سازمان ملل هشدار می دهد که کمک ها ممکن است تمام شود

نیروهای ویژه Tigray با لباس نظامی فدرال
پس از آنکه دولت فدرال نیروهای تیگرایان را به تصرف یک پایگاه ارتش متهم کرد ، هشت روز پیش درگیری صورت گرفت

یک مقام عالی سازمان ملل گفت که کمک های حیاتی به صدها هزار نفر در شمال اتیوپی به دلیل درگیری در آنجا در معرض خطر است.

کاترین سوزی ، مدیر سازمان ملل در اتیوپی ، به بی بی سی گفت: “کمبود کالاهای اساسی مانند آرد و سوخت گزارش شده است.”

هشت روز پیش درگیری در Tigray بین دولت فدرال و یک نیروی منطقه ای آغاز شد.

گفته می شود با افزایش ترس از درگیری شدید ، صدها نفر کشته شده اند.

تنش دیرینه بین دولت فدرال اتیوپی و جبهه آزادیبخش مردم تیگری (TPLF) ، که تیگرای ، شمالی ترین ایالت این کشور را کنترل می کند ، هفته گذشته در درگیری های نظامی جنجال پیدا کرد.

دولت اتیوپی نیز حملات هوایی به اهداف نظامی در Tigray را انجام داده است.

در نتیجه نبردها حداقل 7000 غیرنظامی از مرز سودان عبور کرده اند. آنها یا از جنگ و یا از ترس حمله فرار کرده اند و نگرانی هایی وجود دارد که بسیاری دیگر از خانه های خود مجبور شده اند اما هنوز در Tigray زندگی می کنند.

ال سر خالد ، کمیساریای پناهندگان در ایالت کسالای سودان ، به برنامه تمرکز بر آفریقا در بی بی سی گفت که برخی از کسانی که فرار می کنند برای فرار از “بمباران” دو یا سه روز پیاده روی کرده اند و در آنها سربازان اتیوپی نیز حضور دارند.

دکتر سوزی به برنامه Newsday بی بی سی گفت که سازمان ملل متحد حداقل 600،000 نفر را در Tigray به طور منظم با امداد رسانی غذایی تأمین می کند و “اگر تجهیزات مجدداً ذخیره نشود و اگر اجازه جابجایی نباشد” قطع خواهد شد.

نقشه
نقشه

با توجه به اینکه بانک ها در Tigray بسته هستند ، وی همچنین در مورد کمبود پول نقد که بر توانایی خرید مواد غذایی مردم تأثیر می گذارد هشدار داد.

اما سازمان ملل متعهد است که “تا زمانی که امنیت ما اطمینان یابد … ادامه خواهد داد تا زمانی که سهام از بین نرود”.

آخرین مورد نبرد چیست؟

دریافت اطلاعات از منطقه سخت است زیرا جاده ها مسدود شده اند ، اینترنت قطع است و خطوط تلفن قطع شده است.

ابی احمد ، نخست وزیر ، روز پنجشنبه در توئیتی گفت که دولت وی در مناطق تیگرای تحت کنترل ارتش فدرال کمک می کند. تأیید این مورد به طور مستقل امکان پذیر نیست.

مردی که خون می دهد
برخی از آنها برای حمایت از نیروهای فدرال در آیرس پایتخت ، آدیس آبابا شرکت کرده اند

کالکیدان یبلتال بی بی سی از آدیس آبابا ، پایتخت گزارش می دهد ، هر دو دولت فدرال و مقامات تیگرایان در حال تلاش برای بسیج منابع هستند که نشان می دهد ممکن است درگیری برای مدتی ادامه یابد.

روز چهارشنبه ، توسط TPLF به Tigrayans گفته شد که “از خود” در برابر “تجاوز آشکار” دولت فدرال “دفاع” کند.

همچنین تظاهرات و کمپین های اهدای خون توسط گروه هایی در مناطق دیگر اتیوپی برگزار شده است که حمایت خود را از ارتش فدرال نشان می دهند.

دولت اتیوپی چه چیز دیگری می گوید؟

صدای اعتماد به نفس دولت زیاد است و نیروهای تیگرایان را به تسلیم دعوت کرده است. نخست وزیر توییت کرده است که غرب Tigray “آزاد شده است” اما دوباره این را نمی توان تأیید کرد.

سربازان در حال راهپیمایی
تلویزیون اتیوپی در حال پخش تصاویر سربازان فدرال در شمال این کشور است

وزیر دفاع Kenea Yadeta گفت طولی نمی کشد که رهبران TPLF محاکمه می شوند. وی همچنین در مورد تعیین یک دولت موقت در مناطقی که توسط نیروهای فدرال تصرف شده صحبت کرد.

پارلمان رای داد که مصونیت دهها نماینده از Tigray در برابر پیگرد قانونی سلب شود.

چه چیزی در پشت درگیری است؟

TPLF قدرتمندترین عضو ائتلاف حاکم اتیوپی برای سالها بود اما آقای ابی پس از به قدرت رسیدن در سال 2018 به دلیل اعتراضات ضد دولت ، نفوذ خود را مهار کرد.

روابط سال گذشته بدتر از این شد که آقای ابی – که به دلیل پایان دادن به درگیری دو دهه با اریتره جایزه صلح نوبل 2019 را از آن خود کرد – ائتلاف حاکم را که از چندین حزب منطقه ای با قومیت تشکیل شده بود ، منحل کرد.

وی آنها را به یک حزب واحد و ملی ، یعنی حزب رفاه ادغام کرد ، که TPLF از عضویت آن خودداری کرد.

رهبران تیگرایان می گویند که به طور ناعادلانه مورد پاکسازی و اتهامات فساد قرار گرفته اند و می گویند آقای ابی یک رهبر نامشروع است ، زیرا با تعویق انتخابات ملی به دلیل همه گیری ویروس کرونا ، منصب وی تمام شد.

آقای ابی برخی از رهبران TPLF را به “فراری از عدالت” و مخالفت با اقدامات وی برای اصلاح شیوه اداره اتیوپی متهم می کند.

این اختلاف در ماه سپتامبر بدتر شد پس از آنكه TPLF از ممنوعیت انتخابات در سراسر كشور سرپیچی كرد و رأی گیری را برگزار كرد كه توسط دولت مركزی غیرقانونی اعلام شد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>