «اسکرام‌جت» هستند که می‌توانند سرجنگی خود را بسیار سریع‌تر از موشک‌های سوخت جامد سنتی به حرکت درآورند. مزیت این دسته سوم این است که به طور بالقوه می‌تواند موشک‌های مافوق صوت بسیار سریع را در ارتفاع نسبتاً پایین در تمام طول سفر نگه دارد، که فاصله‌ای را که رادار می‌تواند آنها را بگیرد – و در نتیجه زمان باقی مانده برای واکنش را کاهش می‌دهد.

“شما نمی توانید آنها را شناسایی کنید [with radar] برانک می‌گوید در فواصل طولانی به دلیل انحنای زمین. اگر یک موشک کروز با سرعت 5 ماخ و 150 فوت داشتید که افق را به سمت یک کشتی نیروی دریایی می‌کشید، از زمان شناسایی تا برخورد فقط 7 تا 8 ثانیه روی آن کشتی نگاه می‌کردید. کل سیستم شما باید خیلی سریع واکنش نشان دهد.»

اما این چیزی نیست که روسیه علیه اوکراین به کار گرفته است. در عوض، Kinzhal با قدرت عظیم هواپیمای رهگیر Mig-31 که می‌تواند تا ارتفاع زیاد، در حدود 67000 فوت تا 2.8 برابر سرعت صوت پرواز کند، تا ارتفاع بسیار زیادی بالا می‌رود.

به گفته دیو مجومدار، تحلیلگر پنتاگون تا سال 2021، “میگ-31 می تواند به سرعت سلاح جدید را در موقعیت پرتاب تقویت کند و انرژی پرتاب قابل توجهی را به آنها منتقل کند.” به گفته برانک، نتیجه این است که موشک به برد یا سرعت بسیار بیشتری دست می یابد. شما می توانید کدام را انتخاب کنید.»

برای تشدید دشواری پدافند هوایی اوکراین، روسیه ورود کینژال های مافوق صوت را با موشک های متعارف دیگر یا در واقع با پهپادهای ساخت ایران ترکیب می کند. این ترکیبی است که عمداً برای غلبه بر سیستم‌های پاتریوت طراحی شده است، “برای اشباع کردن پاسخ” به زبان جنگ هوایی.

خود کینژال‌ها پیچیدگی‌های خاص خود را دارند و به شش «فریب» مجهز شده‌اند که دور از کلاهک شلیک می‌کنند، در تلاشی عمدی برای مخدوش کردن سیستم‌های یکپارچه دفاع هوایی و موشکی (IAMD) که در قلب ناتو قرار دارد. سپر چنین سیستم‌هایی شامل چندین لایه دفاع ضد موشکی هستند، از گران‌قیمت‌ها و پیچیده‌ها، مانند پاتریوت‌ها، تا ارزان‌ترین و شادمانه‌های «مانپد» که شلیک می‌شوند.

برونک می‌گوید: «هیچ سیستمی نمی‌تواند از 100 عدد محافظت کند. اما آمریکا همیشه از محافظت از یک یا دو هدف بسیار خوب با دفاع لایه‌ای حمایت کرده است. متأسفانه محافظت از همه چیز به این ترتیب بسیار گران است.»

روسیه که مبالغ هنگفتی را برای بهبود سیستم‌های دفاع هوایی خود هزینه کرده است، درک بسیار خوبی از IAMD دارد که تحلیلگران پیشنهاد می‌کنند که چرا به نظر می‌رسد از قابلیت‌های نفوذی Kinzhal هیجان‌زده است.

مشکل این است که پاتریوت نیز با آخرین مدل PAC-3 به‌روزرسانی شده است، برونک می‌گوید: «به طور خاص با هدف بهبود عملکرد در برابر موشک‌های بالستیک بسیار دشوار با طعمه‌ها.» در مسابقه تسلیحاتی مافوق صوت، “این رفت و برگشت ثابت وجود دارد” با حمله و دفاع به نوبه خود برتری دارند.

یک واحد موشکی PAC-3 پاتریوت - AP/Shizuo Kambayashi

یک واحد موشکی PAC-3 پاتریوت – AP/Shizuo Kambayashi

با این حال، ارتقای پاتریوت، Kinzhal را به یک فلاش شکسته تبدیل نمی کند. این اولین باری است که چنین سلاحی در نبرد به میدان می‌آید و شلیک می‌شود. با این حال، این نیز درست است که پنج سال پیش، زمانی که ویدئویی از آزمایش کینژال منتشر شد، وزیر دفاع ایالات متحده، جیمز متیس، اصرار داشت که «این چیزی را تغییر نمی‌دهد».

ممکن است درست باشد. اما هایپرسونیک تازه شروع شده است. و Kinzhal تنها موشک مافوق صوت نیست که روسیه ادعا می کند در زرادخانه خود دارد. همچنین ادعا می‌کند که زیرکون، موشکی که از پیشرانه‌های اسکرام جت پیشرفته استفاده می‌کند و کشورهای دیگر در تلاش برای تسلط بر آن هستند، اکنون عملیاتی شده است. در همین حال، چین موشک DF-17 را در اختیار دارد، یک موشک بوست-گلاید که می تواند 10 برابر سرعت صوت حرکت کند.

و بر خلاف Kinzhal، این نوع مافوق صوت است که امروز باعث ایجاد لرز در دل استراتژیست های نظامی می شود. آنها به ویژه تسلیحات ضد کشتی قوی هستند و ناوهای هواپیمابر را تهدید می کنند که به آمریکایی ها اجازه داده اند تا قدرت خود را در سراسر جهان به شیوه ای بی بدیل در دهه های اخیر به نمایش بگذارند.

جت های جنگنده Mikoyan MiG-31K با موشک های مافوق صوت Kinzhal، تصویر در سال 2018 - خبرگزاری آناتولی

جت های جنگنده Mikoyan MiG-31K با موشک های مافوق صوت Kinzhal، تصویر در سال 2018 – خبرگزاری آناتولی

برانک می‌گوید: «چنین مافوق صوت مطمئناً یک نگرانی بزرگ برای نیروی دریایی ایالات متحده است. دو پیامد احتمالی وجود دارد. ابتدا، اهداف بالقوه باید دورتر از میدان نبرد بنشینند تا زمان پاسخ را به حداکثر برسانند. با این حال، با پیشرفت این دهه – و فناوری مافوق صوت – ممکن است نابود کردن خود موشک غیرممکن شود. در عوض، سیستم‌های دفاعی سیستم‌های ارتباطی و هدف‌گیری را هدف قرار می‌دهند – همان‌طور که شناخته می‌شوند «شبکه‌های کشتار» – که کلاهک را به سمت هدف هدایت می‌کنند.

با این حال، برخی از این سیستم‌ها احتمالاً نه بر روی زمین، بلکه در مدار هستند. در “عقب و جلو” دفاع و حمله، راه هایی برای محافظت در برابر پیچیده ترین موشک های مافوق صوت وجود خواهد داشت.

مشکل این است که انجام این کار احتمالاً میدان نبرد را به فضا گسترش می دهد.

با روزنامه نگاری بریتانیایی برنده جوایز، افق دید خود را گسترش دهید. تلگراف را به مدت ۱ ماه رایگان امتحان کنید، سپس با پیشنهاد منحصر به فرد ایالات متحده ما از ۱ سال فقط با ۹ دلار لذت ببرید.