رهبر Tigray اتیوپی شلیک موشک به اریتره را تأیید می کند

نایروبی ، کنیا (AP) – رهبر منطقه شورشی Tigray در اتیوپی شلیک موشک به سمت پایتخت اریتره همسایه را تأیید کرده و تهدیدهای بیشتری را نشان می دهد ، این یک تشدید بزرگ است زیرا جنگ مرگبار در شمال اتیوپی بین نیروهای Tigray و دولت فدرال از مرز بین المللی سرازیر می شود .

رئیس منطقه ای Tigray ، دبرتسیون گبرمیکل ، در یک مصاحبه تلفنی روز یکشنبه با آسوشیتدپرس ، نمی گوید که تعداد موشک های روز شنبه به سمت شهر آسمارا شلیک شده است اما گفت که این تنها شهر اریتره است که هدف قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه اریتره را به اعزام نیرو به منطقه تیگرای و ارسال گزارش ها مبنی بر ورود نیروهای منطقه ای تیگرای به اریتره رد می کند ، گفت: “تا زمانی که نیروها در اینجا درگیر باشند ، ما هر هدف نظامی مشروعیت را خواهیم گرفت و آتش خواهیم زد.”

وی گفت: “ما با هر وسیله ای که داریم در همه جبهه ها با آنها می جنگیم.” وی اظهار داشت که حدود 16 لشکر اریتره در جنگی که وی “جنگ تمام عیار” خوانده است می جنگند.

جنگ داخلی در اتیوپی بین یک دولت منطقه ای که زمانی بر ائتلاف حاکم این کشور تسلط داشت و یک نخست وزیر برنده جایزه صلح نوبل که اصلاحات گسترده قدرت منطقه تیگره را به حاشیه برد ، می تواند یک متحد اصلی امنیتی ایالات متحده را شکسته و شاخ استراتژیک آفریقا را بی ثبات کند. ، با توانایی ارسال هزاران پناهجو به سودان.

به نظر می رسد که حداقل سه موشک به سمت فرودگاه در آسمارا ، پایتخت اریتره نشانه رفته است ، ساعاتی پس از هشدار دولت منطقه Tigray در روز شنبه برای احتمال حمله. این کشور اریتره را به دعوت دولت اتیوپی پس از درگیری در 4 نوامبر با حمله نیروهای منطقه ای به یک پایگاه نظامی فدرال در منطقه تیگری متهم کرده است که به آن حمله کرده است.

در یک هشدار امنیتی ، سفارت ایالات متحده در اریتره گفت: “شنبه شب یک سری صدای بلند در آسمارا شنیده شد” و “گزارش های تأیید نشده نشان می دهد که آنها احتمالاً وسایل انفجاری بوده اند که احتمال می رود در مجاورت فرودگاه بین المللی آسمارا باشد. هیچ نشانه ای از حمله به فرودگاه وجود ندارد. “

رهبر منطقه Tigray نمی گوید چه تعداد موشک در اختیار نیروهایش است اما گفت: “ما چندین موشک داریم. ما می توانیم از آن به صورت انتخابی و در هر مکان استفاده کنیم. ” هنگامی که از وی در مورد احتمال هدف قرار دادن پایتخت اتیوپی ، آدیس آبابا س askedال شد ، وی پاسخ داد: “من نمی خواهم به شما بگویم ، اما موشک ها نیز دوربرد هستند.”

مقامات اریتره به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداده اند و هیچ اظهار نظری در مورد حمله موشکی از طرف دولت فدرال اتیوپی وجود ندارد

رهبر تیگرای گفت که هیچ ارتباطی با دولت فدرال اتیوپی ندارد. وی گفت ، اتحادیه آفریقا برای آتش بس تلاش می کند ، “اما نخست وزیر آماده گوش دادن به آن نیست. او به قدرتی که دارد اعتقاد دارد. ” وی این وضعیت را “وضعیتی کاملاً نابسامان و ناخوشایند که نیاز به مداخله بین المللی دارد” خواند.

دولت منطقه ای به شدت مسلح تیگرای سال گذشته از ائتلاف حاکم اتیوپی جدا شد و این کشور به به تعویق انداختن انتخابات ملی به سال آینده اعتراض دارد ، که این حکمرانی نخست وزیر ابی احمد را تمدید می کند. در ماه سپتامبر انتخابات منطقه ای را سرپیچی از ابی برگزار کرد.

هر یک از طرفین طرف دیگر را غیرقانونی می داند و دولت فدرال اکنون می گوید که اعضای “گروه” حاکم در منطقه Tigray اکنون باید دستگیر شده و زرادخانه انبار شده آنها نابود شود. ابی آن را “اقدام اجرای قانون” می نامد در حالی که مقامات نظامی وی آن را جنگ می نامند.

رهبر Tigray به AP گفت که او تعداد دقیق کشته شدگان در جنگ را ندارد اما گفت: “یک جابجایی بسیار عظیم در حال رخ دادن است. این نبردها علاوه بر حملات هوایی در همه جبهه ها در حال رخ دادن است. ” وی افزود ، “ما باید از خود دفاع کنیم ، می دانید؟”

منطقه Tigray در میان نیروهای اتیوپیایی ، اریتره و سودان دارای جعبه است که مرزهای خود را بسته اما به پناهندگان اجازه می دهد.

رهبر Tigray گفت که دولت وی ، جبهه آزادی خلق Tigray ، حتی قبل از درگیری هیچ کانال ارتباطی با اریتره نداشته است. دو طرف پس از یک جنگ طولانی و مرگبار مرزی که پس از روی کار آمدن ابی در سال 2018 به پایان رسید ، اختلافات سختی دارند.

ابی درخواست های جامعه جهانی برای تنش فوری را رد کرد زیرا دولت وی از در نظر گرفتن TPLF به عنوان نهادی برای مذاکره خودداری کرد.

گتاچو ردا ، یکی دیگر از مقامات ارشد TPLF ، در بیانیه ای که در شبکه های اجتماعی منتشر شد ، اظهار داشت که نخست وزیر اتیوپی “اکنون در جنگ ویرانگرانه خود علیه مردم Tigray ، از پشتیبانی هواپیماهای بدون سرنشین امارات متحده عربی مستقر در (شهر اریتره) Assab استفاده می کند.” وی هیچ مدرکی برای اثبات ادعا ارائه نداد.

سازمان ملل و سایرین در مورد فرار یک فاجعه انسانی هشدار داده اند زیرا حدود 25000 پناهنده اتیوپیایی ، گرسنه و ترسیده ، از منطقه Tigray به سودان فرار کرده اند. ارتباطات و ارتباطات حمل و نقل با منطقه Tigray تقریباً به طور کامل قطع شده و میلیون ها میلیون نفر در معرض خطر کمبود مواد غذایی ، سوخت و سایر تجهیزات هستند.