چرا درخت انجیر عظیم کنیا بر یک رئیس جمهور پیروز شد

درخت انجیری که از قطع آن نجات یافته است تا راهی برای راهی بلند در نایروبی ، کنیا ایجاد کند
درخت انجیری که از قطع آن نجات یافته است تا راهی برای راهی بلند در نایروبی ، کنیا ایجاد کند

در سلسله نامه های ما از روزنامه نگاران آفریقایی ، جوزف وارونگو ، مربی رسانه و ارتباطات ، درختانی را که به نظر می رسد بیش از سیاستمداران کنیا است ، نگاه می کند.

خط خاکستری نمایشی کوتاه
خط خاکستری نمایشی کوتاه

دولت ها همیشه به گوش دادن به مردم خود معروف نیستند.

اگر این کار را می کردند ، اخیراً خیابان های پایتخت اوگاندا ، کامپالا ، با خشونت پر نمی شد زیرا بازوی قدرتمند دولت بر سر مردم خود باران می زد تا صدای خواستار تغییر در میان فصل انتخابات آنها را خاموش کند.

در کنیا ، مردم با کنار گذاشتن تجمعات سیاسی خود با هدف ترغیب مردم به تأیید همه پرسی احتمالی قانون اساسی ، از دولت و سیاستمداران التماس کرده اند که به جلوگیری از گسترش Covid-19 کمک کنند.

پزشکیانی که آزمایش های ویروس کرونا را در کیبرا ، نایروبی ، کنیا انجام می دهند - اکتبر 2020
موارد ویروس کرونا اخیراً در کنیا افزایش یافته است

اگر همه پرسی پیش برود و مورد تأیید مردم قرار گیرد ، اجازه می دهد تا تغییر اساسی در قانون اساسی ایجاد شود ، این امر قدرت را بازسازی می کند و دفاتر سیاسی بیشتری ایجاد می کند ، از جمله افزایش عظیم تعداد نمایندگان مجلس – همه به هزینه مpدی

سیاستمداران حزب حاکم و همچنین مخالفان ، که همچنین از همه پرسی حمایت می کنند ، از شنیدن این حرف خودداری کردند ، در هفته های اخیر تجمع گسترده مردم زیادی را جذب کرد ، از جمله بسیاری از افرادی که ماسک های صورت خود را کنار گذاشته بودند.

علت این امر نگرانی Covid-19 در کنیا است که در آن عفونت های ویروس کرونا باعث شده است تعداد بیشتری از افراد نسبت به ماه های گذشته در حال مرگ باشند.

بنابراین ، هنگامی که یک درخت صحبت کرد و دولت گوش داد ، شوک بزرگی برای کنیایی ها ایجاد شد.

"کیکویوها اجازه قطع درخت انجیر را نمی دهند - آنها معتقدند که چنین عملی می تواند فاجعه ای را رقم بزند""، منبع: جوزف وارونگو ، شرح منبع: مربی رسانه و ارتباطات ، تصویر: جوزف وارونگو در مقابل درخت انجیر معروف نایروبی
“کیکویوها اجازه نمی دهند که یک درخت انجیر قطع شود – آنها معتقدند که چنین عملی می تواند فاجعه ای را رقم بزند” “، منبع: جوزف وارونگو ، توضیح منبع: مربی رسانه و ارتباطات ، تصویر: جوزف وارونگو در مقابل درخت انجیر معروف نایروبی

اما این یک درخت معمولی نیست.

درخت انجیر باشکوه ، که 100 سال قدمت دارد و بر فراز بخشی از مسیر Waiyaki Way در غرب نایروبی برج دارد ، برای ایجاد راه بزرگراهی که در حال ساخت است ، به اعدام محکوم شده بود.

جاده 27 کیلومتری (16 مایل) فرودگاه بین المللی جومو کنیاتا را به منطقه Westlands در نایروبی متصل می کند و به Waiyaki Way ، جاده اصلی منتهی به غرب کنیا و اوگاندا ، می پیوندد.

‘چراغ میراث فرهنگی’

هیچ کس کاملاً نمی داند که چرا دقیقاً رئیس جمهور نظر دولت را تغییر داده و حکمی را برای نجات درخت انجیر صادر کرده است.

نمای هوایی درخت انجیر ، نایروبی ، کنیا - اکتبر 2020
این طرح خرد کردن درخت 100 ساله برای تعریض جاده بود

او به سادگی آن را به عنوان “چراغ میراث فرهنگی و زیست محیطی کنیا” توصیف کرد.

در واقع ، این درخت از نظر فرهنگی و مذهبی از اهمیت زیادی برای جوامع بانتو زبان برخوردار است.

برخی از بخشهای جامعه لوهیا در غرب کنیا ، مانند ماراگولی ، از “موکومو” یا درخت انجیر احترام می گذارند. این به طور سنتی یک سالن دادگاه بود که در زیر شاخه های آن ، پرونده ها توسط بزرگان مورد رسیدگی و تعیین قرار می گرفتند. از درختان انجیر به عنوان نشانه های برجسته در Maragoliland استفاده می شود.

سیگنال انتقال نیرو

از نظر کیکویو در مرکز کنیا ، پرجمعیت ترین گروه قومی در این کشور ، درخت انجیر معروف به “موگومو” به طور سنتی زیارتگاه ، محل عبادت و قربانی بوده است.

کیکویوها اجازه قطع درخت انجیر را نمی دهند – آنها معتقدند که چنین عملی می تواند فاجعه ای را رقم بزند.

هنگامی که یک درخت انجیر به طور طبیعی پژمرده می شود یا به زمین می افتد ، کیکووی ها آن را فال بد یا سیگنالی برای انتقال نیرو از یک مجموعه سن یا نسل سنتی به نسل دیگر می دانند. هر نسل حدود 30 سال حاکم است.

همچنین ممکن است به موارد زیر علاقه داشته باشید:

رئیس جمهور اوهورو کنیاتا ، که خود کیکویو است ، ممکن است حامل برخی اخبار بد برای کنیایی ها در زندگی سیاسی خود باشد ، اما من مطمئن نیستم که او تصور حمل بار فرهنگی و معنوی یک درخت موگومو را داشته باشد.

در حالی که دوستداران محیط زیست برای جلوگیری از تخریب درخت مبارزه می کردند ، سنت گرایان کیکوویو با نفس خسته تماشا می کردند و کنار درخت ایستادند و علیه نابودی فرهنگ آنها ایستادند.

این اولین بار نیست که یک دولت سرسخت به دلیل تلاش برای از بین بردن محیط زیست ، طبیعتاً در مسیر خود متوقف می شود.

در اواخر دهه 1980 ، حزب حاکم وقت – اتحادیه ملی آفریقای کنیا – برنامه بزرگی برای ساخت یک آسمان خراش عظیم به عنوان مقر خود در وسط پارک معروف Uhuru نایروبی ارائه داد.

مبارزان در مقابل درخت انجیر در نایروبی ، کنیا - اکتبر 2020
معترضین برای نجات درخت انجیر کمپینی ترتیب دادند

در 60 طبقه ، مجتمع Times Times با دفاتر ، مراکز خرید و پارکینگ صدها اتومبیل ، بلندترین ساختمان در منطقه آفریقای شرقی خواهد بود.

دوستداران محیط زیست به رهبری پروفسور وانگاری ماتای ​​، برنده فقید جایزه صلح نوبل ، کارزاری را برای مبارزه با ساختمان و نجات پارک آغاز کردند.

در پایان ، دانیل آراپ موی ، که در آن زمان رئیس جمهور بود ، با کینه به صدای پارک اوهورو و درختان آن گوش می داد.

بدون سر و صدا ، آسمان خراش از بین رفته و امروزه بسیاری از ساکنان نایروبی هنوز فضای سبز و آرام برای گردش و پیک نیک خانوادگی دارند.

“سرگردانی چینی”

درخت انجیر Waiyaki Way نیز می تواند نفس راحتی بکشد زیرا از آن نیز در امان مانده است.

هنگامی که من این هفته از سایت بازدید کردم ، کارگران نقشه هایی را برای چگونگی دامن زدن سنگرهایی که حفر می کردند ، طراحی کرده بودند.

یک سنگر در اطراف درخت انجیر در نایروبی ، کنیا در حال ساخت است
اکنون سنگرهایی در اطراف درخت انجیر Waiyaki Way حفر می شود

یکی از رانندگان تاکسی به من گفت: “بعد از فرمان رئیس جمهور ، چینی ها [contractor] آمد ، به درخت خیره شد ، به تونلی که قصد داشت درخت را قطع کند خیره شد و با تکان دادن سر از آنجا دور شد. “

چینی ها ممکن است تعجب کنند که درخت موگومو با چه زبان قدرتمندی صحبت می کند تا مهندسی را مجبور به توقف ، گوش دادن و انحراف کند.

کلمه Kikuyu برای درخت “muti” است و آنها از همان کلمه برای رای دادن استفاده می کنند.

درخت انجیر برای زنده ماندن و دور نگه داشتن بزرگراه مخصوص تأمین اعتبار چینی رای کسب کرده است.

بسیاری از کنیایی ها آرزو می کنند درختان بیشتری ایستاده و به حرکتهای سیاسی خودخواهانه ای که می تواند زندگی در زمان ویروس کرونا – و جیب آنها را در صورت تصویب همه پرسی – به خطر بیاندازد ، “نه” رأی دهند.

اما آیا دولت گوش خواهد داد؟

صبر کنیم تا درختان صحبت کنند.

نامه های بیشتر از آفریقا:

ما را در توییتر دنبال کنید BBCAfrica، در فیس بوک در بی بی سی آفریقا یا در اینستاگرام در bbcafrica

تصویری ترکیبی که نشان logo بی بی سی آفریقا و مردی را در حال خواندن روی تلفن هوشمند خود نشان می دهد.
تصویری ترکیبی که نشان logo بی بی سی آفریقا و مردی را در حال خواندن روی تلفن هوشمند خود نشان می دهد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>