گروه حقوقي عراق را به جرم اعدام افراد مرتبط با داعش محكوم كرد

بغداد (AP) – یک گروه برجسته حقوق مدنی روز سه شنبه عراق را به جرم اعدام گسترده 21 نفر ، که برخی از آنها مشکوک به ارتباط با گروه دولت اسلامی بودند ، که به اتهام تروریسم محکوم شده بودند ، محکوم کرد.

به گزارش یک سایت خبری رسمی نیمه استانی ، زندانیان روز دوشنبه در زندان مرکزی ناصریه در جنوب عراق به دار آویخته شدند. در این میان مردانی با مشکوک به پیوندهای داعش متهم شده اند که طبق قانون مبارزه با تروریسم در سال 2005 محکوم شده اند. بر اساس این گزارش ، آنها به انفجار مواد منفجره در شهر تلعفر در شمال عراق در جریان نبردها برای بیرون راندن گروه شبه نظامی متهم شده اند.

هیچ تأیید رسمی در مورد اعدام ها توسط دولت عراق وجود ندارد و قوه قضائیه بیانیه ای صادر نکرده است. رئیس جمهور عراق ، برهم صالح معمولاً باید این اعدام ها را تأیید کند.

گروه های مدافع حقوق بشر مدت هاست كه دادگاه عراق علیه مظنونان مرتبط با داعش را ناعادلانه مورد انتقاد قرار می دهند و ادعا می كنند كه افراد در دادگاه های عجله ای با داشتن مدارك اندك و بعضاً بر اساس اعترافاتی كه از طریق شكنجه گرفته شده اند ، به اعدام محكوم شده اند.

عفو بین الملل در بیانیه ای اعدام های روز دوشنبه را “خشم” خواند.

لین معلوف ، معاون منطقه ای عفو بین الملل در خاورمیانه و شمال آفریقا گفت: “زمان آن فرا رسیده است كه مقامات عراقی به اعدام افراد پایان دهند”. اعدام های تلافی جویانه نه تنها موجب تحقق عدالت برای قربانیان و خانواده های آنها نمی شود ، در خدمت تقویت ادراک از عدالت جزئی است. “

طبق بیانیه دفتر وی ، میشل باشلت ، کمیساریای عالی حقوق بشر سازمان ملل ، گزارش اعدام ها را “بسیار آزار دهنده” توصیف کرد. در بیانیه اشاره شده است که هیچ تأیید رسمی در مورد اعدام ها صورت نگرفته است و وی عدم شفافیت را “غیرقابل قبول” خواند.

باشلت گفت: “من از مقامات عراقی می خواهم هر گونه اعدام بعدی را متوقف کنند.” “من به شدت نگران سرنوشت چند صد زندانی هستم که ممکن است در معرض خطر اعدام قریب الوقوع در عراق باشند.”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *