Debretsion Gebremichael ، مرد اصلی درگیری

Debretsion Gebremichael ، در جشن 45 سالگرد راه اندازی این شرکت می کند "مبارزات مسلحانه مردمان Tigray"، در 19 فوریه سال 2020 ، در مکله
Debretsion Gebremichael ، در جشن 45 سالگرد راه اندازی “مبارزات مسلحانه مردم Tigray” ، در 19 فوریه سال 2020 ، در Mekelle شرکت می کند

Debretsion Gebremichael که یک مبارز چریکی سابق بود و شبکه ارتباطی نیروهای اتیوپی را بهم ریخته بود ، اکنون جنگ علیه دولت نخست وزیر ابی احمد برای کنترل منطقه تیگرای شمالی را که “رحم” ملت توصیف شده است ، رهبری می کند.

آقای Debretsion رهبری جبهه آزادی بخش مردم Tigray (TPLF) ، حزبی را کنترل می کند که Tigray ، و بسیار چشمگیر با آقای Abiy سقوط کرده است.

آقای Debretsion که اکنون با یک کودک خردسال ازدواج کرده بود ، در دهه 1970 تحصیلات خود را در دانشگاه آدیس آبابا قطع کرد تا در جنگ 17 ساله خود علیه رژیم Derg حاکم مارکسیست Mengistu Haile Mariam به TPLF بپیوندد.

وی سپس پس از شکست Derg به سمت وزیر دولت ادامه داد و ائتلافی از احزاب تحت سلطه TPLF جایگزین شد تا اینکه آقای ابی در سال 2018 به قدرت رسید.

دوست نزدیک و رفیق وی Alemayehu Gezahegn گفت که پس از اینکه هر دو آموزش نظامی خود را در منطقه کوهستانی و ناهموار Tigray به پایان رساندند و با اشاره به مهارت های فنی رفیق خود ، وی به فرماندهان TPLF پیشنهاد داد که آقای Debretsion باید در “واحد فنی” مستقر شود .

از نظر آقای Alemayehu ، این مکان منطقی برای آقای Debretsion بود ، زیرا او یک “پسر شهر” روشن ، اما محفوظ بود ، که در Shire بزرگ شد ، و این ، ضربه بزرگی به رهبر Tigray ، اکنون تحت کنترل فدرال است نیروهای.

‘لامپ ساخته شده از قراضه’

رهبر Tigray که از یک خانواده مسیحی ارتدوکس بود ، Debretsion نام داشت که به معنی کوه صهیون است ، در حالی که نام دوم وی پدرش Gebremichael به معنی خادم مقدس میشائیل است.

آقای آلمایهو به یاد می آورد: “هنگامی که او در مدرسه ابتدایی بود ، او باتری های قدیمی ، رادیوها ، تجهیزات الکتریکی را جمع می کرد و آنها را تعمیر می کرد. هنگامی که کسی در شهر ما برق نداشت ، او از قراضه لامپ برای خود درست کرد.”

آقای Debretsion در “واحد فنی” TPLF سرآمد بود و نقشی حیاتی در توسعه توانایی های اطلاعاتی داشت تا TPLF بتواند مکالمات ارتش اتیوپی را شنود کند و ارتباطات رادیویی آنها را مسدود کند.

آقای آلمایهو گفت: “این به ما کمک کرد تا پیروز شویم زیرا مبارزان آزادی TPLF از قبل از حرکات دشمن اطلاع داشتند و وقتی گیر افتاده بودند ، نمی توانستند هنگام حمله به یکدیگر ارتباط برقرار کنند.”

آقای Debretsion برای توسعه بیشتر مهارت های خود ، با گذرنامه جعلی به ایتالیا سفر کرد و بازگشت و اولین ایستگاه رادیویی TPLF را راه اندازی کرد – Dimtsi Weyane ، به معنای صدای انقلاب.

“تقریباً به مرگ خود افتاد”

یکی دیگر از مبارزان چریکی TPLF ، Measho Gebrekidan ، به یاد می آورد که آنها برای نصب آنتن ها شب ها ، هنگامی که احتمال مشاهده شدن توسط جاسوسان دولتی کم بود ، به کوه می رفتند.

Debretsion Gebremichael در حال سخنرانی در یک کنفرانس
Debretsion Gebremichael ، در اینجا خطاب به اعضای TPLF در ژانویه ، رهبر حزب در سال 2017 شد

“یک شب ، او لیز خورد … و این من و یک رفیق دیگر بودیم که جان او را نجات دادیم. من همیشه فکر می کردم که اگر این اتفاق می افتاد ، آیا این رادیو ایجاد می شد؟” آقای میشو گفت.

اکنون Dimtsi Weyane بخشی از یک گروه رسانه ای چند زبانه و چند پلتفرمی مستقر در Mekelle ، پایتخت Tigray است ، که بیانیه های TPLF را در مورد تقابل نظامی خود با دولت فدرال پخش می کند.

این ایستگاه رسانه ای انتقادات شدیدی را از آقای ابی پخش کرده است و با شروع درگیری سیگنال آن قطع شد ، اما دیمسی ویانه روز بعد دوباره روی آنتن رفت.

رقبای ابی برای نخست وزیری

به نظر می رسید که آقای Debretsion و آقای Abiy در آغاز دوران نخست وزیری در سال 2018 با یکدیگر دوست بودند. رهبر Tigray حتی یک استقبال شجاعانه از نخست وزیر در Mekelle ترتیب داد.

“Tigray جایی است که تاریخ کشور ما در آن پخته می شود و منطقه ای است که مهاجمان خارجی در آن حضور دارند [including Italians and Egyptians] شکست خورده و خجالت کشیده بود. در اتیوپی مدرن ، این رحم اتیوپی است “، آقای ابی در سال 2018 گفت.

"من به او گفتم آقای ابی: 'تو نارس هستی.  شما کاندیدای درستی نیستید""، منبع: Debretsion Gebremichael ، شرح منبع: رهبر Tigray ، تصویر: رهبر Tigray
“من به او گفتم آقای ابی:” تو نارس هستی. تو کاندیدای درستی نیستی “” ، منبع: Debretsion Gebremichael ، توضیحات منبع: رهبر Tigray ، تصویر: رهبر Tigray

آقای Debretsion از ابتکار صلح نخست وزیر با رئیس جمهور اریتره ، ایسیاس آفورکی برای پایان دادن به وضعیت “بدون جنگ بدون صلح” که از پایان درگیری مرزی 1998-2000 بین دو کشور وجود داشت ، استقبال کرد.

“[Mr Abiy] به اریتره سفر کرد و با Isaias دیدار کرد. این سالها غیرممکن بود. این یک معامله بزرگ است زیرا این فرصت عظیم را برای کشور فراهم می کند ، “آقای Debretsion هنگام توافق توافق گفت.

اما به نظر می رسد این نمایش رفاقت تنشهایی را که بین این دو نفر ایجاد شده بود پوشانده است.

آقای Debretsion آرزو داشت که نخست وزیر شود و در رقابت 2018 ائتلاف حاکم به آقای ابی باخت.

همچنین ممکن است به موارد زیر علاقه داشته باشید:

آقای دبرتسیون در سال 2019 به روزنامه فایننشال تایمز مستقر در انگلیس گفت: “من به او گفتم:” تو نارس هستی. تو کاندیدای مناسبی نیستی. “

اما شکست او تعجب آور نبود ، زیرا TPLF در طول 27 سال به عنوان نیروی سیاسی غالب کشور مسلط ، مترادف با سرکوب و فساد بود.

دیدگاه ها درباره عملکرد آقای Debretsion زمانی که وی در دولت کار می کرد متفاوت است.

انحصار مخابرات

منتقدان وی می گویند زمانی که وی معاون دفتر اطلاعات در دهه 1990 بود ، در جاسوسی از شخصیت های مخالف و کمک به سرکوب مخالفان نقش مهمی داشت.

اما حامیان وی این واقعیت را متمرکز می کنند که او زیرساخت های ارتباط از راه دور اتیوپی را هنگامی که به کابینه ارتقا یافت ، تبدیل کرد ، جایی که او به عنوان معاون نخست وزیر و به عنوان وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات فعالیت می کرد.

او پروژه های عظیمی را برای گسترش پوشش تلفن همراه در سراسر اتیوپی آغاز کرد ، اگرچه دولت صنعت را در انحصار خود نگه داشت ، و شرکت مخابرات به دلیل خاموش کردن اینترنت با هدف جلوگیری از اعتراضات ضد دولتی مورد انتقاد قرار گرفت.

داد دستا ، متخصص سیاست عمومی مستقر در ایالات متحده ، گفت: “بیشتر پروژه های زیرساخت های برق و مخابرات توسط وی هدایت می شدند.”

“پارک IT که اکنون در آدیس آبابا است ایده او بود [and] اثر انگشت او را می توان در بسیاری از پروژه های دولتی یافت. “

این شامل ساخت سد بزرگ رنسانس اتیوپی است که اکنون در مرکز تنش های دیپلماتیک با هشدار دونالد ترامپ ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر “منفجر کردن مصر” قرار دارد.

هنگامی که آقای ابی جبهه انقلابی دموکراتیک انقلابی مردم اتیوپی ، ائتلاف حاکم احزاب مبتنی بر قومیت را برای راه اندازی حزب رفاه در سال 2019 منحل کرد ، استدلال کرد که این به اتحاد کشور کمک می کند ، TPLF و نخست وزیر از هم جدا شدند.

TPLF با استدلال اینکه ماهیت فدرال اتیوپی روش بهتری برای مدیریت اختلافات قومی عمیق کشور است ، از عضویت خودداری کرد.

آقای Debretsion به Tigray بازگشت و در آنجا به عنوان اصلاح طلب دیده شد. وی به چهار حزب سیاسی جدید اجازه داد در انتخابات منطقه ای که در ماه سپتامبر برگزار شد ، برخلاف دولت فدرال شرکت کنند.

او اغلب می گفت: “در من به روی همه باز است.”

“ما توسعه می خواهیم ؛ نه جنگ” ، جمله دیگر رایج آقای Debretsion بود.

“این جنگ نفرین است”

اما اکنون ، او خود را در مرکز درگیری می بیند که منجر به کشته شدن صدها نفر ، مجبور شدن بیش از 30،000 نفر به فرار به سودان همسایه و آسیب رساندن به زیرساخت های مهم – از جمله جاده ها و ساختمان ها – در منطقه ای با بالاترین سطح طبق گزارش سازمان ملل ، فقر در اتیوپی وجود دارد.

آقای داد گفت: “آقای Debretsion این جنگ را یک نفرین حساب می کند.”

اما ، وی افزود ، او انتظار داشت TPLF به شدت در برابر تلاش های آقای ابی برای ایجاد یک دولت جدید در Tigray مقاومت کند.

“آنها [the TPLF] در جنگ با اریتره و مبارزه علیه Derg بودند. بنابراین آنها تجربه کافی را دارند. ماهیت جنگ ، به ماهیت خود ، به اراده مردم برای جنگ نیاز دارد ، جنگی که در Tigray وجود دارد. “

با این حال ، آقای ابی همچنین اطمینان دارد که می تواند TPLF را شکست دهد و آقای Debretsion را که به اتهام خیانت و عصیان علیه قانون اساسی روبرو است ، به دادگاه کشاند.

پنج نکته در مورد Tigray:

1- پادشاهی آکسوم در این منطقه قرار داشت. این کشور به عنوان یکی از بزرگترین تمدن های جهان باستان توصیف شده است ، زمانی قدرتمندترین دولت بین امپراتوری های روم و ایران بود.

خرابه های کاخ ملکه سبا در نزدیکی Axum ، Aksum ، کاخ Dongur
اعتقاد بر این است که آکسوم خانه ملکه کتاب مقدس سبا بوده است

2. ویرانه های شهر آکسوم در فهرست میراث جهانی سازمان ملل قرار دارد. این سایت با قدمت بین قرن اول و سیزدهم میلادی ، شامل ابلیسک ها ، قلعه ها ، مقبره های سلطنتی و کلیسایی است که به اعتقاد برخی خانه های کشتی میثاق را در خود جای داده است.

3. بیشتر مردم در Tigray مسیحی ارتدکس اتیوپی هستند. ریشه های مسیحی این منطقه 1600 سال پیش باز می گردد.

4. زبان اصلی این منطقه ، تیگریینا است، یک گویش سامی با حداقل هفت میلیون گوینده در سراسر جهان.

5. کنجد یک محصول عمده نقدی است، به ایالات متحده ، چین و سایر کشورها صادر می شود.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>