هشدار اوکراین درباره طرح روسیه برای «شبیه‌سازی حادثه نیروگاه هسته‌ای»

روسای اطلاعات در کیف هشداری درباره آنچه که ادعا می‌کنند برنامه‌های روسیه برای شبیه‌سازی حادثه در نیروگاه اتمی اشغالی Zaporizhia است، در تلاش برای توقف حمله متقابل اوکراین با هدف بازپس‌گیری قلمرو، صادر کرده‌اند.

وزارت دفاع شامگاه جمعه در بیانیه‌ای آنلاین مدعی شد که نشت اضطراری مواد رادیواکتیو در ساعات آینده اعلام خواهد شد و هشدار داد که اوکراین “به‌طور سنتی مسئول این حادثه شناخته می‌شود”.

در این پیام آمده است: اشغالگران در حال تدارک اقدامات تحریک آمیز گسترده برای ایجاد مرکز خطر تشعشعات هستند.

کارخانه Zaporizhia در مرکز هشدار قرار دارد

(رویترز)

این سازمان هشدار داد که «آشوبگران» حادثه ای را در Zaporizhia شبیه سازی می کنند، که بزرگترین نیروگاه هسته ای اروپا است و بیش از یک سال است که تحت کنترل روسیه بوده است.

این وزارتخانه نوشت: «برای این، یک حمله مستقیماً در قلمرو ZNPP انجام خواهد شد.

روس‌ها برای پنهان کردن اقدامات خود تا حد امکان، چرخش کارکنان مأموریت نظارت دائمی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را مختل کردند. [International Atomic Energy Agency] برای امروز برنامه ریزی شده است.

«هدف از این اقدام تحریک جامعه بین‌المللی برای انجام تحقیقات مفصل است که طی آن تمام خصومت‌ها متوقف شود.

به این ترتیب، راشیست‌ها امیدوارند به مکث مطلوبی دست یابند که از آن برای سازماندهی مجدد نیروهای اشغالگر و توقف ضد حمله اوکراین استفاده می‌شود.»

اینا سووسون، نماینده پارلمان اوکراین هشدار داد: «این عملیات خطرناک به عنوان یک حمله پرچم دروغین از سوی #اوکراین با هدف انتشار تشعشعات ویرانگر پنهان شده است.»

او با درخواست از رافائل گروسی، رئیس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای مداخله، گفت: «ما نمی‌توانیم اجازه دهیم این اتفاق بیفتد! ما باید با هم از این تحریک هسته‌ای فاجعه‌بار جلوگیری کنیم و منطقه #زاپوریژژیا را از ویرانی بیشتر محافظت کنیم.

«زمان از اهمیت بالایی برخوردار است. بیایید سریع و قاطعانه برای تضمین صلح و امنیت اقدام کنیم.»

امدادگران داوطلب تخلیه Zaporizhia را در طی یک تمرین آموزشی تمرین می کنند

(AP)

این وزارتخانه بعداً اضافه کرد: «روس‌ها از این مکث بسیار مطلوب برای سازماندهی مجدد پرسنل اشغالی و توقف ضدحمله اوکراین استفاده خواهند کرد».

نیروگاه اتمی از زمان تصرف نیروگاه اتمی کانون برخی از بزرگترین ترس ها بوده است.

این منطقه بارها مورد هدف گلوله باران قرار گرفته است و نیروگاه پس از از دست دادن نیروی خارجی از زمان شروع جنگ مجبور به تکیه بر ژنراتورهای اضطراری شده است. هر دو طرف یکدیگر را به ایجاد این قطعی ها متهم کرده اند.

شاهدان هفته گذشته گفتند که نیروهای نظامی روسیه در حال تقویت مواضع دفاعی در داخل و اطراف نیروگاه قبل از ضد حمله بوده اند.

مطالب دیدنی  کربن فعال چیست و از کجا بخریم؟