جمهوریخواهان مک کارتی مذاکرات سقف بدهی را به لبه پرت می کشند و قانونگذاران شهر را برای آخر هفته ترک می کنند

واشنگتن (AP) – جمهوری خواهان مجلس نمایندگان مذاکرات سقف بدهی را به لبه پرتگاه سوق می دهند و جسارت سیاسی پرخطری را به نمایش می گذارند و آماده می شوند تا روز پنجشنبه شهر را برای تعطیلات آخر هفته ترک کنند، درست چند روز قبل از اینکه ایالات متحده با یک نکول بی سابقه مواجه شود که می تواند اقتصاد جهانی را به هرج و مرج بکشاند.

کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان مخالف گفت که بن بست سقف بدهی “تقصیر من نیست” زیرا مذاکره کنندگان جمهوری خواه و کاخ سفید نتوانستند مذاکرات را به پایان برسانند. او هشدار داد که آنها برای تلاش برای دستیابی به توافق کاهش بودجه با رئیس جمهور جو بایدن به زمان بیشتری نیاز دارند.

اما واضح است که رئیس جمهور جمهوری خواه – که رهبری حزب همسو با ترامپ را رهبری می کند که جناح راست تندرو او را به قدرت رساند – اکنون به یک بحران بالقوه خیره شده است.

احتمالاً انتظار نمی‌رود قانون‌گذاران تا روز سه‌شنبه، تنها دو روز پس از اول ژوئن، به سر کار بازگردند، زمانی که جانت یلن، وزیر خزانه‌داری گفت که ایالات متحده ممکن است برای پرداخت صورت‌حساب‌های خود با کمبود نقدینگی مواجه شود و با یک نکول بالقوه فاجعه‌بار مواجه شود.

آژانس رتبه‌بندی فیچ اعتبار AAA ایالات متحده را بر روی “رتبه‌بندی منفی تماشا می‌کند” قرار داد و نسبت به کاهش احتمالی رتبه به دلیل آنچه که آن را حاشیه‌گرایی و حزب‌گرایی سیاسی پیرامون بحث برداشتن سقف بدهی نامید، هشدار داد.

کاترین کلارک، نماینده دموکرات از ماساچوست، تازیانه اقلیت، گفت: “این نبرد بین افراط گرایی و عقل سلیم است.”

او گفت که جمهوری‌خواهان از مردم آمریکا می‌خواهند که یک انتخاب غیرممکن داشته باشند: کاهش ویرانگر یا بدهی ویرانگر.

هفته‌ها مذاکره بین جمهوری‌خواهان و کاخ سفید نتوانسته به توافقی دست یابد – تا حدی به این دلیل که دولت بایدن هرگز انتظار نداشت که مجبور شود با مک کارتی بر سر محدودیت بدهی مذاکره کند، و استدلال می‌کرد که نباید از آن به عنوان اهرمی برای استخراج سایر اولویت‌های حزبی استفاده شود.

مک کارتی به دنبال کاهش شدید هزینه‌ها است که جمهوری‌خواهان در ازای رای آنها برای افزایش سقف استقراض کشور خواستار آن هستند. کاخ سفید پیشنهاد داده است که هزینه های سال 2024 را در سطوح فعلی متوقف کند، اما رهبر جمهوری خواهان می گوید این کافی نیست.

ما باید کمتر از سال گذشته هزینه کنیم. این نقطه شروع است.”

ناکامی در افزایش سقف بدهی کشور، که اکنون به 31 تریلیون دلار رسیده است، خطر یک نکول بالقوه آشفته فدرال را به همراه خواهد داشت که تقریباً مطمئناً آشفتگی اقتصادی در داخل و خارج از کشور را به همراه خواهد داشت. بازنشستگان مضطرب و گروه های خدمات اجتماعی از جمله کسانی هستند که در حال حاضر برنامه های پیش فرض اضطراری را انجام می دهند.

حتی اگر مذاکره کنندگان در روزهای آینده به توافق برسند، مک کارتی به قانونگذاران قول داده است که از این قانون پیروی می کند تا هر لایحه ای را به مدت 72 ساعت قبل از رای گیری ارسال کند – اکنون احتمالا سه شنبه یا حتی چهارشنبه. سنا، جایی که چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات، قول داده است که به سرعت حرکت کند، نیز باید این بسته را قبل از رفتن به میز بایدن برای امضای قانون، درست قبل از ضرب‌الاجل احتمالی پنجشنبه آینده، تصویب کند.

خطوط یک توافق برای روزها در دسترس بوده است، اما جمهوری خواهان ناراضی هستند زیرا تیم کاخ سفید را برای کسب اطلاعات بیشتر تحت فشار قرار می دهند.

به گفته یکی از افراد آشنا با مذاکرات و ناشناس ماندن، در یک تحول بالقوه، جمهوری خواهان ممکن است تقاضای خود برای افزایش هزینه های دفاعی را کاهش دهند، در عوض پیشنهاد کنند آن را در سطوحی که دولت بایدن پیشنهاد کرده است حفظ کنند.

به گفته این فرد، جمهوری خواهان ممکن است به هدف خود در بازگرداندن بودجه تقویت شده برای خدمات درآمد داخلی دست یابند، اگر بپذیرند که در عوض به کاخ سفید اجازه دهند این پول را به حساب های داخلی دیگر منتقل کند.

در کاخ سفید، کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی، جمهوری‌خواهان را متهم کرد که در معرض خطر یک نکول ویرانگر است که «هر بخش از کشور» را تحت تأثیر قرار می‌دهد، زیرا آنها خواستار کاهش «افراطی» هزینه‌ها هستند که به میلیون‌ها آمریکایی آسیب می‌زند.

او آنچه را که دولت آن را “بحران ساخته شده” نامید که توسط حزب جمهوری خواه به راه افتاده است را محکوم کرد.

کاخ سفید به این استدلال ادامه داده است که با پایان دادن به معافیت‌های مالیاتی برای خانوارهای ثروتمندتر و برخی شرکت‌ها می‌توان کسری بودجه را کاهش داد، اما مک کارتی گفت که در همان اوایل جلسه فوریه به رئیس‌جمهور گفته است که افزایش درآمد ناشی از افزایش مالیات‌ها دور از ذهن است.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق که بار دیگر نامزد انتخابات ریاست جمهوری شده است، جمهوری‌خواهان را تشویق کرده است که اگر به توافقی که از کاخ سفید می‌خواهند دست نیافتند، «یک پیش‌فرض» انجام دهند.

زمان برای دستیابی به یک معامله کوتاه است. یلن روز چهارشنبه گفت که «تقریباً مطمئن به نظر می‌رسد» که بدون توافق، ایالات متحده نمی‌تواند اوایل ژوئن را بدون نکول پشت سر بگذارد. او در یک رویداد وال استریت ژورنال گفت: «ما در حال حاضر شاهد استرس در بازارهای خزانه داری هستیم.

در حالی که بایدن فعلاً استناد به اصلاحیه چهاردهم برای افزایش سقف بدهی خود را رد کرده است، دموکرات‌های مجلس اعلام کردند که همگی فرآیند «تخلیه» قانونی را امضا کرده‌اند که باعث می‌شود سقف بدهی رای گیری شود. اما آن‌ها به پنج جمهوری‌خواه نیاز دارند تا از حزب خود جدا شوند و اکثریت را برای پیش‌برد برنامه‌ها راهنمایی کنند.

“قبض را امضا کن!” دموکرات ها پس از اعلام برنامه تعطیلات تعطیلات، استیو اسکالیس، رهبر اکثریت جمهوری خواه از لوئیزیانا، در مجلس نمایندگان فریاد زدند.

توافق بر سر سطح مخارج اصلی حیاتی است. این امر مک کارتی را قادر می‌سازد تا محدودیت‌هایی در هزینه‌ها برای محافظه‌کاران ایجاد کند، در حالی که آنقدر شدید نباشد که آرای دموکرات‌ها را که در کنگره تقسیم‌شده برای تصویب هر لایحه‌ای مورد نیاز است، از بین ببرد.

اما در صورت موافقت دموکرات‌ها با کاهش هزینه‌های عمیق‌تر از آنچه که تیم بایدن پیشنهاد کرده است، چه چیزی به دست خواهند آورد.

مک کارتی و مذاکره‌کنندگان جمهوری‌خواهش گفتند آنچه دموکرات‌ها به دست می‌آورند افزایش سقف بدهی است – معمولاً کاری که هر دو طرف مسئولیت انجام آن را بر عهده می‌گیرند.

مشکل کاخ سفید نیست. مشکل کوین مک کارتی و جمهوری خواهان افراطی است. آنها کسانی هستند که این اقتصاد را گروگان گرفته اند و همه این کاهش ها را بر سر مردم آمریکا می گذارند.

مذاکره کنندگان در حال حاضر همچنین در مورد مدت زمان سقف 1 درصدی رشد هزینه های سالانه در آینده بحث می کنند، به طوری که جمهوری خواهان تقاضای خود را برای سقف 10 ساله به 6 سال کاهش داده اند، اما کاخ سفید تنها یک سال برای سال 2025 پیشنهاد می دهد.

جمهوری خواهان می خواهند الزامات کاری برای کمک های دولتی به دریافت کنندگان کوپن های غذایی، کمک های نقدی و برنامه مراقبت های بهداشتی Medicaid را افزایش دهند که به گفته دولت بایدن بر میلیون ها نفری که به کمک وابسته هستند تأثیر می گذارد.

همه طرف ها به پتانسیل این بسته چشم دوخته اند که شامل چارچوبی برای تسهیل مقررات فدرال و سرعت بخشیدن به توسعه پروژه های انرژی باشد. اکنون که وضعیت اضطراری همه گیر رسما لغو شده است، همه آنها مطمئناً حدود 30 میلیارد دلار از بودجه مصرف نشده COVID-19 را پس خواهند گرفت.

کاخ سفید با پیشنهاد ثابت نگه داشتن مخارج دفاعی و غیردفاعی در سال آینده مخالفت کرده است که باعث صرفه جویی 90 میلیارد دلاری در سال بودجه 2024 و 1 تریلیون دلاری در 10 سال می شود.

___

نویسندگان آسوشیتدپرس، سونگ مین کیم، فاطمه حسین، کوین فریکینگ و دارلین سوپرویل در این گزارش مشارکت داشتند.