سازمان ملل متحد خواستار حمایت از غیرنظامیان است

زنی که کودک را حمل می کند
درگیری تاکنون صدها کشته و هزاران نفر آواره کرده است

سازمان ملل متحد از مقامات اتیوپی خواسته است تا از حمایت از غیرنظامیان اطمینان حاصل کنند زیرا ارتش قصد دارد به پایتخت منطقه شمالی Tigray حمله کند.

ابی احمد نخست وزیر مهلت 72 ساعته را برای تسلیم جنگجویان منطقه اعلام کرد.

ارتش به 500000 نفر از ساكنان مكل هشدار داد كه سربازان شهر را “محاصره” كرده و به آن حمله خواهند كرد.

جبهه آزادی بخش مردمی Tigray (TPLF) ، که منطقه کوهستانی را کنترل می کند ، قول داده است که به جنگ ادامه دهد.

گزارش شده است که درگیری ها طی هفته های گذشته صدها کشته و هزاران آواره داشته است. سازمان ملل هشدار داده است که می تواند بحران انسانی را در پی داشته باشد.

کاترین سوزی ، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل در اتیوپی ، به خبرگزاری رویترز گفت که مقامات باید ایمنی کارگران امدادی و غیرنظامیان را تضمین کنند.

در همین حال ، مدیر اجرایی دیده بان حقوق بشر کنت راث گفت که “اتیوپی وظیفه دارد از آسیب حتی به کسانی که در مکل می مانند بگذرد ، نه اینکه تهدید کند” هیچ رحم نخواهد شد “.

روز یکشنبه سخنگوی ارتش اتیوپی به ساکنان شهر گفت “قبل از شروع حمله به شهر” “خود را نجات دهند”.

دیگر چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش سایت خبری فانا ، وابسته به دولت ، دولت اتیوپی نیروهای TPLF را به تخریب زیرساخت ها از جمله فرودگاه در شهر توریستی باستان آکسوم متهم کرده است.

این تصاویر از باند شخم خورده به اشتراک گذاشت و مبارزان را به آسیب رساندن به اقتصاد منطقه متهم کرد.

TPLF در مورد این اتهامات اظهار نظری نکرده است ، اما رهبر آن ، دبرتسیون گبرمیکل ، روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای وی موفق شده اند نیروهای فدرال در حال پیشروی را متوقف کنند.

“آنها [are] ارسال امواج پس از امواج اما فایده ای نداشت. “

برنامه ریزی دولت چیست؟

دولت گفت که نیروهایش هفته گذشته برخی از شهرهای مهم را تصرف کردند. با این حال ، تأیید اطلاعات دشوار است و نمی توان ادعاها را به طور مستقل تأیید کرد زیرا ارتباطات تلفنی و اینترنتی از ابتدای درگیری قطع شده است.

روز یکشنبه در بیانیه ای با هدف رهبری TPLF ، آقای ابی گفت: “سفر نابودی شما رو به پایان است و ما از شما می خواهیم که طی 72 ساعت آینده با تسلیم تسلیم شوید ، زیرا شما تشخیص می دهید که در یک نقطه بازگشت نیستید. این آخرین فرصت “

آقای ابی گفت که نیروهای TPLF باید “به طور مسالمت آمیز تسلیم شوند” و مردم مکله باید از نیروهای دولتی “در محاکمه این گروه خیانتکار” حمایت کنند.

سایر کشورها چگونه پاسخ می دهند؟

امارات متحده عربی ، متحد با نفوذ دولت اتیوپی ، گفت که از این درگیری نگران است و در حال برقراری تماس با کشورهای آفریقا و جهان برای پایان دادن به آن است.

و روز جمعه ، سیریل رامافوسا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی ، به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا ، از انتصاب سه رئیس جمهور سابق برای گفتگوهای میانجی برای پایان دادن به درگیری ها خبر داد.

اما اتیوپی این پیشنهاد را رد کرده است زیرا این عملیات را یک ماموریت داخلی “اجرای قانون” می داند.

مامو میهرتو ، دستیار ارشد آقای ابی به بی بی سی گفت: “ما با مجرمان مذاکره نمی کنیم … ما آنها را به محاکمه قضایی می کشانیم ، نه پشت میز مذاکره.”

“خواهران و برادران آفریقایی ما نقش مهمی خواهند داشت اگر آنها TPLF را برای تسلیم تحت فشار قرار دهند و برای آن ، می دانید كه هیچ كسی نیازی به رفتن به Tigray یا Mekelle ندارد تا این موضوع را برای آنها روشن كند.”

آقای مامو گفت که رهبران سابق موزامبیک ، لیبریا و آفریقای جنوبی – که قرار است طی روزهای آینده به این کشور برسند – به دلیل ادامه عملیات نظامی قادر به دیدار از Tigray نخواهند بود.

از زمان شروع جنگ ، خدمات حمل و نقل به شدت مختل شده است.

آقای مامو گفت که دولت تمام تلاش خود را می کند تا به آژانسهای سازمان ملل اجازه دهد به افراد در Tigray کمک کنند.

درگیری برای چیست؟

این درگیری ریشه در تنش طولانی مدت بین جبهه آزادیبخش مردم تیگری (TPLF) ، حزب قدرتمند منطقه ای و دولت مرکزی اتیوپی دارد.

وقتی آقای ابی انتخابات ملی را به دلیل ویروس کرونا در ماه ژوئن به تعویق انداخت ، تنش ها بالا گرفت. TPLF دولت مرکزی را غیرقانونی می داند ، با این استدلال که آقای ابی دیگر مأموریتی ندارد.

در 4 نوامبر نخست وزیر اتیوپی عملیاتی علیه TPLF را اعلام کرد و نیروهای خود را به حمله به مقر فرماندهی ارتش شمال در مکله متهم کرد.

TPLF ادعاها را رد کرده است.

گمان می رود تعداد جنگنده های آن که بیشتر از یک واحد شبه نظامی و یک شبه نظامی محلی کاملاً مته سوراخ شده اند ، 250،000 نفر است.

اوضاع چقدر خراب است؟

آژانس های امدادی به منطقه درگیری دسترسی ندارند ، اما آنها می ترسند که از زمان آغاز جنگ در آغاز ماه نوامبر ، هزاران غیرنظامی کشته شده باشند.

حداقل 33000 پناهجو قبلاً به سودان رفته اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که آماده است تا در صورت ادامه درگیری ها حداکثر 200000 نفر در شش ماه آینده به آنجا بیایند.

روز جمعه ، TPLF به شلیک موشک به شهر بحیر دار در منطقه همسایه آمهرا متهم شد. دولت آمهارا گفت که هیچ خسارت جانی نداشته و خسارتی وارد نشده است.

اما حادثه گزارش شده در آمهارا ، که یک اختلاف طولانی مرزی با Tigray دارد ، این نگرانی را ایجاد کرده است که پس از اعزام نیروهای منطقه ای برای پشتیبانی از نیروهای فدرال ، درگیری می تواند به جنگ گسترده تری گسترش یابد.

در همین حال ، سازمان ملل نگرانی هایی را در مورد هجوم پناهندگان به سودان مطرح کرده است ، که به گفته آنها می تواند کشوری را که از حدود یک میلیون آواره دیگر کشورهای آفریقایی حمایت می کند ، بی ثبات کند.

اعتقاد بر این است که بسیاری از پناهندگان وارد سودان کودک هستند. آژانس های امدادی می گویند آتش بس فوری به آنها این امکان را می دهد تا به هزاران غیرنظامی که هنوز در اتیوپی محبوس شده اند ، کمک کنند.

آژانس های امداد درخواست 50 میلیون دلار (38 میلیون پوند) غذا و سرپناه برای تازه واردان را دارند.

نقشه
نقشه

پنج نکته در مورد Tigray:

1- پادشاهی آکسوم در این منطقه قرار داشت. این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تمدن های جهان باستان توصیف شده است ، زمانی قدرتمندترین دولت بین امپراتوری های روم و ایران بود.

خرابه های کاخ ملکه سبا در نزدیکی Axum ، Aksum ، کاخ Dongur
اعتقاد بر این است که آکسوم خانه ملکه کتاب مقدس سبا بوده است

2. ویرانه های شهر آکسوم در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار دارد. این سایت با قدمت بین قرن اول و سیزدهم میلادی ، شامل ابلیسک ها ، قلعه ها ، مقبره های سلطنتی و کلیسایی است که به اعتقاد برخی خانه های کشتی میثاق را در خود جای داده است.

3. بیشتر مردم در Tigray مسیحی ارتدکس اتیوپی هستند. ریشه های مسیحی این منطقه 1600 سال پیش باز می گردد.

4. زبان اصلی این منطقه ، تیگریینا است، یک گویش سامی با حداقل هفت میلیون گوینده در سراسر جهان.

5. کنجد یک محصول عمده نقدی است، به ایالات متحده ، چین و سایر کشورها صادر می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>