چگونه این درگیری می تواند همسایگان خود را بی ثبات کند

مردان شبه نظامی آمهرا ، که در کنار نیروهای فدرال و منطقه ای علیه منطقه شمالی Tigray می جنگند ،
ستیزه جویان از ایالت آمهارا ، همسایه تیگرای ، در کنار ارتش فدرال می جنگند

درگیری ها در ایالت Tigray در شمال اتیوپی نه تنها می تواند پیامدهای شدیدی برای آینده این کشور داشته باشد بلکه می تواند همسایگان آن را نیز به طور جدی تحت تأثیر قرار دهد.

آنتونیو گوترش ، دبیرکل سازمان ملل متحد به دنبال آرامش تنش ها یک روز پس از آغاز جنگ ، هشدار داد که “ثبات اتیوپی برای کل منطقه شاخ آفریقا مهم است”.

با بیش از 110 میلیون نفر جمعیت و یکی از سریعترین اقتصادهای در حال رشد در قاره ، اتفاقاتی که در اتیوپی رخ می دهد ، ناگزیر تأثیر گسترده تری دارد.

علی رغم این ، دولت فدرال تاکنون در برابر درخواست های مداخله دیپلماتیک برای پایان دادن به درگیری ها با جبهه آزادیبخش مردم Tigray (TPLF) ، که ایالت را اداره می کند ، مقاومت کرده است.

مردم در حالی که دور از دوربین دور می شدند ، به صورت سیگنال طراحی می شدند
هزاران پناهجو قبلاً به سودان همسایه رفته اند

در عوض ، این حمله تهاجمی جذاب را آغاز کرده است تا جهان را متقاعد کند که این یک مسئله داخلی است. دولت این درگیری را “عملیاتی برای اجرای قانون” علیه “دسته” قصد نابودی نظم قانون اساسی اتیوپی توصیف کرده است.

این نبردها ممکن است نتیجه تنش های طولانی مدت بین TPLF و مقامات فدرال باشد ، اما هزاران پناهنده ای که به سودان عبور می کنند نشان می دهد که این وضعیت به چه میزان از مرزهای اتیوپی عبور کرده است ، چه دولت بخواهد و چه نخواهد.

“تأثیر بسیار زیاد است”

راشد عبدی ، تحلیلگر شاخ آفریقا می گوید: “جنگ در حال حاضر منطقه ای است.”

“سودانی درگیر است و در برخی موارد کشورهای دیگر منطقه و همچنین فراتر از آن را درگیر خواهد کرد ، زیرا این منطقه یک منطقه استراتژیک است. تأثیر بسیار زیاد است.”

وی همچنین معتقد است که درگیری در اریتره ، که مرز طولانی با Tigray دارد ، درگرفته است.

اریتره سابقه روابط ضعیف با TPLF ، با امتیازات خاص خود برای تسویه دارد و رئیس جمهور آن ، ایسیاس آفورکی ، متحد نخست وزیر اتیوپی ابی احمد است.

نقشه
نقشه

تردیدی نیست که حمله به آن سوی مرز شمالی تیگرای جناح جدیدی از جنگ را باز می کند ، اما تاکنون مقامات اریتره دخالت در این بحران را انکار کرده اند.

همچنین این خطر وجود دارد که تمرکز دولت فدرال بر روی Tigray بتواند دخالت آن را در حمایت از دولت در سومالی علیه شبه نظامیان الشباب تضعیف کند.

اتیوپی در حال حاضر حدود 600 سرباز را از مرز غربی سومالی خارج کرده است ، گرچه آنها به مأموریت اتحادیه آفریقا در سومالی (آمیسوم) که اتیوپی نیز از آنها پشتیبانی می کند ، وابسته نبودند.

آقای عبدی تحلیلگر منطقه می گوید: “اگر اوضاع بیشتر خراب شود و آقای ابی مجبور شود از آمیسوم خارج شود ، این فاجعه بار خواهد بود … این فرصتی را برای الشباب ایجاد می کند تا دوباره رشد کند و دوباره سازماندهی شود.”

گروه بحران بین المللی موافق است و می گوید تا زمانی که درگیری فوری متوقف نشود ، “نه فقط برای کشور بلکه برای کل شاخ آفریقا ویرانگر خواهد بود”.

‘پایان اتیوپی به عنوان یک دولت ملی’

صرف نظر از درگیری کنونی همسایگان اتیوپی ، برخی معتقدند که این درگیری می تواند کشور اتیوپی را تضعیف کند ، که خود می تواند عواقب مخرب منطقه ای داشته باشد ، در حالی که گروه های دیگر در این کشور چند قومی جسور هستند که دولت مرکزی را به عهده بگیرند.

آقای عبدی به بی بی سی گفت که “آنچه در اصل خواهید دید این است که مناطق از مرکز دور می شوند و مرکز ضعیف می شود و قادر به ادعای خود نیست”.

نیروهای ویژه Tigray با لباس نظامی فدرال
نیروهای تیگرایان کنترل یک پایگاه ارتش را در دست گرفته اند

اما حسن موسسه خانگی ، مدیر اندیشکده هورن ، مستقر در نایروبی ، درک می کند که نخست وزیر ابی برای جلوگیری از شرایطی که دیگران می توانند از آن الگو بگیرند ، باید تیگری را مطابق با دولت فدرال برگرداند.

وی به بی بی سی گفت: “آقای ابی این را پیش زمینه ای بد برای سایر مناطق می داند … یک حرکت یک جانبه به سوی جدایی بالقوه به معنای بالکان شدن اتیوپی است که می تواند به معنای پایان حبشه به عنوان یک کشور ملی باشد.”

“بازی آخر او این است که کشور را به زیر و بم برگرداند و امیدوارم که سال آینده به عنوان یک کشور متحد به انتخابات راه یابد. انجام این کار در عمل بسیار دشوار است ، اما این غیر ممکن نیست.”

در این میان ، این بحران می تواند منجر به مجبور شدن هزاران نفر به دلیل درگیری یا ترس از درگیری مستقیماً از خانه های خود مجبور شود.

اطلاعات بیشتر در مورد بحران Tigray:

خبرگزاری رویترز به نقل از سخنگوی گفت: تعداد روزافزون در حال عبور از سودان بوده و روز جمعه آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفت که سرعت ورود تازه واردان “ظرفیت فعلی برای کمک رسانی” را تهدید می کند.

سازمان ملل می گوید دولت سودان با ایجاد اردوگاهی برای 20 هزار نفر در 80 کیلومتری مرز و موافقت سایت های دیگر موافقت کرده است.

بر اساس گزارش اخیر بشردوستانه سازمان ملل متحد ، این طیف کمبود غذا به این منطقه اضافه شده است ، زیرا این منطقه یکی از بدترین آسیب دیدگان در اثر هجوم ملخ بیابان است ، و تهدیدات ازدحام جدید در هفته های آینده به آن وارد می شود.

آخرین چیزی که منطقه به آن نیاز دارد

سازمان ملل می گوید ، حدود 600،000 نفر در Tigray – حدود 10٪ از جمعیت – در حال حاضر به كمك های غذایی اعتماد می كنند و در سراسر كشور حدود هفت میلیون نفر با كمبود مواد غذایی روبرو هستند.

در صورت ادامه جنگ ، تعداد افرادی که به کمک نیاز دارند به سرعت در منطقه ای که از دیگر جبهه ها تحت فشار است ، افزایش می یابد.

سازمان ملل اضافه می کند که تهدید “بیماری های کنترل نشده و آلودگی ملخ صحرا” به سایر مناطق اتیوپی و کشورهای همسایه “بسیار زیاد است”.

اندازه و موقعیت استراتژیک اتیوپی در منطقه به این معنی است که آنچه در این کشور اتفاق می افتد لزوماً نمی تواند جدا شود ، خواه این جنگ باشد یا جنگ انسانی.

نخست وزیر اطمینان دارد که این یک درگیری کوتاه خواهد بود و اصرار دارد که این یک مسئله کاملاً اتیوپیایی است ، اما اگر طولانی شود ، می تواند پیامدهای جدی برای بسیاری از همسایگان خود داشته باشد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>