یک قدم کوچک دیگر در پیگیری پکن در ایالات متحده؟

پکن و مسکو از گسترش همکاری های خود در اکتشافات فضایی و فن آوری های مربوطه و تقویت اتحاد خود با ادامه رقابت چین و آمریکا خبر داده اند.

همکاری آنها روز چهارشنبه در جریان مأموریت چین برای فرود یک فضاپیما بر روی ماه برای جمع آوری نمونه های سنگ و خاک اعلام شد و ادعاهای پکن را برای به چالش کشیدن برتری برنامه فضایی ایالات متحده پیش برد.

نخست وزیر چین لی كقیانگ و همتای روس او میخائیل میشوستین روز چهارشنبه از طریق كنفرانس ویدئویی خود اعلامیه مشترکی را اعلام كردند. بیماری همه گیر Covid-19.

آخرین خبرها و تجزیه و تحلیل ها را از خبرنامه تأثیر جهانی ما در مورد داستان های بزرگ از چین دریافت کنید.

روسیه روز پنجشنبه بیش از 28000 مورد جدید Covid-19 را گزارش کرد که بالاترین میزان در یک روز گذشته است. 2.3 میلیون مورد گزارش شده به علاوه چهارمین مورد از نظر برزیل ، هند و ایالات متحده است.

در این بیانیه آمده است که روسیه و چین همکاری های خود را در زمینه اکتشاف در ماه و اعماق فضا ، فناوری ارتباطات ماهواره ای ، اجزای هوافضا و ماهواره علمی Spektr-M روسیه پیشنهاد می کنند.

با توجه به رسانه های روسی ، بودجه Spektr-M با هدف مطالعه اشیا-در اعماق فضا و جستجوی حیات فرازمینی ، سال گذشته کاهش یافت و انتظار نمی رود تا حدود سال 2030 این بودجه آغاز شود.

دو طرف گفتند که با افزایش سازگاری ماهواره های BeiDou چین و Glonass روسیه ، همکاری طولانی مدت در ناوبری ماهواره ای را بررسی خواهند کرد.

روسیه فن آوری های فضایی اتحاد جماهیر شوروی سابق و بزرگترین شریک برنامه فضایی آمریکا را به ارث برد ، دانشمندان و فضانوردان دو کشور از زمان مأموریت فضایی آپولو-سایوز 1975 با هم همکاری کردند.

به گفته مفسر نظامی و مربی سابق نظامی چین ، سونگ ژونگ پینگ ، همکاری بالقوه این کشور با پکن می تواند ایالات متحده را از پیشرفت چین در فضا نگران کند.

موشک Long March-5 Y5 ، حامل کاوشگر ماه Chang’e-5 ، در تاریخ 24 نوامبر از مرکز پرتاب فضایی Wenchang در ونچانگ ، استان هاینان به پرواز در می آید. عکس: رویترز alt = موشک Long March-5 Y5 ، حامل کاوشگر ماه ماه Chang’e-5 ، در تاریخ 24 نوامبر از مرکز پرتاب فضایی Wenchang در Wenchang ، استان هایانان پرواز می کند. عکس: رویترز

“بعنوان دیرآمد در فضا [sphere]، چین به توسعه سریع در اکتشافات ماه ، مریخ و اعماق فضا دست یافته است. “اگر سونگ روسیه با چین کار کند ، ممکن است الگوی جدیدی در حوزه فضایی ایجاد کند که در آینده توسط ایالات متحده و چین به طور جداگانه هدایت می شود.

سانگ گفت ، با وجود برنامه های فضایی شامل فن آوری های استفاده دوگانه که دارای کاربردهای نظامی و غیرنظامی هستند ، همکاری چین و روسیه به نفع صنایع نظامی هر دو طرف است.

برنامه چینی متصل به ارتش از زمان تبدیل شدن به سومین کشوری که در سال 2003 ، چهار دهه پس از شوروی ها و آمریکایی ها ، فضانوردی را به طور مستقل وارد مدار می کند ، به سرعت در حال توسعه است.

چین اولین آزمایشگاه مدار موقت خود را با نام Tiangong-1 در سال 2011 و سپس آزمایشگاه دوم آن در سال 2016 راه اندازی کرد و در نظر دارد یک ایستگاه فضایی دائمی را از اوایل سال 2022 راه اندازی کند.

روسیه هیچ ایستگاه فضایی فعال مستقلی ندارد. آخرین ایستگاه آن ، میر -1 ، در سال 2001 به زمین بازگشت و پس از کمبود سرمایه ، ایستگاه میر -2 آن با هدایت ایالات متحده بخشی از ایستگاه فضایی بین المللی را تشکیل داد.

لیانگ گولیانگ ، کارشناس نظامی مستقر در هنگ کنگ ، گفت که این ممکن است اقدامی عملی برای همکاری پکن و مسکو در یک ایستگاه فضایی چین باشد ، هر دو کشور هدف تحریم های آمریکا هستند.

“چین به تجربه فضای عمیق روسیه نیاز دارد ، در حالی که روسیه تمایل دارد بودجه تحقیقات چینی را حفظ کند [advancing its] برنامه تحقیقاتی فضایی و همچنین کمک به دانشمندان روسی در حفظ شغل خود “، لیانگ گفت.

کمبود بودجه تحقیقاتی مشکل مهمی برای دانشمندان روسی بوده است. دولت آمریكا روسیه را به عنوان تأمین كننده اصلی موتورهای موشكی ناسا حفظ می كند – كه به عنوان شگردی برای جلوگیری از كار دانشمندان موشكی RD-180 روسیه با کره شمالی و ایران دیده می شود.

شین هوا گزارش داد ، نخست وزیران لی و میشوستین همچنین قول دادند فرصت های توسعه را تقسیم کنند و همکاری در تجارت ، کشاورزی ، حمل و نقل ، انرژی و زیرساخت ها را افزایش دهند.

دو کشور توافق کردند که سال آینده یک تمرین مشترک در زمینه مقابله با شیوع بیماری عفونی ترتیب دهند.

این مقاله در اصل در South China Morning Post (SCMP) ، معتبرترین گزارش صوتی بیش از یک قرن در مورد چین و آسیا منتشر شد. برای اطلاعات بیشتر در مورد SCMP ، لطفاً برنامه SCMP را کاوش کنید یا به Facebook و SCMP SCMP مراجعه کنید توییتر صفحات حق چاپ © 2020 South China Morning Post Publishers Ltd. کلیه حقوق محفوظ است.

حق چاپ (c) 2020. South China Morning Post Publishers Ltd. کلیه حقوق محفوظ است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>