پاسکال آفی نگوئسان به جرم فتنه بازداشت شد

نامزد ریاست جمهوری جبهه مردمی عاج (FPI) ، نخست وزیر پیشین پاسکال افی نی"گوسن در یک کنفرانس مطبوعاتی ائتلاف مخالفان ساحل عاج در آبیدجان ، ساحل عاج ، 01 نوامبر 2020 ، خطاب به خبرنگاران سخنرانی کرد.
پاسکال آفی نگوئسان ماه گذشته در انتخابات در ساحل عاج کاندیدای ریاست جمهوری شد

رهبر مخالف ساحل عاج ، پاسکال آفی نگوئسان ، پس از تحریم انتخابات ریاست جمهوری ماه گذشته ، به دلیل اعلام ایجاد دولت موازی بازداشت شد.

گفته می شد نخست وزیر پیشین در شهر آکوپه بازداشت شده است.

دستگیری وی توسط مقامات عاج به طور علنی تأیید نشده است.

پس از رد انتخاب مجدد رئیس جمهور آلسان اوتارا ، چندین رهبر مخالف با اتهامات تروریسم و ​​فتنه روبرو شدند.

آنها می گویند او با جستجوی یک دوره سوم قانون اساسی را نقض کرد.

اما رئیس جمهور اوتارا از تصمیم خود دفاع کرده و گفته است که قانون اساسی جدید در سال 2016 مجدداً مأموریت وی را مجدداً آغاز کرد ، به این معنی که وی می تواند دوباره نامزد شود. وی در نظرسنجی 31 اکتبر 94 درصد آرا را به دست آورد.

از ماه آگوست دست کم 40 نفر در درگیری ها کشته شده اند ، و این نگرانی وجود دارد که ساحل عاج می تواند به خشونت پس از انتخابات تبدیل شود.

هفته گذشته پس از اعلام شورای ملی انتقال (CNT) ، خانه های چندین رهبر مخالف در شهر اصلی ، آبیجان ، توسط نیروهای امنیتی محاصره شد.

آقای نگوئسان پیش از اعلام تحریم و خواستار “نافرمانی مدنی” به عنوان رئیس حزب جبهه مردمی عاج نامزد شد.

وی پیش از این از سال 2000 تا 03 در دوران ریاست جمهوری لوران گباگبو به عنوان نخست وزیر خدمت می کرد.

پلیس ضد شورش ساحل عاج با استفاده از گاز اشک آور هواداران مخالف را در بلوکهوس ، آبیدجان متفرق می کند.
انتخابات امسال با خشونت بین پلیس و معترضان همراه شده است

ساحل عاج در سال 2010 پس از امتناع رئیس جمهور گباگبو از پذیرفتن شکست مقابل آقای اواتارا در انتخابات آن سال ، به جنگ داخلی درگیر شد. در این نبردها بیش از 3000 نفر کشته شدند.

آنجلین کیلی ، همسر آقای نگوئسان به خبرگزاری رویترز گفت که به زودی پس از تأیید دادستان های عمومی در جستجوی پلیس به دست وی بازداشت شد. وی گفت که نمی داند وی را کجا نگه داشته اند.

ژنويو گوتزينگر ، سخنگوي آقاي نگوئسان ، در توئيتر گفت كه وي هنگام سفر به زادگاهش بونگوانو دستگير شده است.

ماه گذشته ، آقای نگوئسان و رئیس جمهور پیشین هنری کونان بدیع اعلام کردند که انتخابات را تحریم می کنند.

رئیس جمهور اوتارا خواسته های آنها برای به تعویق انداختن رای گیری و گفتگو را رد کرد.

او در ابتدا گفت كه از مقام خود خواهد ایستاد اما پس از آنكه جانشین ترجیح داده شده خود ، آمادو گون کولیبالی ، در ماه ژوئیه بر اثر حمله قلبی درگذشت ، موقعیت خود را تغییر داد.

در بیانیه مشترک ، سازمان ملل ، اتحادیه آفریقا و بلوک آفریقای غربی Ecowas از همه گروه های سیاسی خواستار گفتگو و خویشتنداری شده اند.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>