سازمان ملل رای به سرکوب افراط گرایان الشباب سومالی می دهد

ملل متحد (AP) – شورای امنیت سازمان ملل متحد روز پنجشنبه رای ممنوعیت فروش یا حمل اجزای سازنده مواد منفجره دست ساز به سومالی را که به طور فزاینده ای در حملات تندروهای الشباب استفاده می شود ، منع کرد. این قانون همچنین از دولت سومالی خواست تا با روش های غیرقانونی تأمین مالی این گروه شبه نظامی که کارشناسان سازمان ملل متحد بیش از 21 میلیون دلار در سال گذشته جمع آوری کرده اند ، سرکوب کند.

این قطعنامه که با رای ممتنع روسیه و چین با رای 13-0 به تصویب رسید ، تحریم تسلیحاتی سومالی را مجدداً تأیید و فروش مجدد یا انتقال هرگونه سلاح یا تجهیزات نظامی فروخته شده یا عرضه شده برای کمک به توسعه نیروهای امنیت ملی و بخش امنیتی سومالی را ممنوع کرد.

الشباب وابسته به القاعده همچنان فعال ترین و مقاوم ترین گروه افراط گرای آفریقا است که مناطقی از سومالی جنوبی و مرکزی را کنترل می کند و اغلب ایستگاه های بازرسی و دیگر مناطق پر سر و صدا را در پایتخت ، موگادیشو هدف قرار می دهد. در سال جاری چندین خمپاره به سمت فرودگاه بین المللی با دفاع شدید که محل استقرار سفارت آمریکا و سایر مأموریت ها است شلیک کرده است.

کارشناسان در آخرین گزارش خود ، تحریم تسلیحاتی و سایر تحریم ها علیه سومالی را رصد می کنند: “تهدیدات الشباب برای صلح ، امنیت و ثبات در سومالی فراتر از تأثیر اقدامات نظامی متعارف این گروه و جنگ نامتقارن شامل اخاذی پیچیده است. و سیستم های “مالیات” ، روش های جذب کودک و یک ماشین تبلیغاتی موثر “.

هیئت گفت الشباب بیش از 21 میلیون دلار در سال گذشته برای جنگجویان ، اسلحه و اطلاعات جمع كرده است. تحقیقات آن نشان داد که این گروه افراطی فقط در چهار مطالعه موردی تقریباً 13 میلیون دلار درآمد کسب کرده است – یک ایست بازرسی “مالیات” در جوبای سفلی ، اخاذی از مشاغل در Kismayo ، دو حساب بانکی مرتبط با جمع آوری مالیات گروه از واردات به بندر موگادیشو ، و “زکات” – یک تعهد شرعی سالانه است.

قطعنامه مصوب شورای امنیت “توانایی الشباب را در ایجاد درآمد و پولشویی ، ذخیره و انتقال منابع با نگرانی یادآوری می کند.”

این قانون از دولت سومالی خواسته است “به کار با مقامات مالی سومالی ، م institutionsسسات مالی بخش خصوصی و جامعه بین المللی برای شناسایی ، ارزیابی و کاهش خطرات پولشویی و تأمین مالی تروریسم”. این دولت را تشویق کرد که یک برنامه شناسایی ملی را برای کمک به کاهش خطرات در نظر بگیرد.

شورا حملات الشباب در سومالی و فراتر از آن را محکوم کرد و گفت این گروه “تهدید جدی برای صلح ، امنیت و ثبات سومالی و منطقه است ، به ویژه از طریق استفاده بیشتر از آن از بمب های دست ساز”. لیست اجزای ممنوع آن شامل مواد منفجره ، مواد اولیه انفجاری ، تجهیزات مرتبط با مواد منفجره و فناوری مربوطه است.

معاون سفیر روسیه در سازمان ملل ، آنا اوستیگنیوا ، اظهار داشت که اصلاحات “به منظور بهینه سازی تحریم تسلیحاتی” به درخواست دولت سومالی انجام شده است و ابراز امیدواری کرد که “آنها از عادی سازی پشتیبانی می کنند و تهدیدات تروریستی را که در وهله اول از طرف آل -شعباب. “

اما وی گفت: روسیه رای ممتنع گرفت زیرا این قطعنامه “پیشنهادهای اصولی و موجه ما” را شامل نشد ، از جمله اشاره به جیبوتی و اریتره ، که روابط آنها “هیچ تهدیدی برای صلح و امنیت بین المللی” و حقوق بشر در سومالی نیست ، که باید توسط شورای حقوق بشر مستقر در ژنو رسیدگی شود.

معاون سفیر چین در سازمان ملل ، دای بینگ گفت پکن ممتنع بود زیرا این شورا اصلاحات آن را که خواستار بررسی این شورا برای معیارهای ارزیابی لغو تحریم تسلیحاتی در سومالی بود ، پذیرفته نشد.

وی گفت: “تحریم فعلی مانعی جدی برای افزایش ظرفیت امنیتی دولت سومالی بوده است.” “این متن نتوانست پاسخ عمیقی به تمایل شدید دولت سومالی برای لغو تحریم تسلیحاتی بدهد.”

رادنی هانتر ، هماهنگ كننده سیاسی آمریكا ، از ادامه تحریم های سازمان ملل و تمدید كار هیئت متخصصان برای 12 ماه دیگر استقبال كرد.

وی گفت كه هر عضو شورا متعهد شده است كه تحریم تسلیحاتی را حفظ كند “به منظور تأمین صلح و ثبات هم در سومالی و هم در منطقه گسترده تر.” هانتر گفت ، برای رسیدن به این هدف ، ایالات متحده همچنین “از افزایش تمرکز در خنثی کردن بهره برداری الشباب از سیستم مالی” حمایت می کند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>