اتحادیه اروپا ایده بزرگ کیر استارمر برای «بهبود» برگزیت را نادیده می گیرد

سر کیر استارمر می‌خواهد یک قرارداد دامپزشکی به سبک نیوزلند با بروکسل تضمین کند، اما این ایده قبلاً توسط یوروکرات‌ها رد شده است - لئون نیل/گتی ایماژ.

سر کیر استارمر می‌خواهد یک قرارداد دامپزشکی به سبک نیوزلند با بروکسل تضمین کند، اما این ایده قبلاً توسط یوروکرات‌ها رد شده است – لئون نیل/گتی ایماژ.

تلگراف فاش می‌کند که پیشنهاد اصلی سر کیر استارمر برای «بهبود» توافق تجاری برگزیت، چند ماه پیش توسط اتحادیه اروپا رد شد.

رهبر حزب کارگر گفته است که یک قرارداد دامپزشکی به سبک نیوزیلندی با بروکسل را برای تسهیل بازرسی های مرزی در مورد مواد غذایی تضمین خواهد کرد.

او توافق برنامه ریزی شده را سنگ بنای تعهد خود برای بازنگری در پیمان بوریس جانسون، نخست وزیر سابق، که در سال 2020 با اتحادیه منعقد شد، قرار داده است.

اما این پیشنهاد به دلیل مخالفت کمیسیون اروپا که می خواهد بریتانیا را برای پیروی از قوانین اتحادیه اروپا امضا کند، مرده به نظر می رسد.

کارگر “از هفت سال گذشته چیزی یاد نمی گیرد”

منابع دولتی به تلگراف گفتند که تیم مذاکره کننده بریتانیا چنین توافقی را در جدیدترین مذاکرات درباره پروتکل ایرلند شمالی پیشنهاد کرده است.

مقامات این ایده را در اواخر سپتامبر به عنوان راهی برای کاهش چک کالاهای عبوری از دریای ایرلند مطرح کردند، اما یوروکرات ها آن را رد کردند.

لرد فراست، مذاکره کننده سابق برگزیت، به تلگراف گفت که اتحادیه اروپا نیز همین پیشنهاد را زمانی که او مذاکرات تجاری در سال 2020 را رهبری می کرد، رد کرده بود.

او گفت: «همیشه واضح بوده است که تنها نوع استانداردهای غذایی یا توافقنامه دامپزشکی که اتحادیه اروپا با همسایه نزدیکی مانند بریتانیا انجام خواهد داد، توافقی است که در آن باید قوانین اتحادیه اروپا را بپذیریم.

این هرگز برای دولت بوریس جانسون یا مردم بریتانیا که به بازپس گیری کنترل رای دادند قابل قبول نبود.

این واقعاً مایوس کننده است که به نظر می رسد حزب کارگر از هفت سال پس از رفراندوم چیزی یاد نگرفته است و همچنان در تلاش است تا پیشنهادات فانتزی غیرقابل مذاکره را به رای دهندگان بفروشد.

اگر آنها می‌خواهند قوانین اتحادیه اروپا را بدون حرفی بپذیرند، حداقل باید در مورد آن صادق باشند.»

نیوزلند و اتحادیه اروپا استانداردهای کشاورزی یکدیگر را به عنوان یکسان می شناسند و اجازه می دهد اکثر کنترل های مرزی مواد غذایی لغو شود.

بر اساس این قرارداد، ولینگتون کنترل کامل بر قانونگذاری خود را حفظ می کند و خود تصمیم می گیرد که چگونه شرایط معامله را اجرا کند.

توافقنامه “سفارشی”

سر کیر و تیم ارشد او بارها آن را به عنوان مبنایی برای دستیابی به توافق “سفارشی” خود با اتحادیه اروپا مطرح کرده اند.

او این پیمان پیشنهادی را در مرکز یک سخنرانی مهم در ژوئیه سال گذشته قرار داد، که طی آن طرح حزبش برای «به نتیجه رساندن برگزیت» را تشریح کرد.

حزب کارگر به دنبال توافق دامپزشکی جدیدی برای تجارت محصولات کشاورزی بین بریتانیا و اتحادیه اروپا خواهد بود. کشورهایی مانند نیوزلند و کانادا قبلاً وجود دارند.»

راشل ریوز، صدراعظم در سایه، در ماه مارس این تعهد را تکرار کرد و استدلال کرد که یک قرارداد دامپزشکی برای کاهش موانع تجاری با اروپا کلیدی است.

او گفت: «برای کمک به صنایع کشاورزی و ماهیگیری، می‌توانیم یک توافق دامپزشکی با اتحادیه اروپا برای کاهش تشریفات اداری ببندیم. نیوزلند با اتحادیه اروپا یکی دارد، اما بریتانیا ندارد.

بروکسل استدلال کرده است که نمی تواند همان معامله را به بریتانیا اعطا کند زیرا انجام این کار تهدید بزرگی برای رقابت کشاورزان اروپایی خواهد بود.

این استدلال می‌کند که بریتانیا شریک تجاری بسیار بزرگ‌تر و نزدیک‌تری است، به این معنی که واردات کالاهای ارزان‌تر تولید شده، خطر اقتصادی قابل توجهی بیشتری دارد.

در عوض، یوروکرات‌ها مکرراً توافقی به سبک سوئیسی را به اجرا درآورده‌اند. سوئیس در ازای دسترسی کامل به بازار خود، قوانین غذایی اتحادیه اروپا را کپی و جایگذاری می کند.

ماروس سفکوویچ، مذاکره کننده اتحادیه اروپا برگزیت، حتی در سال 2021 پیشنهاد کرد که بریتانیا می تواند به صورت «موقت» چنین توافقی را امضا کند.

اما دولت این پیشنهاد را به دلایل حاکمیتی و به دلیل اینکه می‌توانست دست وزرا در مذاکرات تجاری با کشورهایی مانند ایالات متحده و هند بسته شود، رد کرد.

قرارداد به سبک سوئیس منتفی است

سر کیر همچنین زمانی که در نوامبر گذشته در مورد آن سوال شد، رابطه ای به سبک سوئیسی را رد کرد و اصرار داشت که این “راه حلی نیست که برخی تصور می کنند”.

او افزود: “من به سوئیس رفتم و آن مدل را مطالعه کردم و مدل سوئیسی را انجام ندادم.”

رهبر حزب کارگر گفته است که اندکی پس از ورود به داونینگ استریت به دنبال یک توافق «بهبود» برگزیت است، اما پیوستن مجدد به اتحادیه اروپا را رد کرده است.

او همچنین تاکید کرده است که بریتانیا را به بازار واحد یا اتحادیه گمرکی بازنمی‌گرداند، بلکه در عوض به دنبال معاملات کوچک برای کاهش موانع تجاری است.

سر کیر همچنین خواهان توافقی در مورد به رسمیت شناختن صلاحیت های حرفه ای است که نقل مکان و بازگشت کارگران به این قاره را آسان تر می کند.

بروکسل قبلاً پیشنهادهای مشابه دولت را در آن جبهه نیز رد کرده بود، با این استدلال که تحرک کاری باید با حرکت آزاد مردم مرتبط باشد.

با روزنامه نگاری بریتانیایی برنده جوایز، افق دید خود را گسترش دهید. تلگراف را به مدت ۱ ماه رایگان امتحان کنید، سپس با پیشنهاد منحصر به فرد ایالات متحده ما از ۱ سال فقط با ۹ دلار لذت ببرید.