اسرائیل از تخریب خانه های کرانه باختری انتقاد کرد

KHIRBET HUMSU ، کرانه باختری (AP) – اسرائیل پس از تخریب چندین خانه و دیگر ساختارها در یک جامعه بادیه نشین در کرانه باختری اشغالی این هفته مورد انتقاد شدید قرار گرفت زیرا بیشتر توجه جهان به انتخابات ایالات متحده بود.

روز جمعه ، گروهی از دیپلمات های اروپایی برای نشان دادن حمایت از جامعه فلسطین در برابر آنچه نماینده اتحادیه اروپا گفت نقض قوانین بین المللی است ، از جامعه Khirbet Humsu در دره شمال اردن بازدید کردند.

به گفته گروه حقوق بشر اسرائیل B’Tselem ، سربازان اسرائیلی با بولدوزر و تجهیزات سنگین روز سه شنبه – روز انتخابات آمریكا – 18 چادر و سایر سازه ها را كه 74 نفر را در خود جای داده بود ، تخریب كردند. ارتش اسرائیل گفت این سازه ها بدون اجازه ساخته شده اند.

B’Tselem گفت که این نیروها همچنین محفظه های دامداری ، سوله های نگهداری ، چادرهای پخت و پز ، صفحات خورشیدی ، ظروف آب و آبخوری ها را تخریب کردند و آنها 30 تن خوراک دام ، یک وسیله نقلیه و دو تراکتور را توقیف کردند.

عابد الغنی عواد ، یکی از ساکنان جامعه فقیر بادیه نشین ، گفت که زندگی قبل از تخریب ها دشوار بود.

وی گفت: “ما از انواع مختلف هوا ، گرما و سرما و کمبود آب رنج می بریم” و افزود که نزدیکترین منبع آب 14 کیلومتر (9 مایل) دورتر است.

Sven Kühn von Burgsdorff ، نماینده اتحادیه اروپا ، که هدایت هیئت را بر عهده داشت ، گفت که “کاملا واضح” است که تخریب ساختارها “مغایر با قوانین بین المللی است”.

ایوان هله ، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل برای سرزمین های فلسطین ، در اوایل این هفته در بیانیه ای گفت که این بزرگترین تخریب در نوع خود در دهه گذشته است.

وی درباره بادیه نشینی های Khirbet Humsu گفت: “آسیب پذیری آنها با شروع زمستان و بیماری همه گیر COVID-19 بیشتر می شود.” “برخی از سازه های تخریب شده به عنوان کمک بشردوستانه اهدا شده است.”

ارگان نظامی اسرائیل مسئول امور غیرنظامی در کرانه باختری می گوید “یک فعالیت اجرایی” علیه هفت چادر و هشت قلم انجام شده است که “به طور غیرقانونی در یک محدوده شلیک ساخته شده اند.” وی از پاسخ دادن به س questionsالات مربوط به سیاست گسترده تر تخریب خانه

اسرائیل در جنگ 1967 کرانه باختری را تصرف کرد و شهرکهای یهودی را در آنجا تأسیس کرد که اکنون نزدیک به 500000 نفر در آنها زندگی می کنند. کرانه باختری بیش از 2.5 میلیون فلسطینی را در خود جای داده است و به عنوان م componentلفه اصلی یک کشور آینده فلسطین تلقی می شود.

بر اساس اعلام سازمان ملل ، دره اردن حدود 60،000 فلسطینی را در خود جای داده است ، اما نزدیک به 90٪ از زمین بخشی از منطقه معروف به منطقه C ، سه پنجم کرانه باختری تحت کنترل کامل اسرائیل است. در دره اردن ، این مناطق شامل مناطق بسته نظامی و حدود 50 شهرک کشاورزی است که حدود 12000 اسرائیلی را در خود جای داده است.

فلسطینی ها از آن مناطق ممنوع هستند و حتی در زمین هایی که مالک آنها هستند ، حفر چاه یا ایجاد هر نوع زیرساخت بدون مجوزهای سخت گیرانه نظامی منع شده اند. به گفته صلح نو ، یک گروه ضد اسرائیلی برای حل و فصل ، با استناد به آمار رسمی ، از سال 2009 تا 2016 ، کمتر از 2 درصد از بیش از 3300 درخواست مجوز در منطقه C موفقیت آمیز بوده است.

فلسطینیانی که بدون مجوز ساخت و ساز می کنند در هر زمان حتی در سالها پس از احداث در معرض خطر تخریب خانه ها و سایر بناهای خود قرار دارند.

حتی قبل از تخریب در Khirbet Humsu ، B’Tselem گفت 111 خانه در کرانه باختری ویران شده است – بالاترین تعداد سالانه از سال 2016 – 458 نفر را از جمله 228 خردسال بی خانمان کرده است.

این تخریب ها بر کنترل کامل اسرائیل بر دره اردن تأکید دارد ، علی رغم تصمیم این کشور برای مکث کامل الحاق به عنوان بخشی از توافق نامه میانجیگری ایالات متحده در اوایل سال جاری برای عادی سازی روابط با امارات متحده عربی.

طرح خاورمیانه دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا ، که اکثراً طرفدار اسرائیل است و توسط فلسطینیان رد شد ، به اسرائیل اجازه می دهد تا یک سوم کرانه باختری ، از جمله دره اردن را ضمیمه کند. اسرائیل اصرار دارد الحاق فقط به طور موقت متوقف شده است.

جو بایدن معاون رئیس جمهور پیشین مخالف الحاق است. انتظار می رود وی اگر رئیس جمهور شود رئیس جمهور ترامپ را کنار بگذارد و اسرائیل و فلسطینیان را برای از سرگیری گفتگوهای صلح تحت فشار قرار دهد.

___

کراوس از بیت المقدس گزارش داد.