یکی از تحت تعقیب ترین مظنونان نسل کشی رواندا پس از 22 سال فرار در آفریقای جنوبی دستگیر شد

کیپ تاون، آفریقای جنوبی (AP) – یکی از مظنونین تحت تعقیب نسل کشی رواندا، مردی که مظنون به سازماندهی کشتار بیش از 2000 نفر بود، پس از 22 سال فرار در آفریقای جنوبی دستگیر شد، یک دادگاه ویژه تشکیل شد. سازمان ملل روز پنجشنبه اعلام کرد.

مکانیسم بین‌المللی باقی‌مانده برای دادگاه‌های جنایی (IRMCT) گفت: فولگنس کایشما روز چهارشنبه در پارل، شهر کوچکی در منطقه شراب‌سازی در حدود 30 مایلی شرق کیپ تاون دستگیر شد.

دادگاه گفت که او در یک عملیات مشترک توسط تیم ردیابی فراری دادگاه و مقامات آفریقای جنوبی دستگیر شد.

بیش از 800000 نفر در نسل کشی رواندا کشته شدند، که در طول سه ماه در سال 1994 زمانی که هوتوهای قومی به اقلیت توتسی ها حمله کردند و آنها را سلاخی کردند و هوتوهای میانه رو که سعی در محافظت از آنها داشتند، کشته شدند.

کیشیما در سال 2001 توسط دادگاه کیفری بین‌المللی سازمان ملل برای رواندا متهم شد و به نسل‌کشی، مشارکت در نسل‌کشی، توطئه برای ارتکاب نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت برای کشتار و سایر جنایات متهم شد. دادگاه گفت که او از سال 2001 آزاد بوده است.

دادگاه گفت که او گفته می شود که قتل بیش از 2000 پناهنده قومی توتسی – مرد، زن و کودک – را در یک کلیسای کاتولیک در جریان نسل کشی سازماندهی کرده است.

«فولجنس کایشما بیش از 20 سال فراری بود. سرژ برامرتز، دادستان ارشد IRMCT در بیانیه ای گفت: دستگیری او تضمین می کند که او در نهایت با عدالت برای جنایات ادعایی خود روبرو خواهد شد.

مطالب دیدنی  راهنمای جستجو و نحوه دانلود رایگان مقاله انگلیسی

___

اخبار بیشتر AP آفریقا: https://apnews.com/hub/africa