رئیس مزدور روسی هنگام جشن تولد در اردوگاه آموزشی، «دلقک‌های» ارتش را مورد انتقاد قرار می‌دهد [Video]

مسکو (رویترز) – قدرتمندترین مزدور روسیه، یوگنی پریگوژین، گفت که گروه واگنر او تنها در صورتی در اوکراین می جنگد که افرادش بخش جداگانه ای از جبهه را بدون وابستگی به “دلقک ها” که بخش هایی از نیروهای مسلح روسیه را اداره می کنند، داشته باشند.

پریگوژین که روز پنج شنبه تولد 62 سالگی خود را در یک کمپ آموزشی جشن گرفت، همچنین تأیید کرد که افرادش سرانجام شهر باخموت در شرق اوکراین را در 5 ژوئن پس از تحویل آن به ارتش روسیه ترک خواهند کرد. مزدوران واگنر در اواخر ماه مه این شهر ویران شده را پس از ماه ها جنگ سخت تصرف کردند.

پریگوژین، که به خاطر اظهار نظر صریح و اغلب توهین آمیز خود در مورد این موضوع معروف است، گفت: “اگر کل زنجیره (فرماندهی) 100٪ شکست خورده باشد و فقط توسط دلقک هایی هدایت شود که مردم را تبدیل به گوشت می کنند، ما در آن شرکت نخواهیم کرد.” هدایت جنگ

“زیبا است نه؟” او با لبخند به خبرنگاران روسی گفت و به آسمان شبی که با انفجارها و شعله های قرمز در برابر شلیک گلوله های خودکار مزدورانش خیره شده بود، خیره شد.

یوگنی پریگوژین.  (رویترز)

یوگنی پریگوژین. (رویترز)

او سپس به شرح مفصلی از پاهای مصنوعی که مجروحانش دریافت کرده‌اند، از جمله کسانی که به مبارزه ادامه دادند، پرداخت.

پریگوژین گفت که افرادش می‌خواستند حدود یک ماه در کمپ‌هایی در اوکراین تحت کنترل روسیه استراحت کنند و سپس همه چیز روشن‌تر خواهد شد.

او گفت: “سال سختی بود. سپس خواهیم دید که چگونه پیش خواهد رفت.”

این رستوران‌دار که مزدور شده است در طول جنگ 15 ماهه اوکراین شهرت گسترده‌ای پیدا کرده است و مرتباً به مقامات ارشد نظامی ولادیمیر پوتین، به‌ویژه وزیر دفاع سرگئی شویگو و والری گراسیموف، رئیس ستاد کل ارتش، به خاطر عملکرد آنها توهین کرده است.

نه شویگو و نه گراسیموف در ملاء عام به توهین های او پاسخ نداده اند.

پریگوژین که هفته گذشته به طعنه گفت که نام مستعار او باید «قصاب پوتین» باشد نه «آشپز پوتین»، روز چهارشنبه گفت که از دادستان خواسته است تا بررسی کنند که آیا مقامات ارشد دفاعی روسیه قبل یا در طول جنگ در اوکراین مرتکب «جنایت» شده اند یا خیر.