فرسودگی بازار مساح به عنوان قلب اقتصادی بندرلنگه

495

فرسودگی بازار مساح به عنوان قلب اقتصادی بندرلنگه

شهرستان بندرلنگه یکی از مهم ترین و اصلی ترین مراکز بندری و کانون تبادلات تجاری در هرمزگان به شمار می رود که از دیرباز نقش بسزایی فعالیت های اقتصادی غرب هرمزگان با کشورهای حاشیه خلیج فارس ایفا می کرده است.

بازار مساح بندرلنگه یکی از امکان دیرپای تاریخی در هرمزگان است که با وجود ناملایمات و بی توجهی ها همچنان در غرب استان بر مدار فعالیت است و بخش اعظمی از مایحتاج مردم لنگه را تامین می کند.

این مرکز فروش تاریخی که قدمت آن به پیش از اسلام می رسد هم اکنون یکی از مهم ترین بازارهای غرب هرمزگان است که دکان های کوچک آن به سبک وسیاق قدیمی انواع محصولات و ملزومات ضروری را عرضه می کند.

شهرستان بندرلنگه در دوران هخامنشیان به نام «گوگانا» از بنادر مهم تجاری خلیج فارس بشمار می رود،در دوزان در دوران قاجاریه این بندر به عروس بنادر ایران معروف شده و در زمان کریم خان زند زمینه ساز ارتباطات دریایی و رونق تجاری بوده است.

علاقه گردشگران به حضور و بازدید از اماکن تاریخی و خرید از مراکزی که به صورت سنتی اقدام به عرضه محصولات خود می کنند فرصت های بسیاری را برای اشتغازایی و کار آفرینی فراهم کرده که بسیاری از استان های کشور با بهره مندی از این شاخصه توانسته اند به درآمدزایی کلان برسند اما این مقوله در بندرلنگه رویه عکس دارد و سهل انگاری ها موجب بی رغبتی اهالی و گردشگران برای حضور در این مکان تاریخی شود.

بافت تاریخی بازار مساح می تواند موجب جذب حداکثری و رونق این مرکز خرید باشد که به واسطه فرسودگی و احتمال آوار شدن سقف برخی از مغازه ها رغبتی برای حضور در قدیمی ترین بازار سنتی جنوب کشور به جا نگذاشته و عدم ساماندهی مغازه داران در نحوه عرضه محصولات خود موجب ایجاد بلبشو شده که زیبنده نیست.

بندرلنگه به عنوان کانون تردد مسافران بین المللی دریایی در جنوب کشور همواره میزبان گردشگرانی از آن سوی آب های خلیج فارس است که در صورت رونق بخشی به زیرساخت های گردشگری وبازسازی اماکن تاریخی و گمنام آن می توان به رونق صنعت توریسم دست یافت که این امر به واسطه سیاست زدگی ها و کمبود اعتبارات در مذیقه شدید قرار گرفته است.

انتظار می رود با ورود دستگاههای مربوطه و بازسازی این مکان تاریخی به سبک و سیاق سنتی خود فارغ از هر گونه دخل و تصرف اصالت بیش از هزار ساله بازار مساح به این مکان تاریخی برگردد و علاوه بر ایجاد رضایتمندی بومیان و مسافران زمینه رونق صنعت توریسم و اشتغالزایی گردشگر محور در بندرلنگه فراهم شود.

واج نیوز صدای مردم هرمزگان

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.