بحث در مورد سفر احتمالی پوتین در آفریقای جنوبی در بحبوحه “نگرانی” ایالات متحده در مورد اهداف بریکس داغ شده است.

ژوهانسبورگ – وزرای خارجه پنج کشور بلوک اقتصادهای در حال توسعه بریکس، برزیل، روسیه، چین، هند و آفریقای جنوبی روز پنجشنبه در کیپ تاون آفریقای جنوبی در بحبوحه گمانه زنی های فزاینده درباره احتمال حضور ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه اجلاس اوت در این کشور در ماه مارس، دادگاه کیفری بین المللی (ICC) حکم بازداشت پوتین را صادر کرد بیش از حد ادعا شده جنایات جنگی در اوکراینبنابراین اگر پا به آفریقای جنوبی بگذارد، که یکی از کشورهای امضاکننده دیوان بین المللی کیفری است، ممکن است با دستگیری مواجه شود.

دولت آفریقای جنوبی گفته است که به دنبال مشاوره حقوقی در مورد خلاءهای احتمالی در اساسنامه رم است که دادگاه بین المللی را تأسیس کرد و ممکن است پوتین را قادر سازد تا در نشست سطح بالاتر بریکس در تابستان امسال شرکت کند.

South-africa-lavrov.jpg
وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، نالدی پاندور، سمت راست، با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، در مرکز، پیش از نشست وزرای خارجه بریکس در کیپ تاون، آفریقای جنوبی، 1 ژوئن 2023، دیدار می کند.

جزوه / فیس بوک / اداره روابط و همکاری بین المللی آفریقای جنوبی


روز دوشنبه، نالدی پاندور، وزیر امور خارجه آفریقای جنوبی، دستوری را برای اعطای مصونیت دیپلماتیک به همه مقامات خارجی که در نشست این هفته و همچنین نشست آتی در ماه آگوست شرکت خواهند کرد، اعلام کرد. این واضح ترین سیگنال تا به امروز بود که دولت آفریقای جنوبی مشتاق است تا پوتین را قادر به حضور در این نشست کند.

در همین حال، عبد باپلا، یکی از مقامات ارشد دفتر ریاست جمهوری آفریقای جنوبی، به سرویس جهانی بی بی سی گفت که دولت قصد دارد تغییراتی را در قوانین کشور، به ویژه قانون اجرای ICC، در ماه ژوئن به پارلمان ارائه کند که به رهبران قدرت می دهد. تصمیم بگیرید که چه کسی را بدون توجه به حکم دادگاه بین المللی کیفری دستگیر کنید.

باپلا گفت که دولت همچنین به دنبال معافیت خاصی از دیوان کیفری بین‌المللی خواهد بود تا مطمئن شود که در صورت حضور پوتین در ماه اوت، مجبور به دستگیری وی نخواهد بود.

اتحاد دموکراتیک، حزب اصلی اپوزیسیون آفریقای جنوبی، درخواست دادگاهی را برای وادار کردن مقامات به دستگیری پوتین در صورت آمدن وی در تابستان امسال آغاز کرده است.

تاپ شات-سفریکا-روسیه-اوکراین-تخاصم دیپلماسی-سیاست
بیلبوردی از کمپین سازمان آواز که از سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی می خواهد در صورت شرکت در نشست برنامه ریزی شده در این کشور در ماه اوت، رئیس جمهور روسیه، ولادیمیر پوتین را دستگیر کند، در نزدیکی سنتوریون، آفریقای جنوبی، 31 مه 2023 مشاهده می شود.

لوکا سولا / خبرگزاری فرانسه / گتی


رئیس جمهور سیریل رامافوزا در سخنرانی روز چهارشنبه در مجمع ملی در کیپ تاون گفت: “تلاش های هماهنگی برای کشاندن آفریقای جنوبی به رقابت ژئوپلیتیکی گسترده تر در مورد مناقشه روسیه و اوکراین صورت گرفته است. منشور ملل متحد، و برای حل مسالمت آمیز مناقشه از طریق گفتگو».

با تشدید بحث بر سر سفر احتمالی پوتین، رامافوزا گفت که چهار تن از وزرای ارشد دولت خود از جمله پاندور را به عنوان فرستادگانی به کشورهای G7 می فرستد تا درباره تعهد آفریقای جنوبی به موضع «غیر متعهد» در قبال جنگ روسیه در اوکراین توضیح دهند.

در اوایل ماه مه، رامافوسا از “مأموریت صلح” رهبران آفریقایی در ماه ژوئن به اوکراین و روسیه خبر داد. پوتین و ولودیمیر زلنسکی روسای جمهور اوکراین گفته اند که با سران کشورهای آفریقایی که توسط رامافوزا رهبری می شود دیدار خواهند کرد.

رامافوسا هنگام اعلام این مأموریت توسط خود و شش تن دیگر از رهبران کشورهای آفریقایی گفت: “اصلی در گفتگوهای ما تلاش برای یافتن راه حلی مسالمت آمیز برای درگیری ویرانگر در اوکراین است.”

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه به آفریقای جنوبی سفر کرد
وزیر امور خارجه روسیه، سرگئی لاوروف (L) در 23 ژانویه 2023 با سیریل رامافوزا، رئیس جمهور آفریقای جنوبی در پرتوریا، آفریقای جنوبی، ملاقات کرد.

وزارت خارجه روسیه / جزوه / خبرگزاری آنادولو / گتی


نشست های بریکس پس از نشست سران گروه هفت (G-7) اواخر ماه مه در ژاپن برگزار می شود. این نشست با ضربه زدن آمریکا و دیگر اقتصادهای بزرگ جهان به روسیه با مجموعه‌ای از تحریم‌های جدید به دلیل تهاجم مداوم این کشور به اوکراین و بحث در مورد مقابله با چین که به طور فزاینده‌ای مدعی شده بود، مشخص شد.

آفریقای جنوبی به اجلاس اخیر G-7 دعوت نشد – اولین باری بود که این کشور از زمان روی کار آمدن رامافوزا در سال 2018 دعوت نشده بود.

روبن بریگیتی، سفیر ایالات متحده در آفریقای جنوبی، که در 11 ماه مه این کشور را متهم کرد که در تضاد با بی طرفی اعلام شده خود در اوکراین، به روسیه تسلیحاتی ارائه می دهد، خاطرنشان کرد که مقامات کشورهای بریکس، این بلوک را به عنوان “مقابله” در مقابل گروه 7 معرفی کرده اند. و او به وضوح نشان داد که ایالات متحده ناظر است.

بریگیتی گفت: «مقامات ما نسبت به بیان صریح پیکربندی بریکس به عنوان نقطه مقابل G-7 ابراز نگرانی جدی کردند. البته آفریقای جنوبی آزاد است که شرکای دیپلماتیک و اقتصادی خود را هر طور که بخواهد انتخاب کند و همچنین ایالات متحده آمریکا نیز آزاد است.

بریگیتی گفت: “این یک موضوع قلدری نیست، همانطور که من اغلب در این زمینه می شنوم. موضوع تهدید نیست.” “هر رابطه ای اینگونه عمل می کند.”


بررسی پیامدهای احتمالی حکم بازداشت پوتین از سوی دیوان کیفری بین‌المللی

05:06

بریگیتی با توجه به دورنمای سفر پوتین به آفریقای جنوبی در ماه اوت و امتناع مقامات از بازداشت وی تحت تعهدات خود به عنوان یک کشور امضاکننده دیوان کیفری بین‌المللی، گفت که ایالات متحده نمی‌تواند درک کند که چرا دولت آفریقای جنوبی به طور علنی و کامل به تعهدات خود پایبند نیست. که داوطلبانه به عهده گرفته است».

روابط آفریقای جنوبی و آمریکا تحت فشار قرار گرفته اند از زمانی که این کشور “موضع غیر متعهد” خود را در مورد جنگ روسیه در اوکراین اعلام کرد، و زمانی که بریگیتی آفریقای جنوبی را متهم کرد که مخفیانه اسلحه را بر روی یک کشتی روسی تحریم شده در بندر سیمون تاون در دسامبر 2022، قبل از بازگشت کشتی به بار می کند، بدتر شدند. روسیه با محتویاتش

اظهارات او پس از تشدید تنش در ماه فوریه به دلیل تصمیم آفریقای جنوبی به این موضوع بیان شد میزبان بازی های مشترک جنگ دریایی در سواحل خود با کشتی های جنگی روسی و چینی، در حالی که جهان یک سال کامل از تهاجم گسترده روسیه به اوکراین را جشن گرفت.

تمرینات آفریقای جنوبی روسیه چین
دریاسالار نیکولای یومنوف، فرمانده کل نیروی دریایی روسیه، سمت راست دوم، و افسران نیروی دریایی چین در روز نیروهای مسلح در خلیج ریچاردز، آفریقای جنوبی، 21 فوریه 2023، در بحبوحه تمرینات دریایی مشترک در سواحل شرقی کشور شرکت کردند. با نیروی دریایی روسیه و چین

Themba Hadebe/AP


در طول نشست های پنجشنبه در کیپ تاون، پنج وزیر خارجه بریکس عملاً با همتایان خود از عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ایران، کوبا، مصر، آرژانتین و جمهوری دموکراتیک همراه خواهند شد.

این گروه گسترده‌تر، که به آنها «دوستان بریکس» گفته می‌شود، مجموعه‌ای در حال رشد از کشورهای جنوب جهانی را نشان می‌دهد که علاقه‌مند به پیوستن به بلوک بریکس هستند.

خبرگزاری روسی تاس روز 26 مه به نقل از یک منبع نوشت که پوتین “از شرکت در نشست انصراف نداده” و افزود: “رهبر روسیه دعوت شده است.”