سربازان آمریکا و کره جنوبی رزمایش بزرگی را با شلیک مستقیم برگزار می کنند

سئول، کره جنوبی – ارتش کره جنوبی و آمریکا روز پنجشنبه تمرینات بزرگی را در نزدیکی مرز با کره شمالی انجام دادند، علیرغم هشدار کره شمالی مبنی بر اینکه آنچه را که تمرین تهاجم در آستانه خود می نامد، تحمل نخواهد کرد.

این رزمایش، اولین دوره از پنج دوره تمرینات آتش واقعی تا اواسط ژوئن، 70 سال از ایجاد اتحاد نظامی بین سئول و واشنگتن است. کره شمالی معمولاً به چنین رزمایش‌های بزرگ کره جنوبی و آمریکا با آزمایش‌های موشکی و تسلیحاتی دیگر واکنش نشان می‌دهد.

از آغاز سال 2022، کره شمالی بیش از 100 موشک را آزمایش کرده است، اما از زمانی که یک موشک بالستیک قاره پیمای سوخت جامد در اواسط آوریل شلیک کرد، هیچ موشکی پرتاب نکرده است. این سازمان می‌گوید این آزمایش‌ها پاسخی به مانورهای نظامی گسترده بین ایالات متحده و کره جنوبی است، اما ناظران می‌گویند کره شمالی قصد دارد توسعه تسلیحات خود را پیش ببرد و سپس در دیپلماسی نهایی امتیازات بیشتری را از رقبای خود بگیرد.

رزمایش تیراندازی آمریکا و کره جنوبی که “مانورهای ترکیبی قدرت آتش انهدام” نامیده می شود، بزرگترین در نوع خود است. به گفته وزارت دفاع کره جنوبی، این رزمایش ها از سال 1977 تاکنون 11 بار برگزار شده است.

به گفته وزارت دفاع کره جنوبی، در این رزمایش 2500 سرباز و 610 سامانه تسلیحاتی مانند جت های جنگنده، هلیکوپترهای تهاجمی، پهپادها، تانک ها و توپخانه از کره جنوبی و ایالات متحده حضور داشتند. آخرین رزمایش در سال 2017 حدود 2000 سرباز و 250 دارایی تسلیحاتی از هر دو کشور را جذب کرد.

این رزمایش حملات توپخانه ای و هوایی به تاسیسات نظامی خط مقدم کره شمالی را در پاسخ به یک حمله شبیه سازی کرد. بر اساس بیانیه این وزارتخانه، سربازان بعداً حملات هدایت دقیقی را به اهداف شبیه‌سازی شده در مناطق عقب انجام دادند تا تهدیدات نظامی کره شمالی را “به طور کامل از بین ببرند”.

پهپادهای ارتش کره جنوبی در جریان مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده در میدان آموزشی آتش سئونگجین در پوچئون، کره جنوبی، پنجشنبه، 25 مه 2023 پرواز می کنند. (Ahn Young-joon/AP)

پهپادهای ارتش کره جنوبی در جریان مانورهای نظامی مشترک کره جنوبی و ایالات متحده در میدان آموزشی آتش سئونگجین در پوچئون، کره جنوبی، پنجشنبه، 25 مه 2023 پرواز می کنند. (Ahn Young-joon/AP)

در این بیانیه آمده است که کره جنوبی برای مقابله با تهدیدات کره شمالی به دنبال برقراری صلح از طریق تقویت قاطع خواهد بود.

کره شمالی بلافاصله به شروع رزمایش واکنش نشان نداد. جمعه گذشته، رسانه دولتی این کشور این رزمایش را «یک تمرین معمولی جنگ با هدف کره شمالی» خواند و گفت که «نمی‌توان به این واقعیت توجه جدی‌تری داشت» که این رزمایش‌ها در چند کیلومتری مرز این کشور برگزار می‌شود.

خبرگزاری مرکزی کره شمالی گفت که ایالات متحده و کره جنوبی با عواقب نامشخصی بر سر “راکت جنگ هسته ای دیوانه کننده خود” روبرو خواهند شد.

در اوایل سال جاری، ارتش کره جنوبی و ایالات متحده بزرگترین تمرینات میدانی خود را در پنج سال گذشته انجام دادند. ایالات متحده همچنین ناو هواپیمابر یو اس اس نیمیتز با نیروگاه هسته ای و بمب افکن های با قابلیت حمل سلاح هسته ای را برای تمرینات مشترک با کره جنوبی فرستاد.

یو اس اس رونالد ریگان پس از 5 سال غیبت وارد بوسان کره جنوبی شد

مون سونگ موک، تحلیلگر موسسه تحقیقاتی استراتژی ملی کره مستقر در سئول، گفت کره شمالی می تواند از رزمایش کره جنوبی و آمریکا به عنوان بهانه ای برای از سرگیری فعالیت های آزمایشی استفاده کند. او گفت مسائل داخلی مانند تلاش کره شمالی برای افزایش تولید محصولات کشاورزی در فصل کاشت برنج همچنان می تواند بر تصمیم این کشور در مورد آزمایش های تسلیحاتی تأثیر بگذارد.

مون گفت: «کره شمالی نمی‌تواند به خاطر تمرین‌های مشترک قدرت آتش کره جنوبی و آمریکا که برای اولین بار در شش سال گذشته و به قوی‌ترین شکل برگزار می‌شود، خودداری کند».

در دیدار ماه گذشته، جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا و یون سوک یول، رئیس جمهور کره جنوبی، اقداماتی را برای تقویت قابلیت های بازدارندگی خود از جمله لنگر انداختن دوره ای زیردریایی های اتمی آمریکا در کره جنوبی، تقویت تمرین های آموزشی مشترک و ایجاد یک مشاور هسته ای جدید اعلام کردند. گروه بایدن همچنین هشدار صریح داد که هرگونه حمله اتمی کره شمالی به ایالات متحده یا متحدانش “به پایان هر رژیمی منجر خواهد شد” که چنین اقدامی را انجام دهد.

کیم یو جونگ، خواهر قدرتمند کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، گفت که توافق بایدن-یون “خصمانه ترین و تهاجمی ترین اراده اقدام” دو کشور علیه کره شمالی را آشکار کرد. او تهدید کرد که دکترین هسته‌ای کشورش را بیشتر تقویت خواهد کرد و گفت: «رویای لوله آمریکا و کره جنوبی از این پس با قدرتی قدرتمندتر مواجه خواهد شد».

نگرانی ها در مورد برنامه هسته ای کره شمالی پس از تصویب قانونی که کره شمالی در سال گذشته مجوز استفاده پیشگیرانه از سلاح های هسته ای را صادر کرد، افزایش یافت. بسیاری از کارشناسان خارجی می گویند کره شمالی هنوز موشک های مجهز به تسلیحات هسته ای کاربردی ندارد.