آریزونا برخی از ساخت‌وسازهای جدید را در مناطق با رشد سریع فینیکس که به آب‌های زیرزمینی وابسته هستند محدود می‌کند

PHOENIX (AP) – آریزونا ساخت و ساز مسکن جدید در لبه های مترو فینیکس که به سرعت در حال رشد هستند را تایید نمی کند که به دلیل سال ها استفاده بیش از حد و خشکسالی چند دهه ای که منبع آب آن را کاهش داده است، به آب های زیرزمینی متکی است.

در یک کنفرانس خبری روز پنجشنبه، فرماندار کیتی هابز توقف ساخت و سازهای جدید را اعلام کرد که بر برخی از مناطق با سریع ترین رشد در پنجمین شهر بزرگ کشور تأثیر می گذارد.

هابز گفت که تصمیم ایالت پیش بینی ای بود که نشان می داد طی 100 سال آینده، تقاضا برای تقریباً 5 میلیون جریب فوت آب زیرزمینی در مترو فینیکس بدون اقدام بیشتر برآورده نمی شود. یک فوت جریب آب تقریباً برای دو تا سه خانوار آمریکایی در سال کافی است.

مقامات گفتند که این حرکت بر مالکان خانه‌های موجود که قبلاً تامین آب را تضمین کرده‌اند، تأثیر نخواهد گذاشت.

علیرغم این اقدام، فرماندار گفت که آب ایالت تمام نمی شود. هابز گفت: «هیچکسی که آب دارد آب خود را از دست نخواهد داد.

سال ها خشکسالی در غرب که به دلیل تغییرات آب و هوایی بدتر شده است، فشار بر کشورهای غربی برای استفاده کمتر از آب را تشدید کرده است. خشکسالی همچنین آب های زیرزمینی را – که مدت ها توسط کشاورزان و ساکنان روستایی در آریزونا و جاهای دیگر با محدودیت کمی استفاده می شد – حیاتی تر کرده است.

نیکول کلوباس، مشاور ارشد دپارتمان منابع آب آریزونا، گفت تا زمان اعلام امروز، این مورد برای توسعه دهندگان حومه فونیکس مانند کوئین کریک و باکی بود. سازندگان به آب های زیرزمینی منطقه اعتماد کردند تا نشان دهند که منابع آب کافی برای 100 سال آینده دارند که آریزونا برای مجوزهای ساختمانی به آن نیاز دارد.