“برادر کوچک من به دارو احتیاج دارد”

جنگنده های مسلح در یک کامیون که پرچم اتیوپی را در دست دارند
جنگنده های مسلح در یک کامیون که پرچم اتیوپی را در دست دارند

با توجه به اینکه برادر 11 ساله ام از فلج مغزی و صرع رنج می برد ، من به شدت نگران این موضوع هستم که آیا وی به دنبال بروز درگیری جدید در منطقه Tigray در اتیوپی که قبلاً دچار جنگ شده بود ، داروی خود را دریافت خواهد کرد یا خیر.

او با پدر و مادر و خواهر و برادرم در پایتخت منطقه ، مكله ، زندگی می كند و – درست چند روز قبل از شروع درگیری – آنچه را كه معلوم است آخرین گفتگوی ویدیویی من با آنها درباره معالجه وی است ، داشتم.

از آنجا که داروهای وی گران است و داروخانه های Mekelle اغلب به پایان می رسند ، من موافقت کردم که برای پرداخت هزینه داروها برای خانواده ام پول بفرستم ، در حالی که آنها قصد داشتند داروها را از پایتخت فدرال ، آدیس آبابا دریافت کنند.

من یک انتقال بانکی از نایروبی ، پایتخت کنیا – به محل زندگی خود – به مکل انجام دادم ، اما با توجه به درگیری بانک ملی دولتی اتیوپی که اکنون بیش از 600 شعبه خود را در Tigray تعطیل کرده است ، خانواده من نمی توانند پول را برداشت کنند.

و حتی اگر پول نقد دریافت کنند ، نمی توانند داروها را دریافت کنند ، زیرا تمام پروازهای مسافرتی به Tigray متوقف شده است ، به این معنی که کسی نمی تواند آن را از آدیس آبابا بیاورد. سفر جاده ای بین دو شهر ، در حدود 700 کیلومتری (435 مایل) فاصله از یکدیگر ، نیز متوقف شده است و بسیاری از Tigrayan ها را در پایتخت فدرال گرفتار کرده است.

نقشه
نقشه

اکنون فضای هوایی فقط به هواپیماهای نظامی محدود شده است.

ابی احمد نخست وزیر اتیوپی و برنده صلح نوبل به مردم در Tigray هشدار داده است که از برگزاری اجتماعات اجتناب کنند زیرا او دستور حمله هوایی برای از بین بردن زرادخانه نظامی دولت منطقه را صادر کرده است. وی می خواهد آن را پس از اتهامات غیرقانونی در دفتر و تحت کنترل گرفتن خشونت آمیز پایگاه نظامی فدرال در نزدیکی مکل ، از قدرت خارج کند ، اتهاماتی که دولت تیگری آن را رد می کند.

اتوبوس و توک توک در مکله ، اتیوپی - نوامبر 2020
سفر به و از Tigray اکنون غیرممکن است

دولت منطقه همچنین مسافرت جاده ای در Tigray را به شدت محدود کرده است ، زیرا جنگ بر اساس سازمان ملل در هشت مکان ، از جمله در منطقه کنجد هومرا ، که کشاورزان معمولاً در این زمان از سال محصول برداشت می کنند ، کمک می کند. توسط کارگران از منطقه همسایه آمهارا ، در نشانه ای از چگونگی درهم آمیختن سرنوشت اتیوپیایی ها از همه گروه های قومی.

اکنون ، ترس و سو ظن در حال افزایش است ، به طوری که برخی از Tigrayan ها در پلیس و ارتش فدرال به من می گویند که توسط مقامات برترشان به آنها دستور داده شده است که اسلحه خود را تحویل دهند و گزارش کار را متوقف کنند.

آب جیره بندی شده است

هنگامی که اخبار درگیری در ساعات اولیه 4 نوامبر – روزی که توجه جهانیان به انتخابات جدی آمریکا متمرکز شد – منتشر شد ، پیامی از یک همکار دریافت کردم که می گوید: “آیا شما شنیده اید که چه اتفاقی افتاده است؟ آیا شما در مورد خانواده؟”

"من قصد داشتم برای جشن گرفتن کریسمس در ژانویه برگردم - همانطور که مسیحیان ارتدکس اتیوپی انجام می دهند - و برای ازدواج با دوست پسرم""، منبع: Hana Zeratsyon ، شرح منبع: روزنامه نگار BBC Tigrinya ، تصویر: Hana Zeratsyon
“من قصد داشتم برای جشن گرفتن کریسمس در ژانویه برگردم – همانطور که مسیحیان ارتدوکس اتیوپی انجام می دهند – و برای ازدواج با دوست پسرم” “، منبع: هانا زراتسیون ، شرح منبع: روزنامه نگار BBC Tigrinya ، تصویر: هانا زراتسیون

من بلافاصله شماره والدین و خواهر و برادرهایم را شماره گیری کردم ، اما چون تلفن قطع شده بود و اینترنت قطع شده بود ، و من – و صدها هزار نفر دیگر – از خانواده هایمان در Tigray جدا شدم ، به هیچ یک از آنها دسترسی پیدا نکردم.

دلم برای برادر کوچکم بیشتر از همه تنگ شده است. از آنجا که او نمی تواند صحبت کند ، من در هنگام پیوندهای ویدیویی خانواده ام او را می دیدم.

حالا ، من به عکسهایی که از او دارم چسبیده ام – و امیدوارم که درگیری به زودی پایان یابد تا او بتواند داروهایش را دریافت کند. همچنین به این فکر می کردم که او را برای معاینات پزشکی بیشتر به نایروبی برسانم. من همچنین به این فکر می کردم که برای او صندلی چرخدار بخرم زیرا در راه رفتن مشکل دارد.

همه اینها باید منتظر بمانند تا درگیری به پایان برسد ، اما اگر طولانی شود چه می کنید؟ این یک احتمال واقعی است زیرا نخست وزیر میانجیگری را رد کرده است در حالی که بعید به نظر می رسد دولت منطقه ای – به رهبری یک جنبش پارتیزانی سابق ، جبهه آزادیخواهی مردم Tigray (TPLF) – قدرت را تسلیم کند.

وسایل نقلیه ارتش در Tigray ، اتیوپی - نوامبر 2020
این اقدام نظامی بازگرداندن عواملی است برای کسانی که درگیری های قبلی اتیوپی را تجربه کرده اند

سپس چه اتفاقی برای خانواده من و خانواده های دیگر خواهد افتاد؟ آیا کمبود غذا وجود خواهد داشت؟ آیا قیمت ها افزایش می یابد؟ چگونه خانواده ها با کمبود پول نقد مقابله می کنند ، به ویژه اگر به پول های نقدی که توسط اقوام ساکن خارج از کشور ارسال می شود ، اعتماد کنند؟

در حال حاضر گزارش هایی مبنی بر کمبود آرد و سوخت در Tigray – و بدتر از همه ، آبی که قبلاً جیره بندی شده بود – وجود دارد.

در مکله که بین 400000 تا 500،000 نفر جمعیت دارد ، خانه ها هفته ای یکبار آب لوله کشی می کردند اما تأمین برق متوقف شده است.

خانواده ها قبلاً از فروشندگان آب می خریدند اما تلفن آنها از تلفن جدا است ، دیگر نمی توانند برای سفارش دادن تماس بگیرند.

روز پنجشنبه گزارش شد که یک سد تولید کننده برق در یک حمله هوایی آسیب دیده و باعث قطع برق شده است.

“هرگز سفید نپوش”

اما بزرگترین نگرانی من این است: اگر تانکها به داخل شهر من بپیچند یا اگر در یک حمله هوایی مورد اصابت قرار بگیرد ، چه می کنم؟

من خاطرات کودکی روشنی از جنگ مرزی 1998-2000 بین اتیوپی و اریتره دارم – از اینکه در خانه ما توسط مادرم محافظت می شود وقتی صدای غرش وحشتناک هواپیماهای جنگی را می شنویم و به من گفته می شود که هرگز لباس سفید نپوشید تا دیده نشوند.

این انزجار تا زمان نوجوانی ادامه داشت ، در نهایت با خودم گفتم: “سفید پوشیدن واقعاً مشکلی ندارد.”

اطلاعات بیشتر در مورد بحران Tigray:

برخی از دوستان من – که ذهن آنها نیز به همان دوران بازمی گردد ، زمانی که ما فکر می کردیم آن را پشت سر گذاشته ایم – در حال ساخت عقب بدتر هستند – از ساختن سنگر در مدرسه خود به عنوان کودک چهار ساله. حمله هوایی اریتره که منجر به کشته شدن کودکان در مدرسه دیگری شد. دوستان و همسایگان هرگز از خط مقدم برنمی گردند.

خاطرات یک دوست حتی بیشتر برمی گردد – به داستانهایی که وی در مورد چگونگی فرار مادرش به حومه مکله در سال 1989 برای فرار از بمباران هوایی به دستور رژیم زمانه Mengistu Haile Mariam ، حاکم وقت اتیوپی ، و چگونگی زنده ماندن پدربزرگش از 1943 شنیده بود. بمباران شهر توسط نیروی هوایی سلطنتی انگلیس به درخواست امپراتور هایل سلاسی.

بنابراین ، مردم مکله – مانند سایر مناطق تیگرای و اتیوپی – جنگ را پس از جنگ تجربه کرده اند.

آنها نگران یکی دیگر از آنها هستند ، به خصوص هنگامی که فصل جشن نزدیک می شود.

من قصد داشتم ماه آینده برگردم تا کریسمس را در ژانویه جشن بگیرم – همانطور که مسیحیان ارتدوکس اتیوپی انجام می دهند – و برای ازدواج با دوست پسرم که پس از چند سال پیش به نایروبی رفتم و برای کار در بی بی سی به زندگی خود در مکل ادامه داد ، ازدواج کردم.

یک دارنده غرفه کریسمس در مکل ، اتیوپی - ژانویه 2020
کریسمس معمولاً یک جشن بزرگ در Mekelle است

اما برنامه های من یخ زده است ، زیرا خودم را از او و خانواده ام جدا می کنم. این من را به یاد پدرم می اندازد ، نجاری فروتن ، که به دلیل جنگی که دو کشور درگیر کردند ، هرگونه ارتباط با خواهرش را در اریتره از دست داد.

او به مدت دو دهه از چقدر دلتنگ او شده بود. هنگامی که گذرگاه های مرزی – البته موقتاً – به دنبال توافق صلح دوباره آغاز شد ، آقای ابی در سال 2018 با رئیس جمهور اریتره ، ایسیاس آفورکی مذاکره کرد ، او منتظر دیدن او بود ، اما متوجه شد که او فوت کرده است.

"چند نفر طول می کشد تا جنگ شود.  اما برای ایجاد صلح یک روستا و یک ملت لازم است.  برای من پرورش صلح مانند کاشتن و رشد درختان است""، منبع: ابی احمد ، شرح منبع: سخنرانی پذیرش جایزه صلح نوبل نخست وزیر اتیوپی ، تصویر: ابی احمد
“برای ساختن جنگ چند نفر طول می کشد. اما ساختن صلح به یک روستا و یک کشور نیاز دارد. پرورش صلح برای من مانند کاشت و رشد درختان است” ، منبع: ابی احمد ، توضیح منبع: سخنرانی پذیرش جایزه صلح نوبل نخست وزیر اتیوپی در سال 2019 ، تصویر: ابی احمد

آقای ابی به خاطر تلاش هایش برای صلح با اریتره ، جایزه صلح نوبل در سال 2019 را دریافت کرد و در سخنرانی پذیرش خود در اسلو گفت:

“برای ساختن جنگ چند نفر طول می کشد. اما برای ایجاد صلح یک روستا و یک ملت طول می کشد. برای من پرورش صلح مانند کاشت و رشد درختان است. درست مثل اینکه درختان برای رشد به آب و خاک خوب احتیاج دارند ، صلح نیز به تعهد بی دریغ ، صبر بی پایان نیاز دارد. و حسن نیت برای تولید و برداشت سود سهام آن است. “

من امیدوارم که مانند بسیاری دیگر ، آقای Abiy و رهبر Tigray ، Debretsion Gebremichae ، صلح کنند.

در غیر این صورت ، بذر نفرت می تواند رشد کند ، در کشوری که قبلاً درگیر درگیری های قومی شده است و از سال 2018 حدود دو میلیون نفر – از جمله بیش از 100000 Tigrayans – را در مناطق مختلف اتیوپی بی خانمان کرده است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>