رواندا متهم به کشتن 2000 نفر در کلیسا دستگیر شد

پوستر دستگیری Fulgence Kayishema

Fulgence Kayishema پس از 22 سال فرار دستگیر شد

دادستان های سازمان ملل می گویند که یکی از چهار فراری باقی مانده از نسل کشی رواندا در سال 1994 دستگیر شده است.

آنها گفتند که فولگنس کایشما روز چهارشنبه در آفریقای جنوبی دستگیر شد. انتظار می رود که او در رواندا محاکمه شود.

بازرس سابق پلیس در سال 2001 به دلیل حادثه ای که طی آن بیش از 2000 مرد، زن و کودک توتسی در یک کلیسای کاتولیک که در آن پناه گرفته بودند کشته شدند، متهم شد.

حدود 800000 توتسی و هوتوهای میانه رو در این نسل کشی کشته شدند.

طبق کیفرخواست، فولگنس کایشما مستقیماً در برنامه ریزی و اجرای قتل عام پناهجویان مخفی شده در کلیسای نیانگه در کیوومو، استان کیبویه، در 15 آوریل 1994 شرکت داشته است.

در این گزارش آمده است که آقای کایشما، متولد 1961، و دیگران سعی کردند کلیسا را ​​با پناهجویان داخل آن به آتش بکشند. وقتی این کار شکست خورد، آن را با بولدوزر ریختند و همه کسانی را که در آنجا پنهان شده بودند دفن کردند و کشتند.

سپس اجساد آنها در گورهای دسته جمعی دفن شد.

در بیانیه‌ای، دادگاه مستقر در لاهه – معروف به مکانیسم بین‌المللی باقی‌مانده برای دادگاه‌های جنایی (MICT) – از عملیات بین‌المللی که امکان دستگیری آقای کیشیما را فراهم کرده بود، استقبال کرد.

پلیس آفریقای جنوبی گفت که یک واحد نخبه مظنون را در مزرعه انگور در پارل در استان کیپ غربی دستگیر کرده است. او با نام جعلی دوناتین نیباشومبا زندگی می کرد.

در بیانیه ای آمده است: «فراری در بازداشت باقی می ماند تا در دادگاه کیفری کیپ تاون برای اولین حضورش در روز جمعه… در انتظار استردادش به رواندا باشد».

یولانده ماکولو، سخنگوی دولت رواندا در واکنش به این دستگیری در توییتی نوشت: «بالاخره».

ICTR مستقر در تانزانیا بیش از 60 سرکرده نسل کشی را محکوم کرد، از جمله سه نفر در قتل عام کلیسای نوتردام دلا ویزیتیشن.

کشیش کلیسا، آتاناس سروبا، در سال 2008 به حبس ابد محکوم شد.

ICTR در سال 2015 تعطیل شد و بقیه موارد توسط MICT تصاحب شد. با این حال، برخی از پرونده ها، از جمله پرونده آقای کایشما، برای محاکمه به رواندا منتقل شده است.

اطلاعات بیشتر در مورد نسل کشی رواندا: