در مواجهه با مخالفت مقامات لبنانی، سازمان ملل از طرح کمک به پناهندگان سوری به دلار عقب نشینی کرد

بیروت (AP) – سازمان ملل روز شنبه اعلام کرد که پس از مخالفت مقامات لبنانی، طرحی را برای آغاز پرداخت کمک‌های دلاری به پناهجویان سوری در لبنان بحران‌زده به حالت تعلیق در می‌آورد.

لبنان از سال 2019 با تورم سه رقمی و ارز داخلی بیش از 98 درصد از ارزش بازار خود را از دست داده است، در بحران مالی شدیدی قرار گرفته است. تخمین زده می شود که سه چهارم جمعیت در حال حاضر در فقر به سر می برند و پناهجویان به شدت آسیب دیده اند. بر اساس ارزیابی سازمان ملل، حدود 90 درصد از پناهندگان سوری در لبنان زیر خط فقر شدید هستند.

از زمان فروپاشی واحد پول لبنان، آژانس های سازمان ملل به پناهجویان به پوند لبنان کمک می کردند.

با این حال، روز چهارشنبه، آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد و برنامه جهانی غذا، با استناد به “کاهش سریع ارزش پوند، افزایش نوسانات نرخ ارز، و فشار بر تامین کننده مالی در تامین حجم زیادی از پول نقد به پوند لبنان” هماهنگ‌کننده کمک‌های بشردوستانه سازمان ملل در لبنان گفت که آنها به پناهندگان لبنانی این امکان را خواهند داد که به جای پوند لبنان، حداکثر 125 دلار برای هر خانواده در ماه، به دلار پرداخت کنند.

قبل از اعلام این خبر، خانواده های پناهنده حداکثر 8 میلیون پوند در ماه به ارزش حدود 80 دلار دریافت می کردند.

با این حال، روز شنبه، آژانس‌های سازمان ملل اعلام کردند که پس از دیدار با نجیب میقاتی، نخست‌وزیر موقت لبنان و هکتور حجار، وزیر موقت امور اجتماعی، «و بر اساس درخواست‌های آنها، تصمیم به توقف موقت استفاده از ارز دوگانه برای ماه آینده گرفته شده است. پرداخت کمک های نقدی به پناهندگان.

سخنگویان عمران رضا، هماهنگ کننده کمک های بشردوستانه و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد گفتند که پرداخت کمک ها به پوند لبنان ادامه خواهد یافت.

هکتور حجار، وزیر موقت امور اجتماعی لبنان روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مقامات لبنانی پرداخت دلار به آوارگان سوری را رد می کنند زیرا این امر باعث می شود آنها در لبنان بمانند. وی افزود: بیشتر پناهجویان سوری در لبنان «آوارگان اقتصادی هستند و نه پناهندگانی که به دلایل امنیتی و سیاسی فرار کرده اند».

همچنین روز جمعه، بانک جهانی اعلام کرد که 300 میلیون دلار کمک مالی اضافی برای ارائه کمک های نقدی به خانواده های فقیر لبنانی تصویب کرده است و حدود 160,000 خانوار تا 145 دلار در ماه به مدت 24 ماه دریافت می کنند.

از زمان آغاز بحران اقتصادی و از زمانی که نیروهای دولتی سوریه کنترل بسیاری از کشور همسایه را به دست گرفتند، احساسات علیه پناهندگان سوری در لبنان افزایش یافته است.

مقامات لبنان اکنون معتقدند که بازگشت بسیاری از پناهجویان سوری به کشور امن است. در هفته‌های اخیر، ارتش لبنان مجموعه‌ای از حملات را به شهرک‌های پناهجویان آغاز کرد و افرادی را که فاقد مدارک اقامت قانونی بودند، دستگیر و در بسیاری از موارد اخراج کرد.