دیدار اسد با رهبران عرب پیش از اجلاس سران در عربستان

استقبال بشار اسد رئیس جمهور سوریه در آستانه نشست اتحادیه عرب در جده

استقبال بشار اسد رئیس جمهور سوریه در آستانه نشست اتحادیه عرب در جده

رهبران عرب قرار است روز جمعه در نشستی در عربستان سعودی که انتظار می‌رود با درگیری‌های سودان و یمن نیز مقابله کند، از بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، استقبال کنند.

اسد روز پنجشنبه برای نشست اتحادیه عرب وارد شهر ساحلی جده در دریای سرخ شد که اولین نشست او از زمان تعلیق سوریه در سال 2011 توسط این اتحادیه به دلیل سرکوب وحشیانه تظاهرکنندگان حامی دموکراسی است که به جنگ داخلی منجر شد.

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) اعلام کرد که وی روز جمعه با قیس سعید رئیس جمهور تونس دیدار کرد و یک سری گفتگوهای دوجانبه را پیش از آغاز رسمی نشست سران در ساعت 14:00 به وقت گرینویچ آغاز کرد.

فیصل مقداد وزیر امور خارجه سوریه پس از رسیدن به جده در اوایل این هفته گفت: «این نشست بسیار مهم است.

نشست سران در عربستان سعودی در زمانی برگزار می شود که بزرگترین صادرکننده نفت جهان در حال افزایش قدرت دیپلماتیک خود در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن است.

خیابان‌های اصلی جده با پرچم‌های کشورهای عضو اتحادیه عرب از جمله سوریه پوشانده شده‌اند، زیرا روزنامه الریاض روز جمعه اعلام کرد که این «اجلاس سران همه اجلاس‌ها» خواهد بود.

این نشست به دنبال یک گستره دیوانه کننده از دیپلماسی پرمخاطره است که به دلیل توافق غیرمنتظره روابط نزدیکی پادشاهی با ایران با میانجیگری چین در ماه مارس اعلام شد.

از آن زمان، عربستان سعودی روابط دوجانبه با سوریه را احیا کرده و تلاش برای صلح در یمن را افزایش داده است، جایی که رهبری یک ائتلاف نظامی علیه شورشیان حوثی مورد حمایت ایران را بر عهده دارد.

ریاض همچنین نقش اصلی را در تخلیه غیرنظامیان از سودان ایفا کرد که درگیری ها در ماه گذشته در سودان آغاز شد و در حال حاضر میزبان نمایندگان طرف های متخاصم سودان در تلاش برای برقراری آتش بس است.

– چالش های جهانی –

جواد احمد بخمسین، نویسنده کویتی، در مقاله‌ای در این هفته گفت: «پادشاهی عربستان سعودی از نظر همه ناظران به صلح‌جو و نماد هماهنگی تبدیل شده است که خواستار پایان دادن به اختلافات و از بین بردن درگیری‌ها است. در روزنامه خصوصی سعودی عکاظ

اما همه کشورهای منطقه مشتاق اصلاح روابط با اسد نبوده اند.

قطر در این ماه گفت که روابط خود را با دولت اسد عادی نمی کند اما خاطرنشان کرد که این “موانعی” برای ادغام مجدد اتحادیه عرب نخواهد بود.

امیر قطر که از منتقدان سرسخت رهبر سوریه است، روز پنجشنبه اعلام کرد که رهبری هیئت کشورش به جده را بر عهده خواهد داشت.

دوحه خواستار پاسخگویی برای “جنایات جنگی” در سوریه شده است، اما شیخ تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در مورد انتظارات قطر از این نشست اظهار نظری نکرد.

در حالی که قطر و برخی دیگر از کشورها توسط رهبران خود نمایندگی خواهند کرد، رئیس جمهور یک کشور دیگر خلیج فارس، امارات متحده عربی، غایب خواهد بود.

خبرگزاری رسمی وام اعلام کرد، شیخ محمد بن زاید آل نهیان امارات، برادر و معاون رئیس جمهور خود، شیخ منصور بن زاید را به جای آن به جده فرستاده است.

– “نوار پایین” –

خالد منزلاوی، دستیار دبیرکل این اتحادیه در امور سیاسی روز چهارشنبه در روزنامه الشرق الاوسط نوشت: فراتر از چالش های پیش روی خاورمیانه، نشست اتحادیه عرب باید موضوعاتی مانند جنگ در اوکراین و “بحران اقتصادی جهانی” را نیز مورد بررسی قرار دهد. روزنامه

او نوشت: «در واقع، با ترسیم مجدد نقشه‌های روابط بین‌الملل، تمام جهان در حال گذراندن مرحله‌ای خطرناک از تاریخ است. “.

این امر با اقدامات اخیر عربستان سعودی برای تنوع بخشیدن به روابط جهانی خود، تعمیق روابط با چین و هماهنگی با روسیه در زمینه سیاست نفتی، حتی با وجود داشتن پیوند نزدیک با ایالات متحده، شریک امنیتی دیرینه خود، تناقض دارد.

ربها سیف علام، تحلیلگر مصری، به خبرگزاری فرانسه گفت که مشغله جهانی با جنگ در اوکراین می تواند به منزله «بوسه زندگی برای اتحادیه برای ایفای نقش خود به عنوان ایستگاه هماهنگی برای حل و فصل مناقشات در منطقه باشد».

توربیورن سولتودت از شرکت اطلاعاتی ریسک Verisk Maplecroft گفت که از منظر ریاض، یک نشست موفق شامل تعهدات مشخص سوریه در مورد موضوعاتی از جمله پناهندگان جنگی و تجارت کاتاگون خواهد بود.

وی افزود، با این حال، اجلاس سران اتحادیه عرب “بیشتر با اختلافات داخلی و بلاتکلیفی مشخص شده است.”

بنابراین، نوار موفقیت پایین خواهد بود.»

ht-rcb/ho/ami