هزاران نفر در ارمنستان به شرایط آتش بس قره باغ اعتراض دارند

یروان ، ارمنستان (AP) – هزاران نفر روز چهارشنبه در پایتخت ارمنستان گرد هم آمدند تا به توافق این کشور با آذربایجان برای متوقف کردن درگیری های هفته ها بر سر قره باغ کوهستانی اعتراض کنند. این معامله خواستار استقرار نزدیک به 2000 صلحبان روسی و امتیازات ارضی است.

شرکت کنندگان در این راهپیمایی که احزاب مخالف ارمنستان به تبلیغ آن پرداختند ، خواستار استعفای نخست وزیر این کشور شدند که به همراه روسای جمهوری آذربایجان و روسیه توافقنامه صلح را امضا کرد. برخی از معترضین در ایروان با پلیس درگیر شدند و تعداد زیادی بازداشت شدند.

آتش بس بین دو کشور شوروی سابق که با توافق مسکو انجام شد و اوایل روز سه شنبه اعلام شد ، پس از پیشرفت های چشمگیر نیروهای آذربایجانی صورت گرفت که به گفته رهبر قره باغ کوهستانی مورد حمایت ارمنستان ادامه این کار برای طرف وی غیرممکن است.

این توافق نامه در آذربایجان جشن گرفته شد ، اما خشم ارمنیان را برانگیخت و آنها بلافاصله به خیابان ها ریختند و خواستار ابطال این پیمان شدند.

ارمنستان و آذربایجان برای چندین دهه درگیر درگیری بر سر قره باغ بوده اند. این منطقه در آذربایجان قرار دارد اما از زمان پایان جنگ جدایی طلبانه در آن سال تحت کنترل نیروهای ارمنی مورد حمایت ارمنستان بوده است. در اواخر سپتامبر – بزرگترین تشدید درگیری ها در یک ربع قرن – درگیری های سنگین آغاز شد و صدها نفر را به جا گذاشت احتمالاً هزاران ، مرده است.

آتش بس های اعلام شده در شش هفته گذشته تقریباً بلافاصله فروپاشید ، اما به نظر می رسد که توافق نامه فعلی در حال اجرا است و از زمان لازم الاجرا شدن هیچ یک از طرفین هیچ درگیری دیگری گزارش نشده است.

این چند روز پس از آن رخ داد که آذربایجان حمله خود را بیشتر به قره باغ کوهستانی تحت فشار قرار داد و شهر شوشی را که از نظر استراتژیک در ارتفاعات مشرف به پایتخت منطقه استپاناکرت قرار دارد ، تحت کنترل گرفت.

رهبر جدایی طلب قره باغ ، آرایک هاروتیان یان ، روز سه شنبه اذعان کرد که “اگر جنگ ها با همان سرعت ادامه می یافت ، ما ظرف چند روز تمام ارسخا (نام ارمنی قره باغ) را از دست می دادیم.”

نخست وزیر ارمنستان نیکول پاشینیان گفت که “این برای من شخصاً و برای مردم ما بسیار دردناک است” و اوضاع را “فاجعه” خواند و افزود که وی چاره ای جز امضای توافقنامه صلح ندارد.

این توافق نامه از ارمنستان می خواهد کنترل برخی مناطق خود را در خارج از مرزهای قره باغ کوهستانی تسلیم کند. آنها شامل منطقه لاچین می شوند که جاده اصلی منتهی به قره باغ کوهستانی به ارمنستان از آن عبور می کند. این توافق نامه خواستار باز نگه داشتن جاده ، به اصطلاح کریدور لاچین و محافظت از آن توسط صلحبانان روسی است.

این معامله همچنین خواستار برقراری ارتباطات حمل و نقل از طریق ارمنستان است که آذربایجان و منطقه غرب آن نخجوان را که توسط ارمنستان ، ایران و ترکیه احاطه شده است به هم متصل کند.

سیاستمداران مخالف ارمنستان روز چهارشنبه توافق نامه را “خیانت آمیز” خواندند و خواستار کناره گیری پاشینیان شدند.

ایشخان ساغتلیان ، عضو فدراسیون انقلابی ارمنستان – حزب داشناکاتسوتیون ، در یک راهپیمایی که 10 هزار نفر را به خود جلب کرد ، گفت: “ما باید ارمنستان و آرتاشا را از دست پاشینیان نجات دهیم.”

___

نویسنده آسوشیتدپرس ، داریا لیتوینوا در مسکو به این گزارش کمک کرد.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>