حزب الله لبنان از کسانی که آن را به انفجار بندر متهم کردند شکایت کرد

بیروت (AP) – حزب الله لبنان روز جمعه اعلام کرد که از یک قانونگذار سابق مسیحی و یک وب سایت وابسته به یک حزب سیاسی مسیحی به دلیل افترا شکایت کرده است ، زیرا آنها گروه شبه نظامی شیعه را به مسئولیت انفجار ویرانگر در بندر بیروت در تابستان امسال متهم کردند.

ابراهیم موسوی ، نماینده حقوقی حزب الله گفت که اتهامات مطرح شده توسط فارس سواید و وب سایت حزب راستگرای نیروهای لبنان گمراه کننده است.

موسوی ، همچنین نماینده حزب الله ، در یک کنفرانس مطبوعاتی در بیرون از دادگاه گفت که سرزنش این گروه تهدید به اخلال در صلح اجتماعی در لبنان است ، در زمانی که ایالات متحده حداکثر فشار را بر حزب خود و متحدانش وارد می کند. واشنگتن حزب الله را یک گروه تروریستی می داند و تحریم ها علیه آن و متحدان سیاسی اش در لبنان را تشدید می کند.

انفجار عظیم 4 اوت ناشی از نزدیک به 3000 تن نیترات آمونیوم بود ، کودی که به مدت شش سال در انبار بندر ذخیره نشده بود. در این انفجار بیش از 200 نفر کشته و بیش از 6000 نفر زخمی شدند و به چندین محله در بیروت آسیب زیادی وارد شد.

برخی از مخالفان سیاسی و غیرنظامیان حزب الله از آن زمان این گروه را مسئول ذخیره مواد شیمیایی انفجاری در بندر می دانند. حزب الله تنها گروهی است که پس از پایان جنگ داخلی لبنان در سال 1990 سلاح های خود را نگه داشته و گمان می رود مهمات در برخی از مناطق این کشور ذخیره شده است.

این ادعا توسط رهبر حزب الله رد شد. هیچ مدرکی در ارتباط این گروه با مواد شیمیایی انفجاری به دست نیامده است.

اما چهار ماه پس از انفجار ، تحقیقات هنوز توضیحی در مورد آنچه اتفاق افتاده ارائه نکرده است – یا هیچ مقام ارشد را مسئول ندانسته است. خانواده های قربانیان در کشوری که حملات و ترورهای خشونت آمیز به ندرت به دادگاه کشیده می شود ، درخواست تحقیق بین المللی کرده اند.

اسناد نشان داده شده است ، اداره بندر لبنان ، آژانس های امنیتی و رهبری سیاسی از مواد شیمیایی انفجاری ذخیره شده در بندر آگاه بودند. این بندر یکی از تأسیسات کشور است که در آن فساد بی نظیر گزارش شده است.

موسوی گفت: “وقتی نگرانی اصلی دولت نان و نان روزانه او این است كه به دنبال حزب الله برود و دولتها را تحت فشار قرار دهد تا آن را در لیست تروریسم قرار دهند … شما جمع می كنید كه ابزارهایی در داخل و خارج وجود دارند كه به این امر كمك می كنند.”

هیچ اظهار نظری از سوی سوید یا حزب نیروهای لبنان در دست نبود.

موسوی گفت که وی همچنین قصد دارد علیه بها حریری ، پسر نخست وزیر فقید رفیق حریری ، که در تبعید به سر می برد ، اتهاماتی را مطرح کند. وی همچنین برادر بیگانه نخست وزیر منصوب سعد حریری است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>