ایالات متحده و متحدانش با روسیه و چین بر سر پرتاب نافرجام ماهواره جاسوسی نظامی کره شمالی درگیر شدند

سازمان ملل متحد (AP) – ایالات متحده و متحدانش روز جمعه با روسیه و چین بر سر پرتاب نافرجام یک ماهواره جاسوسی نظامی توسط کره شمالی در این هفته که نقض چندین قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل بود، درگیر شدند که مسکو و پکن از محکوم کردن آن خودداری کردند.

این رویارویی جدیدترین رویارویی بر سر برنامه‌های هسته‌ای، موشک‌های بالستیک و نظامی کره شمالی بود که رابرت وود، معاون سفیر آمریکا هشدار داد که صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند. او گفت که پرتاب ناموفق «نه تنها ترافیک دریایی و هوایی در منطقه را مختل کرد، بلکه باعث ایجاد هشدار برای همسایگان آن در ژاپن و جمهوری کره نیز شد».

پیونگ یانگ به زودی پرتاب دیگری را تهدید می کند.

شورای امنیت پس از اولین انفجار آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال 2006 تحریم‌هایی را اعمال کرد و طی سال‌ها در مجموع 10 قطعنامه که به دنبال مهار برنامه‌های هسته‌ای و موشک‌های بالستیک این کشور و قطع کمک‌های مالی – تا کنون ناموفق بوده است، تحریم‌هایی را تشدید کرد. در آخرین قطعنامه تحریمی که در دسامبر 2017 توسط شورا به تصویب رسید، اعضا متعهد شدند که صادرات نفت به کره شمالی را در صورت پرتاب موشک بالستیک با قابلیت دستیابی به بردهای بین قاره ای محدودتر کنند.

چین و روسیه در ماه مه 2022 قطعنامه‌ای را وتو کردند که تحریم‌های جدیدی از جمله صادرات نفت را به دلیل پرتاب موشک‌های بالستیک قاره‌پیما اعمال می‌کرد. از آن زمان، آنها هرگونه اقدام شورا از جمله بیانیه های مطبوعاتی را مسدود کرده اند.

رزماری دی کارلو، مسئول سیاسی سازمان ملل متحد به شورا گفت آخرین باری که کره شمالی ماهواره مشابهی را به پرتاب نافرجام روز چهارشنبه انجام داد، در 7 فوریه 2016 بود و شورای امنیت آن را محکوم کرد.

او گفت: «فقدان اتحاد و اقدام در شورای امنیت نمی‌تواند مسیر منفی در شبه جزیره کره را کاهش دهد، و کره شمالی «محدودیتی ندارد و سایر طرف‌ها مجبورند بر بازدارندگی نظامی تمرکز کنند».

اما همسایه و متحد کره شمالی، چین و روسیه، که از زمان جنگ در اوکراین به پیونگ یانگ نزدیک شده اند، غرب و به ویژه ایالات متحده را مسئول تنش های کنونی می دانند.

گنگ شوانگ، معاون سفیر چین در سازمان ملل گفت که وضعیت شبه جزیره کره باقیمانده جنگ سرد است. وی ایالات متحده را متهم کرد که طی سال‌ها به تلاش‌های کره شمالی برای گفت‌وگو پاسخ نداده و در عوض به تحریم‌ها و فشار بر پیونگ یانگ متوسل شده و فرصت را برای حل و فصل موضوع هسته‌ای از دست داده است.

ایالات متحده با الحاق شبه جزیره (کره) به استراتژی هند و اقیانوسیه خود، به فعالیت های نظامی خود ادامه داده و حضور نظامی خود را در شبه جزیره و مناطق اطراف آن به طور قابل توجهی افزایش داده است که به طور جدی منافع امنیتی استراتژیک شبه جزیره و همسایگان آن را تضعیف کرده است. گنگ گفت

وی همچنین به بیانیه اخیر واشنگتن و کره جنوبی از جمله برنامه های ارسال زیردریایی های هسته ای استراتژیک به شبه جزیره اشاره کرد.

گنگ مدعی شد که سیاست های ایالات متحده «منفعت شخصی ژئوپلیتیکی» است و به شورا گفت که مقصر دانستن یک طرف «تنها باعث تشدید درگیری ها، تحریکات و تزریق ابهامات جدید به وضعیت متشنج در شبه جزیره می شود».

وی از شورا خواست تا قطعنامه‌ای را تصویب کند که چین و روسیه در نوامبر 2021 منتشر کردند که به مجموعه‌ای از تحریم‌ها علیه شمال پایان می‌دهد و گفت این نقطه شروعی برای “توسعه کاهش تنش، اعتماد متقابل و اتحاد” در میان 15 عضو خواهد بود. .

آنا اوستیگنیوا، معاون سفیر روسیه، افزایش فشار آمریکا و متحدانش بر کره شمالی را عامل “مارپیچ تنشی که اکنون شاهد آن هستیم” دانست. وی از فعالیت‌های نظامی فزاینده ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی به‌ویژه مانورهای نظامی اخیر در مقیاس بزرگ آمریکا و کره جنوبی انتقاد کرد و گفت که این تمرین‌ها نه تنها برای شمال شرق آسیا، بلکه برای منطقه آسیا و اقیانوسیه به‌عنوان یک کل بی‌ثبات‌کننده هستند.

اوستیگنیوا با تاکید بر اینکه قطعنامه های سازمان ملل که تحریم ها را اعمال می کند، از تلاش ها برای حل و فصل اوضاع در شبه جزیره کره از طریق ابزارهای سیاسی و دیپلماتیک حمایت می کند، گفت: روسیه مخالف “بن بست و سیاست غیرانسانی افزایش فشار تحریم ها” است.

او گفت که روسیه از ایالات متحده می خواهد که به جای تلاش برای واگذاری مسئولیت «به سایر کشورها»، گام هایی برای کاهش تنش ها و از سرگیری گفت وگو بردارد و همچنین از اقدام شورا در مورد قطعنامه چین و روسیه حمایت می کند.

وود، نماینده ایالات متحده، در پاسخ گفت که بیانیه واشنگتن پاسخی به فعالیت های هسته ای و موشک های بالستیک بی ثبات کننده کره شمالی است.

او گفت: «تصور سخت است که تحریم ها را کاهش دهیم» همانطور که در پیش نویس قطعنامه چین و روسیه خواسته شده است و در حالی که پیونگ یانگ به نقض قطعنامه های شورای امنیت ادامه می دهد، پاداش می دهد.

در مورد دیپلماسی، وود گفت که ایالات متحده بارها اعلام کرده است که آماده گفتگوی بدون قید و شرط است، اما کره شمالی «در بسیاری از موارد مداخلات ما را رد کرده است».

وی تاکید کرد که تمرین‌های نظامی آمریکا و کره جنوبی تلاش‌های قانونی برای دفاع در برابر فعالیت‌های فزاینده پیونگ یانگ است که به این کشور اجازه می‌دهد تا برنامه‌های غیرقانونی سلاح‌های کشتار جمعی و موشک‌های بالستیک خود را پیش ببرد – و “به انتخاب مهمات به جای تغذیه” برای مردمش ادامه دهد.