سازمان ملل خواستار آتش بس فوری در سودان و مسیری برای از سرگیری مذاکرات انتقال دموکراتیک شد.

سازمان ملل متحد (AP) – شورای امنیت سازمان ملل روز جمعه خواستار آتش‌بس فوری در سودان شد تا به دنبال آن توقف دائمی خصومت‌ها و تلاش‌های تازه برای دستیابی به یک راه‌حل سیاسی دموکراتیک پایدار در این کشور درگیر درگیری‌ها انجام شود.

از زمان آغاز جنگ بین ژنرال های رقیب که در اواسط آوریل در حال رقابت برای قدرت بودند، قدرتمندترین نهاد سازمان ملل متحد به شدت تمام حملات به غیرنظامیان را محکوم کرد.

به گفته سازمان ملل، درگیری منجر به کشته شدن صدها غیرنظامی و فرار تقریبا یک میلیون نفر از خانه های خود برای فرار از خشونت شده است.

بیانیه مطبوعاتی شورا پیش از رای گیری در اواخر روز جمعه برای تمدید ماموریت سیاسی سازمان ملل متحد در کشور به جای یک سال به مدت شش ماه صادر شد تا به شورا فرصت داده شود تا آینده خود را بررسی کند.

روز چهارشنبه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، تنها برای پنجمین بار از زمان روی کار آمدن خود در ژانویه 2017، درخواست کرد تا شورا را پشت درهای بسته در مورد تأثیر درگیری‌های جاری بر مأموریت سازمان ملل متحد موسوم به یونیتامز توضیح دهد. این شورا در 3 ژوئن 2020 برای حمایت از سودان در طول انتقال سیاسی آن به حکومت دموکراتیک تأسیس شد.

دبیرکل سازمان ملل متحد پس از جلسه توجیهی خود به 15 عضو شورا گفت که تصمیم گیری در مورد ادامه ماموریت سیاسی در سودان یا “زمان پایان دادن به آن فرا رسیده است.”

پس از برکناری عمر البشیر، مرد قدرتمند سودانی در سال 2019، سودان یک انتقال دموکراتیک متزلزل را به رهبری رهبران غیرنظامی و ارتش آغاز کرد. اما ژنرال ها در اکتبر 2021، قبل از اینکه علیه یکدیگر قرار گیرند، قدرت کامل را در یک کودتا به دست گرفتند.

ژنرال عبدالفتاح برهان، رهبر سودان و ژنرال محمد حمدان داگالو، که فرماندهی نیروهای پشتیبانی سریع شبه‌نظامی را بر عهده دارد، با بازگرداندن دوره انتقال موافقت کردند، اما بر سر شرایط ادغام نیروهای RSF در ارتش با هم درگیر شدند، اختلافی که در آوریل به درگیری آشکار منجر شد. 15.

یک هفته پیش، برهان در نامه‌ای به گوترش خواستار برکناری نماینده ویژه سازمان ملل در سودان، ولکر پرتس، شد و گفت که رویکرد او در مذاکرات پیش از جنگ بین ژنرال‌ها به شعله‌ور شدن درگیری کمک کرده و او را به «حزب‌گرایی» متهم کرد. دبیرکل سازمان ملل از این نامه “شوک” شد.

پس از نشست روز چهارشنبه، گوترش گفت که او مجدداً به شورا “اعتماد کامل من به ولکر پرتس” را تایید کرد.

در بیانیه روز جمعه، شورای امنیت بر حمایت از یونیتامس، که پرتس رهبری آن را بر عهده دارد، تاکید کرد و بر نیاز به “تقویت هماهنگی بین المللی و ادامه همکاری” تاکید کرد.

اواخر روز پنجشنبه، ایالات متحده و عربستان سعودی اعلام کردند که مذاکرات صلح با نمایندگان دو ژنرال را که از اواخر ماه مه در شهر جده عربستان سعودی برگزار شده بود، به حالت تعلیق درآوردند. ارتش سودان روز چهارشنبه مشارکت خود در مذاکرات را به دلیل “نقض مکرر” آتش بس بشردوستانه با میانجیگری ایالات متحده و عربستان سعودی، از جمله تداوم اشغال بیمارستان ها و دیگر زیرساخت های غیرنظامی در خارطوم، پایتخت، توسط نیروهای RSF به حالت تعلیق درآورد. RSF گفت که “بی قید و شرط از ابتکار عربستان و ایالات متحده حمایت می کند.”

در بیانیه مشترک ایالات متحده و عربستان سعودی آمده است که مذاکرات در نتیجه نقض جدی مکرر آتش بس کوتاه مدت و تمدید آتش بس اخیر در روز دوشنبه به حالت تعلیق درآمده است.