Debretsion Gebremichael قول داد که در موردش مبارزه کند

زنی که روی یک تخت نشسته و شخص دیگری روی تشکی در پیش زمینه افتاده است
یک عکاس در تگرائیان دوتایی Humera افراد زخمی شده در گلوله باران که به محوطه آنها اصابت کرده را دیده است

رهبر منطقه تیگری اتیوپی اولتیماتوم نخست وزیر را برای تسلیم تا چهارشنبه رد کرده و متعهد شده است که در درگیری شمال این کشور ادامه دهد.

دبرسیون گبرمیکل ادعاهای دولت فدرال مبنی بر محاصره پایتخت منطقه ، مکله را انکار کرد.

گفته می شود در نزدیک به سه هفته جنگ صدها نفر کشته و ده ها هزار نفر فرار کرده اند.

سازمان ملل هشدار داده است که می تواند بحران انسانی را در پی داشته باشد.

نخست وزیر ابی احمد روز یکشنبه مهلت 72 ساعته را برای تسلیم جنگجویان منطقه اعلام کرد و ارتش به 500000 نفر از ساکنان مکله هشدار داد که سربازان شهر را “محاصره” می کنند و به آن حمله می کنند.

اما آقای Debretsion ، رئیس جبهه آزادی بخش مردم Tigray (TPLF) ، گفت که نخست وزیر “ما را نمی فهمد. ما مردم اصولی هستیم و آماده ایم تا در دفاع از حق خود برای اداره منطقه خود بمیریم” ، خبرگزاری فرانسه آژانس به نقل از وی نقل می کند.

TPLF حزب سیاسی غالب در Tigray است و زمانی نیرویی شبه نظامی بود که جنگ را برای سرنگونی دولت قبلی اتیوپی در 1991 رهبری می کرد.

نقشه منطقه Tigray
نقشه منطقه Tigray

به گفته خبرگزاری رویترز ، رهبر Tigray همچنین گفت ، ادعاهای دولت در مورد Mekelle پوششی برای نیاز به تجدید سازمان پس از شکست ارتش در سه جبهه بود.

تأیید آنچه در منطقه اتفاق می افتد بسیار دشوار است زیرا خاموشی ارتباطات مجازی وجود دارد.

دیگر چه اتفاقی می افتد؟

به گزارش سایت خبری فانا ، وابسته به دولت ، دولت اتیوپی نیروهای TPLF را به تخریب زیرساخت ها از جمله فرودگاه در شهر توریستی باستان آکسوم متهم کرده است.

این تصاویر از باند شخم خورده به اشتراک گذاشت و مبارزان را به آسیب رساندن به اقتصاد منطقه متهم کرد.

TPLF در مورد این اتهامات توضیحی نداده است اما آقای Debretsion روز یکشنبه به خبرگزاری رویترز گفت که نیروهای وی موفق شده اند نیروهای فدرال در حال پیشروی را متوقف کنند.

“آنها [are] ارسال امواج پس از امواج اما فایده ای نداشت. “

آیا تلاش هایی برای یافتن راه حل دیپلماتیک وجود دارد؟

امارات متحده عربی ، متحد با نفوذ دولت اتیوپی ، اظهار داشت که نگران این درگیری است و در حال برقراری تماس با کشورهای آفریقا و جهان برای پایان دادن به آن است.

و روز جمعه ، سیریل رامافوسا ، رئیس جمهور آفریقای جنوبی ، به عنوان رئیس اتحادیه آفریقا ، از انتصاب سه رئیس جمهور سابق برای گفتگوهای میانجی برای پایان دادن به درگیری ها خبر داد.

اما اتیوپی این پیشنهاد را رد کرده است زیرا این عملیات را یک ماموریت داخلی “اجرای قانون” می داند.

مامو میهرتو ، دستیار ارشد آقای ابی به بی بی سی گفت: “ما با مجرمان مذاکره نمی کنیم … ما آنها را به محاکمه قضایی می کشانیم ، نه پشت میز مذاکره.”

“خواهران و برادران آفریقایی ما نقش مهمی خواهند داشت اگر آنها TPLF را برای تسلیم تحت فشار قرار دهند و برای آن ، می دانید كه هیچ كسی نیازی به رفتن به Tigray یا Mekelle ندارد تا این موضوع را برای آنها روشن كند.”

آقای مامو گفت که دولت تمام تلاش خود را می کند تا به آژانسهای سازمان ملل اجازه دهد به افراد در Tigray کمک کنند.

درگیری برای چیست؟

این درگیری ریشه در تنش طولانی مدت بین TPLF ، حزب قدرتمند منطقه ای و دولت مرکزی اتیوپی دارد.

وقتی آقای ابی انتخابات ملی را به دلیل ویروس کرونا در ماه ژوئن به تعویق انداخت ، تنش ها بالا گرفت. TPLF دولت مرکزی را غیرقانونی می داند ، با این استدلال که آقای ابی دیگر مأموریتی ندارد. این انتخابات خود را برگزار کرد ، که دولت گفت “غیرقانونی” است.

در 4 نوامبر نخست وزیر اتیوپی عملیاتی علیه TPLF را اعلام کرد و نیروهای خود را به حمله به مقر فرماندهی ارتش شمال در مکله متهم کرد.

TPLF ادعاها را رد کرده است.

تصور می شود تعداد این جنگنده ها که بیشتر از یک واحد شبه نظامی و یک شبه نظامی محلی کاملاً مته سوراخ شده باشند ، حدود 250 هزار نفر است.

اوضاع چقدر خراب است؟

آژانس های امدادی به منطقه درگیری دسترسی ندارند ، اما آنها می ترسند که از زمان آغاز جنگ در آغاز ماه نوامبر ، هزاران غیرنظامی کشته شده باشند.

حداقل 33000 پناهجو قبلاً به سودان رفته اند. آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که آماده است تا در صورت ادامه درگیری ها حداکثر 200000 نفر در شش ماه آینده به آنجا بیایند.

روز جمعه ، TPLF به شلیک موشک به شهر بحیر دار در منطقه همسایه آمهرا متهم شد. دولت آمهارا گفت که هیچ خسارت جانی نداشته و خسارتی وارد نشده است.

اما حادثه گزارش شده در آمهارا ، که یک اختلاف طولانی مرزی با Tigray دارد ، این نگرانی را ایجاد کرده است که پس از اعزام نیروهای منطقه ای برای پشتیبانی از نیروهای فدرال ، درگیری می تواند به جنگ گسترده تری گسترش یابد.

در همین حال ، سازمان ملل نگرانی هایی را در مورد هجوم پناهندگان به سودان ابراز کرده است ، که به گفته آنها می تواند ملتی را که از حدود یک میلیون آواره دیگر کشورهای آفریقایی حمایت می کند ، بی ثبات کند.

اعتقاد بر این است که بسیاری از پناهندگان وارد سودان کودک هستند. آژانس های امدادی می گویند آتش بس فوری به آنها این امکان را می دهد تا به هزاران غیرنظامی که هنوز در اتیوپی محبوس شده اند ، کمک کنند.

آژانس های امداد درخواست 50 میلیون دلار (38 میلیون پوند) غذا و سرپناه برای تازه واردان را دارند.

پنج نکته در مورد Tigray:

1- پادشاهی آکسوم در این منطقه قرار داشت. این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تمدن های جهان باستان توصیف شده است ، زمانی قدرتمندترین دولت بین امپراتوری های روم و ایران بود.

خرابه های کاخ ملکه سبا در نزدیکی Axum ، Aksum ، کاخ Dongur
اعتقاد بر این است که آکسوم خانه ملکه کتاب مقدس سبا بوده است

2. ویرانه های شهر آکسوم در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار دارد. این سایت با قدمت بین قرن اول و سیزدهم میلادی ، شامل ابلیسک ها ، قلعه ها ، مقبره های سلطنتی و کلیسایی است که به اعتقاد برخی خانه های کشتی میثاق را در خود جای داده است.

3. بیشتر مردم در Tigray مسیحی ارتدکس اتیوپی هستند. ریشه های مسیحی این منطقه 1600 سال پیش باز می گردد.

4. زبان اصلی این منطقه ، تیگریینا است، یک گویش سامی با حداقل هفت میلیون گوینده در سراسر جهان.

5. کنجد یک محصول عمده نقدی است، به ایالات متحده ، چین و سایر کشورها صادر می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>