ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی قصد دارند داده های هشدار موشکی کره شمالی را به اشتراک بگذارند

عکسی که در 13 آوریل 2023 گرفته شده و توسط خبرگزاری رسمی کره ای پیونگ یانگ منتشر شده است، پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیمای جدید را در مکانی نامعلوم نشان می دهد.

عکسی که در 13 آوریل 2023 گرفته شده و توسط خبرگزاری رسمی کره ای پیونگ یانگ منتشر شده است، پرتاب یک موشک بالستیک قاره پیمای جدید را در مکانی نامعلوم نشان می دهد.

این سه کشور روز شنبه پس از بی‌سابقه آزمایش‌های موشکی پیونگ یانگ در سال جاری اعلام کردند، ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی قصد دارند داده‌های هشدار موشکی کره شمالی را قبل از پایان سال 2023 به اشتراک بگذارند.

رهبران سه متحد متعهد به اشتراک گذاری بلادرنگ داده ها در نشستی در پنوم پن، پایتخت کامبوج در ماه نوامبر شدند.

کره شمالی از زمان شکست تلاش های دیپلماتیک در سال 2019، توسعه نظامی خود را افزایش داده است و یک رشته آزمایش های تسلیحاتی ممنوعه از جمله شلیک آزمایشی موشک های بالستیک قاره پیما را انجام داده است.

روسای دفاعی ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی پس از دیدار در یک مجمع در سنگاپور، توافقنامه اشتراک گذاری داده را اعلام کردند.

در بیانیه مشترک آنها آمده است: سه طرف «تلاش‌های سه‌جانبه برای فعال کردن مکانیسم اشتراک‌گذاری داده‌ها برای تبادل داده‌های هشدار موشکی بلادرنگ را قبل از پایان سال جاری به منظور بهبود توانایی هر کشور در شناسایی و ارزیابی موشک‌های پرتاب شده توسط کره شمالی به رسمیت شناختند».

لوید آستین وزیر دفاع آمریکا و یاسوکازو هامادا و لی جونگ سوپ همتایان ژاپنی و کره جنوبی او در حاشیه نشست دفاعی شانگری-لا دیالوگ دیدار کردند.

در بیانیه آمده است: «آنها درباره تهدیدات هسته‌ای و موشکی فزاینده جمهوری دموکراتیک خلق کره (کره شمالی) و همچنین تلاش‌ها برای تقویت تمرین‌های امنیتی سه‌جانبه و رسیدگی به چالش‌های امنیتی مشترک در منطقه هند و اقیانوس آرام بحث کردند.

وزارت دفاع کره جنوبی در بیانیه‌ای جداگانه اعلام کرد که آنها “متعهد شده‌اند در ماه‌های آینده پیشرفت بیشتری در جهت فعال‌سازی مکانیزم اشتراک‌گذاری بی‌درنگ اطلاعات هشدار موشکی داشته باشند”.

حمادا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: این ابتکار “توانایی کشورها برای شناسایی و ارزیابی تهدید موشک های پرتاب شده توسط کره شمالی را بهبود می بخشد و ما برای دستیابی به این مهم در اسرع وقت تلاش خواهیم کرد.”

— “تهدید جدی”–

رکوردشکنی تعداد پرتاب های پیونگ یانگ در سال جاری شامل شلیک آزمایشی اولین موشک بالستیک سوخت جامد این کشور است که یک پیشرفت فنی کلیدی برای ارتش این کشور است.

ایالات متحده و کره جنوبی به نوبه خود همکاری دفاعی خود را افزایش داده اند و یک سری مانورهای نظامی بزرگ را برگزار کردند که شامل دو رزمایش سه جانبه با شرکت ژاپن در سال جاری بود.

کره شمالی این هفته تلاش کرد یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کند اما پس از شکست موشک در دریا سقوط کرد.

پیونگ یانگ یک ماهواره فعال در فضا ندارد و کیم علیرغم قطعنامه های سازمان ملل که استفاده از چنین فناوری را ممنوع می کند، توسعه یک ماهواره جاسوسی نظامی را در اولویت اصلی خود قرار داده است.

پیونگ یانگ گفته است که تسلیحاتش برای دفاع در برابر آنچه تجاوزات آمریکا و کره جنوبی توصیف می کند، ساخته شده است.

کیم سال گذشته کشورش را یک قدرت هسته‌ای «غیرقابل بازگشت» اعلام کرد و خواستار افزایش «تصاعدی» تولید تسلیحات از جمله سلاح‌های هسته‌ای تاکتیکی شد.

ایالات متحده، ژاپن و کره جنوبی در بیانیه خود اعلام کردند که برنامه تسلیحات کشتار جمعی و موشک های بالستیک کره شمالی “یک تهدید جدی برای صلح و ثبات بین المللی است.”

skc/wd/pbt