یک تاریخ ترسناک برای یک ملت دیگر تحت ترامپ نیست

<span>عکس: الکس ادلمن / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ</span>“SRC =” https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/W5uKJ5DpNvf5_bNZIrDg.Q–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MA–/https://media.zenfs.com/en-GB/the_guardian_765/3917fa256718109e5fd8bfce22e4741b ” داده-SRC = “https://s.yimg.com/ny/api/res/1.2/W5uKJ5DpNvf5_bNZIrDg.Q–/YXBwaWQ9aGlnaGxhbmRlcjt3PTk2MA–/https://media.zenfs.com/en-GB/the_guardian_765/3917fa256718109e5fd8bfce22e4741b “/></div>
</div><figcaption class=عکس: الکس ادلمن / خبرگزاری فرانسه / گتی ایماژ

این تاریخ شگفت انگیز افراد قدرتمند از زمان موسولینی به وضوح نشان می دهد که علی رغم همه گیری وحشتناک و اختلال گسترده اقتصادی ، آمریکایی های معمولی و دموکرات بیش از هر زمان دیگری شکرگزار این شکرگذاری هستند.

مربوط: کودتای ترامپ ناکام ماند – اما به دموکراسی ایالات متحده وحشت زده شده است

مقایسه جزئیات دلخراش و ریزه کاری دوران سلطنت موسولینی ، فرانکو ، هیتلر ، قذافی ، پینوشه ، موبوتو ، برلوسکونی و اردوغان با اقدامات و آرزوهای دونالد ترامپ ، روت بن غیاث ، استاد دانشگاه نیویورک ، بحثی قدرتمند را مطرح می کند که ترسناک است جاده به سوی فاشیسم ، آمریکا به طرز خطرناکی به نقطه بدون بازگشت نزدیک شد.

تقریباً هر کاری که ترامپ انجام داده است ، مستقیماً از کتاب اقتدارگرا بیرون آمده است. به عنوان مثال ، هر دیکتاتوری دستاوردهای پیشینیان خود را بنا نهاده است.

بن غیاث می نویسد: “همانطور كه ​​هیتلر با دقت اقدامات موسولینی را تماشا می كرد ،” قذافی نیز از سرنگونی سلطنت در مصر در سال 1952 توسط سرهنگ دوم جمال عبدالناصر آموخت. ” سپس در دهه 1980 و 90 ، رونالد ریگان و نیوت گینگریچ به عنوان الگوهایی برای اروپاییان به دنبال “شکل رادیکال تری از محافظه کاری” بودند. قرارداد گینگریچ با امریکا در سال 1994 ، یک سال بعد توسط “جبهه ملی” با “قرارداد فرانسه با فرانسه” انعکاس یافت. قرارداد برلوسکونی با ایتالیایی ها شش سال بعد منعقد شد.

در مصر ، ناصر “مبلغان پیشین نازی را برای تخصص خود در پیام رسانی ضد یهودی” استخدام کرد. در زایر ، از سال 1965 ، دست اندركاران رسانه ای Mobutu Sese Seko با باز كردن اخبار تلویزیون با باز كردن اخبار تلویزیون هر شب با تصویری از چهره دیكتاتور ، در ابرها ، تصویر لنی ریفنشتال را از هیتلر كه از آسمان در حال سقوط است ، دوباره تصور كردند.

شباهت های ترامپ و الگوهای او بی پایان است. بن غیاط در مورد “تماشای بازتوییت تبلیغات نئو نازی توسط ترامپ ، خواستار حبس می نویسد [of Hillary Clinton] و پیروان خود را در سوگندهای وفاداری در راهپیمایی ها بسیار آشنا به نظر می رسید “- و اینکه چگونه او را” با ترس “پر کرد.

قبل از اختلافات پوتین و ترامپ ، پوتین و برلوسکونی وجود داشتند که از زاویدوو تا ساردینیا به یکدیگر لبخند می زدند. نحوه صحبت ترامپ در مورد مکزیکی ها به سختی با سخنان هیتلر در مورد یهودیان یا برلوسکونی در مورد آفریقایی ها متفاوت بود. مغرور و نخست وزیر رسانه ای ایتالیا خود فقط تقلیدی کمرنگ از موسولینی بود. در دوره قبل از جنگ ، او مسئول مرگ 700000 لیبیایی ، اریترایی ، سومالیایی و اتیوپیایی بود.

هر رژیم استبدادی اتحادی مهم بین تجارت بزرگ و دیکتاتور دیده است ، از پوتین و الیگارشی هایش گرفته تا هیتلر و صنعتگران آلمانی و ترامپ و نخبگان وال استریت. بن غیاث می نویسد ، تاجر آلمانی ارنست فون هانفستائنگل ، “هیتلر تمیز شده را به محافل اجتماعی پول دار اهمیت داد” معرفی کرد – درست همانطور که استیون شوارتزمن ، مدیر اجرایی بلک استون ، با ده ها میلیون کمک در مبارزات انتخاباتی ترامپ و جمهوری خواهش به مشروعیت بخشیدن به ترامپ کمک کرد. متحدان.

بن غیاث مانند همه الگویهای خود ، در ترامپ “انگیزه ای برای کنترل و بهره برداری از همه و همه چیز برای منافع شخصی” می داند. مردان ، زنان و کودکانی که او اداره می کند از نظر او فقط از این نظر ارزش دارند که … با دشمنان او بجنگند و او را علناً تحسین کنند. تبلیغات به او اجازه می دهد تا توجه ملت را به انحصار خود درآورد ، و در حالی که وی به عنوان مردی که مسئولیت ایده آل را برعهده دارد مطرح می شود ، مردانگی بازی می کند. “

ایالات متحده در طول 100 سال گذشته کارهای زیادی در جهت ارتقا اقتدارگرایی در خارج از کشور انجام داده است ، در واقع تعجب آور است که مدتها طول کشید تا مجبور شویم در داخل با آن مقابله کنیم.

وقتی موسولینی به شدت به مشروعیت بین المللی و کمک اقتصادی در سال 1926 احتیاج داشت ، یک تبلیغ دهنده فاشیست و شریک جی پی مورگان توماس لامونت بود که وی را نجات داد و وام 100 میلیون دلاری دولت آمریکا را واسطه کرد. پنجاه سال بعد ، ریچارد نیکسون و هنری کیسینجر به رئیس سیا ریچارد هلمز گفتند که “اقتصاد جیغ” شیلی را در بیاورد ، بنابراین ژنرال آگوستو پینوشه می تواند سوسیالیست سالوادور آلنده را سرنگون کند. کیسینجر و ویلیام اف باکلی حتی اگر هزاران نفر شکنجه و ناپدید شدند ، عذرخواهی گرمایان پینوشه شدند.

بنیتو موسولینی نوع جدیدی از بمب گاز را در رم در سال 1935 آزمایش می کند.
بنیتو موسولینی نوع جدیدی از بمب گاز را در رم در سال 1935 آزمایش می کند. عکس: کیستون / گتی ایماژ

در زمان خود ما ، ترامپ هرگز از پوتین به دلیل مسموم کردن دشمنان خود و یا حتی دادن نعمت به سربازان آمریکایی در افغانستان انتقاد نکرده است. او پس از آنکه سیا نتیجه گرفت شاهزاده سعودی دستور قتل جمال خاشوگی ، ستون نویس روزنامه واشنگتن پست را صادر کرده است ، وی به طور خصوصی در مورد نجات پوست محمد بن سلمان افتخار کرده است.

از نظر بن غیاث ، جدایی اجباری نزدیک به 70،000 کودک از والدین آنها در مرز مکزیک “عملکرد ترامپ را با کشورهایی مانند آلمان هیتلر و شیلی پینوشه مطابقت می دهد ، جایی که کودکان را از پدر و مادر یهودی ، چپ و بومی می بردند تا توسط بیشتر تربیت شوند افراد “مناسب”… با استناد به دمای یخ زدگی ، چراغهای 24 ساعته و عدم رعایت بهداشت و مراقبت های پزشکی ، دکتر دالی لوسیو سویه شرایط “در اردوگاه های تگزاس” را با “شرایط” شکنجه “مقایسه کرد.

مربوط: در اینجا چیزی برای تشکر از این شکرگذاری وجود دارد: دموکراسی ما زنده ماند | آرت کالن

ما می توانیم سپاسگزار باشیم که جنایتکاران و برتری طلبان سفید پوست ترامپ ترجیح داد بسیاری از بالاترین مناصب را پر کند بسیار ناکارآمد هستند تا این تبار را به فاشیسم بیش از این ادامه دهند.

اما بیشتر از همه ما مدیون غول عظیم 80 میلیون آمریکایی شایسته ای هستیم که به جو بایدن و کمالا هریس رای دادند. به دلیل شجاعت و عزم آنها است که دستگاه دموکراتیک ما به شدت خورده اما هنوز هم کار می کند قادر به زنده ماندن است. همانطور که روت بن غیاث خیلی واضح بیان می کند ، اگر ما عمیق تر به این تونل چهار ساله هلاکت می پرداختیم ، هیچ کس نمی توانست از آن فرار کند.