ایران دانشمند هسته ای مقتول را دفن کرده و عهد می کند که به کار خود ادامه دهد

تهران ، ایران – ایران روز دوشنبه مراسم تشییع جنازه دانشمند مقتول را که برنامه هسته ای نظامی خود را دو دهه پیش بنیان نهاد ، برگزار کرد ، وزیر دفاع جمهوری اسلامی قول داد که کار این مرد را “با سرعت و قدرت بیشتر” ادامه دهد.

یک نگهبان افتخاری تابوت حاوی جسد محسن فخری زاده را به همراه داشت که گفته می شود جمعه در کمین نظامی به ضرب گلوله کشته شد و مقامات ایرانی آن را به گردن اسرائیل انداختند.

اسرائیل ، که مدتهاست در دهه گذشته مظنون به کشتن دانشمندان هسته ای ایران بود ، از اظهار نظر در مورد حمله خودداری کرده است.

فخری زاده ریاست برنامه موسوم به AMAD ایران را بر عهده داشت ، برنامه ای که اسرائیل و غرب ادعا کردند عملیاتی نظامی با هدف امکان ساخت سلاح هسته ای است. آژانس بین المللی انرژی اتمی می گوید که “برنامه ساختار یافته” در سال 2003 پایان یافت. سازمان های اطلاعاتی ایالات متحده با یک ارزیابی در گزارش 2007 موافقت کردند.

اسرائیل با اشاره به برنامه موشک های بالستیک تهران و تحقیقات در مورد سایر فن آوری ها ، اصرار دارد که ایران همچنان خواستار تولید سلاح هسته ای است. ایران مدتهاست که برنامه هسته ای خود را مسالمت آمیز حفظ کرده است.

خدمات روز دوشنبه با حضور مقاماتی از جمله ژنرال حسین سلامی ، رئیس سپاه پاسداران ، ژنرال اسماعیل قاآنی ، رهبر نیروی قدس سپاه پاسداران ، علی اکبر صاحعی ، رئیس برنامه هسته ای غیرنظامی و مامود علوی ، وزیر اطلاعات ، در بخشی از وزارت دفاع ایران در تهران انجام شد. آنها جدا از یکدیگر می نشستند و به دلیل شیوع ویروس کرونا ماسک می زدند زیرا قاریان با تلاوت آهنگ هایی از قرآن و متون دینی را می خواندند.

ژنرال امیر حاتمی وزیر دفاع پس از بوسیدن تابوت فخری زاده و قرار دادن پیشانی در برابر آن سخنرانی کرد. وی گفت كه كشته شدن فخری زاده باعث می شود كه ایرانیان “با وحدت و قاطعیت بیشتری برخورد كنند.”

حاتمی در اظهارنظرهایی که به طور زنده از تلویزیون دولتی پخش شد ، گفت: “برای ادامه مسیر شما ، ما با سرعت و قدرت بیشتری ادامه خواهیم داد.”

حاتمی همچنین با انتقاد از کشورهایی که قتل فخری زاده را محکوم نکرده اند ، هشدار داد: “این روزی شما را جبران خواهد کرد.” یک شبه ، امارات متحده عربی ، که به تازگی به توافق عادی سازی با اسرائیل رسیده است ، بیانیه ای صادر کرد و “ترور شنیع” را محکوم کرد. امارات متحده عربی ، محل زندگی ابوظبی و دبی ، هشدار داد که “می تواند درگیری ها را در منطقه بیشتر کند.”

سال گذشته ، امارات متحده عربی در میانه یک سری تشدید حوادث بین ایران و ایالات متحده قرار گرفت. اگرچه مدت زیادی به برنامه هسته ای ایران مشکوک بود ، امارات گفته است که می خواهد بحران را تشدید کند. امارات متحده عربی تازه سرویس هوایی مسافران را به اسرائیل آغاز کرده و انتظار می رود اسرائیلی ها در روزهای آینده در کشور حنوکا تعطیلات خود را طی کنند.

تصویر: معترضین تصاویر بزرگترین دانشمند هسته ای ایران را در هنگام تظاهرات علیه کشته شدن وی در تهران در روز شنبه در دست دارند.  (مجید عسگری پور / وانا / رویترز)
تصویر: معترضین تصاویر بزرگترین دانشمند هسته ای ایران را در هنگام تظاهرات علیه کشته شدن وی در تهران در روز شنبه در دست دارند. (مجید عسگری پور / وانا / رویترز)

حاتمی همچنین زرادخانه هسته ای ایالات متحده را – و ذخیره بمب های اتمی که مدتهاست به اسرائیل متهم شده بود – “خطرناکترین خطر علیه بشریت” خواند.

عزاداران بعداً فخری زاده را در حیاط مسجد امامزاده صالح در شمال تهران به خاک سپردند.

درست پس از خاکسپاری ، تلویزیون انگلیسی انگلیسی Press TV گزارش داد که اسلحه ای که از صحنه حمله کشف شده دارای “آرم و مشخصات صنعت نظامی اسرائیل” است. کانال العربی زبان تلویزیون دولتی ، العالم ، ادعا کرد سلاح های مورد استفاده “توسط ماهواره کنترل می شوند” ، ادعایی که روز یکشنبه توسط خبرگزاری نیمه رسمی فارس نیز مطرح شد.

برنامه اخبار NBC را برای اخبار جدید و سیاست بارگیری کنید

علی شمخانی ، دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور ، به طور جداگانه به تلویزیون دولتی گفت که دشمنان ایران در گذشته “تعدادی عملیات ناموفق” را علیه فخری زاده آغاز کرده اند.

شمخانی بدون بیان جزئیات گفت: “این بار دشمن روشی کاملاً جدید ، حرفه ای و پیچیده را به کار گرفت.”

در پاسخ به این قتل ، پارلمان ایران بررسی لایحه ای را آغاز کرده است که بازرسی توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی را متوقف می کند. ناظر هسته ای پس از توافق هسته ای 2015 این کشور با قدرت های جهانی ، نگاهی بی سابقه و در زمان واقعی به برنامه هسته ای غیرنظامی ایران ارائه داده است.

این معامله پس از خروج یک جانبه رئیس جمهور دونالد ترامپ در سال 2018 آمریکا از توافق صورت گرفت. برنامه اتمی غیرنظامی ایران آزمایشات خود را ادامه داده و اکنون ذخیره اورانیوم در حال رشد تا خلوص 4.5 درصد را غنی می کند.

این هنوز خیلی کمتر از سطح 90 درصدی اسلحه است ، اگرچه کارشناسان هشدار می دهند که ایران در صورت تصمیم به تعقیب آنها ، اکنون اورانیوم با غنی سازی کم کافی برای تولید مجدد سوخت حداقل دو بمب اتمی را دارد. طبق گزارشات ، لایحه پیشنهادی همچنین به برنامه اتمی غیرنظامی ایران نیاز دارد که حداقل 265 پوند اورانیوم غنی شده تا 20 درصد تولید کند – یک گام کوتاه فنی تا 90 درصد.

پارلمان 290 کرسی ایران تحت سلطه تندروها قرار دارد که احتمالاً از این لایحه حمایت می کنند. در نهایت باید توسط شورای نگهبان ایران تصویب شود. آیت الله علی خامنه ای ، رهبر معظم انقلاب نیز در تمام امور مملکتی حرف آخر را می زند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>