هزاران نفر برای تشییع جنازه مهدی نخست وزیر سابق سودان بیرون آمدند

قاهره (AP) – هزاران سودانی روز جمعه در شهر عمدورمان برای تشییع جنازه آخرین نخست وزیر منتخب کشور و رهبر برجسته حزب سیاسی صادق المهدی ، که در اثر COVID-19 درگذشت ، بیرون آمدند.

جسد مهدی اوایل روز از ابوظبی در امارات متحده عربی ، جایی که وی پس از آزمایش مثبت ویروس کرونا در اوایل ماه نوامبر ، برای مداوا به آنجا منتقل شده بود ، رسید.

المهدی ، که رهبر حزب ملی امت بود ، روز پنجشنبه در سن 84 سالگی درگذشت. سودان بیش از 16000 مورد ویروس کرونا را ثبت کرده است ، از جمله 1215 مورد مرگ.

دولتمردان و رهبران نظامی ، از جمله رئیس شورای حاکمیت سودان ، ژنرال عبدالفتاح برهان ، و نخست وزیر عبدالله حمدوک ، در فرودگاه بین المللی خارطوم منتظر هواپیمای حامل جسد المهدی بودند.

ده ها افسر نظامی ، با ماسک های محافظ صورت ، تابوتی را که به پرچم سودان آغشته شده بود ، حمل کردند و با یک موکب رسمی نظامی از فرودگاه خارج شدند.

هزاران نفر از نمازگزاران ، بیشتر مردان با روپوش سفید و عمامه با نقاب محافظ ، در خارج از گورستان خانواده المهدی در شهر دوقلوی عمدورمان خارطوم صف آرایی کردند. خانواده قرار بود قبل از قرار دادن جسد در خاک ، نماز خاکسپاری مسلمانان را اقامه کنند. در كنار هواداران وی ، حاضران اعضای حزب سیاسی وی و پیروان نظم دینی صوفیه بودند كه وی برای دهه ها رهبری می كرد.

المهدی نوه محمد احمد المهدی ، یک رهبر مذهبی بود که جنبش وی در نیمه دوم قرن 19 جنگ موفقیت آمیزی علیه حکومت مصر و عثمانی در سودان انجام داد.

وی در دانشگاه آکسفورد فلسفه ، سیاست و اقتصاد تحصیل کرد. او هم سیاستمدار بود و هم یک متکلم و تألیف چندین کتاب در زمینه قوانین اسلامی ، دموکراسی و سیاست سودان بود.

مهدی قبل از سرنگونی توسط کودتای نظامی که عمر البشیر دیکتاتور طولانی مدت را به قدرت رساند ، از 1986 تا 1989 به عنوان نخست وزیر بود.

وی همچنین از سال 1966 تا 1967 به عنوان نخست وزیر خدمت کرد.

دولت انتقالی سودان پس از درگذشت المهدی سه روز عزای ملی را اعلام کرد.

پس از شورشی که ارتش را مجبور به سرنگونی البشیر کرد ، سودان از سال گذشته توسط دولت انتقالی غیرنظامی و نظامی اداره می شود.